Страните донори ще предоставят на Хаити помощ в размер на 5,3 млрд. долара през следващите две години, обяви на пресконференция в Ню Йорк генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.
Общо през следващите три години страните донори са поели ангажименти за отпускане на общо 9,9 млрд. долара, подчертал Бан.
Тези суми са много повече от очакванията на организаторите на донорската среща, които се надяваха да получат около 3,9 млрд. долара за следващите 18 месеца.
На донорска конференция премиерът на Хаити Жан-Макс Белрив представи план за идните 10 години за възстановяването и развитието на страната му, предаде ДПА. Планът е на стойност 11,5 млрд. долара.
САЩ обещаха 1,5 млрд. долара за целия 10-годишен период.
Общата помощ, която държавите и гражданите на Европейският съюз ще предоставят на Хаити, е над 2 млрд. евро (малко под 3 млрд. долара), обяви върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън пред участниците в международната донорската конференция под егидата на ООН в Ню Йорк, съобщи Франс прес.
Аштън уточни, че ЕС е поел ангажименти за общо 1,235 млрд. евро, които ще бъдат предоставени както от институционални фондове и от отделните страни членки.
В тази сума са включени 295 млн. евро, които ЕС вече е предоставил на Хаити като хуманитарна помощ, и още 650 млн. евро, които са дарени от частни лица.
България е в групата на страните, които не поеха никакви ангажименти за отпускане на финансова помощ за възстановяването на Хаити от последиците от земетресението, съобщава в. "Таймс". Заедно с нея в тази група са Великобритания, Австрия, Гърция, Унгария, Литва, Малта, Португалия и Румъния.
Най-щедра от страните членки на ЕС е Испания с 346 млн. евро, следвана от Франция с 236 млн. евро. Германия и Холандия обещаха по-малка суми - съответно 39,4 млн. евро и 29 млн. евро, пише вестникът.
Участниците в донорската конференция за Хаити обещаха общо 5,3 милиона долара за Хаити през следващите две години, но не всички страни се съгласиха да бръкнат в трезорите си, обяви интернет изданието на списание "Форин полиси" .
Традиционни донори като Великобритания и Австрия не поеха никакви ангажименти. Гърция, която е притисната от финансова криза, също не даде нищо.
По-бедните европейски държави като България, Унгария, Литва, Малта и Румъния последваха примера на по-богатите от тях, пише списанието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!