Т рета палестинска интифада - или въстание - вече е налице. Или поне такива са опасенията на повечето израелци - а и зачестяват инцидентите, които добавят известно съдържание към това мнение.
За три седмици трима палестинци се блъснаха с колите си в израелци, убивайки бебе, жена от Еквадор и граничен полицай и ранявайки 27 души.
Въоръжено лице застреля еврейски екстремист, застъпник за правото на евреите да се молят на спорно свещено място в Ерусалим.
Също така палестинци намушкаха и убиха израелски войник в Тел Авив, както и жена близо до еврейско селище на Западния бряг.
Израелската полиция от своя страна бе остро критикувана, че застреля демонстрант в арабско село в Северен Израел,
докато се оттеглял, след като нападнал полицейския автомобил. Светът сега следи тези събития, изпитвайки тревога дали този нов цикъл на насилие не излиза извън контрол?
В рязък контраст с ивицата Газа - която през годините беше свидетел на безмилостни палестински ракетни нападения и сурови израелски военни действия - Западният бряг, Ерусалим и арабските селища в Израел останаха относително спокойни, откакто втората интифада постепенно затихна през 2005 г.
Сега
израелците, които свикнаха конфликтът да е под относителен контрол, отново са в ситуация постоянно да се оглеждат през рамо
да не изскочи отнякъде поредният потенциален нападател. Властите на свой ред призовават обществото да бъде нащрек.
Обстановката прилича на онази преди втората интифада, която избухна през септември 2000 г. на фона на дълбоко разочарование от мирния процес.
Непосредствената причина по онова време бе посещението на тогавашния опозиционен водач Ариел Шарон на Храмовия хълм/Благородното светилище.
Поредният изблик на напрежение се разразява само няколко месеца след провала на мирните преговори.
В епицентъра отново е свещеното за мюсюлмани и евреи място, където се намират джамиите Ал Акса и Куполът на Скалата, както и останките на библейския юдейски храм.
Палестинците обвиняват Израел в стремеж да промени десетилетното статукво на това място. Евреите могат да го посещават, но не и да се молят на хълма. Премиерът Бенямин Нетаняху яростно отрече всякакви намерения да се променят нещата.
Той заяви, че призивите на радикалните евреи за молитвени права за евреите на върха - и дори за разрушаване на джамиите и построяване отново на юдейския храм - не представляват правителствена политика. Но взаимната подозрителност е толкова дълбока, че повечето палестинци не вярват на Нетаняху.
Той от своя страна обвини в подстрекателство към насилие палестинските власти, включително президента Махмуд Абас.
Сблъсъците зачестиха след еврейския празничен сезон в периода септември-октомври, за който са характерни еврейските поклонения.
Маскирани младежи замеряха еврейските посетители с бетонни късове, камъни и пиратки, а полицията отвърна със зашеметяващи гранати и арести. "Негодуванието и разочарованието на палестинците започна в Ерусалим", каза Мухамад Абдул Хамид, коментатор в подкрепящия палестинската власт ежедневник "Аям".
Оповестеното от Нетаняху строителство на нови селища и твърдолинейните изявления срещу Абас не помогнаха. Премиерът се състезава с традиционалистите за сърцата на десните избиратели.
Абас също се съревновава с палестински хардлайнери, които му дишат във врата, включително ислямисткото движение "Хамас". Бившият съветник по сигурността на Нетаняху – Яаков Амидрор, вчера се опита да омаловажи насилието. "Много е далеч от първата (1987 г.) или втората интифада (засега)", каза бившият генерал-майор.
Сегашната вълна на насилие всъщност води началото си от отвличането и убийствата на трима израелски младежи и палестински юноша,
ескалирали в 50-дневната война между Израел и Газа.
Някои хора сега смятат, че няма да е нужно много, за да се разгорят отново страстите отвъд критичната точка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!