Д окато в Южна Сирия правителствените сили, подкрепени от Русия, извършват безпрецедентни по брой въздушни удари срещу опозиционните части, американският президент Доналд Тръмп и руският му колега Владимир Путин, се готвят за среща в Хелзинки, на която основна тема ще е ситуацията в Сирия. Очаква се двамата да обсъдят възможното излизане на американските сили от източните райони на страната в полза на руските части. И докато въздушните удари предизвикват вълна от бежанци, Русия и САЩ изглежда замислят ново споразумение за разпределение на зоните на влияние.
Дългото „американско излизане“ от Сирия
Още от 2011 година САЩ решават да стоят встрани от основните действия в сирийската гражданска война, макар официално да подкрепят бунтовническите части. Реално обаче обещаната помощ остава повече на хартия и в стаите на ООН – до 2017 програмата за въоръжаване на бунтовниците, инициирана от Обама, постига минимални резултати, изразяващи се в няколко доставки на оръжие и предоставянето на съвети. С идването на Тръмп тази програма беше прекъсната, а изказванията му подсказваха, че новият американски президент не желае да стои в Сирия.
Все пак, по време на операциите срещу Ислямска държава, САЩ подкрепят кюрдските сили в Източна Сирия и изграждат няколко наблюдателни постове и бази. Доналд Тръмп няколко пъти повдига темата за изтегляне на американските сили. Първо заяви това в началото на мандата си, а след това – по време на срещата си с йорданския крал Абдула II през юни.
Двамата лидери дискутираха надълго и широко Сирия. За Йордания Южна Сирия е особено важна, предвид огромното количество бежанци, търсещи убежище от обстрела на силите на Асад. Именно заради това Абдула II търси подкрепа както сред руснаците, така и сред израелците за установяване на зона, в която да не се извършват военни офанзиви. Така се стигна до създаването на т.нар. „зона за деескалация“. Споразумението за зоната така и не беше спазено, а сегашната офанзива на Асад я нарушава напълно. Източник от Белия дом заяви, че Тръмп вярва в постигането на сделка с руснаците по т.нар. „изключителна зона“ в Югозападна Сирия, която ще позволи на американските сили да се изтеглят, без да влизат в конфронтация.
2017 показва, че следващата година може да е взривоопасна
Кралят на Саудитска Арабия предупреди Тръмп за "гнева на мюсюлманите"
През март Тръмп отново заяви, че иска да изтегли частите си от Сирия при първа възможност, само часове след като Пентагонът посочи нуждата от запазването на американско присъствие. Сега, Тръмп иска да поднови разговорите за Южна и Източна Сирия по време на срещата си с Путин, планирана за юли. Според американски медии Тръмп планира да позволи на руските сили да помогнат на Башар Асад да върне контрола си над районите, граничещи с Йордания. В тази част на Сирия, американците и техни партньори подкрепят няколко бунтовнически формации, включително мощната фракция Южен фронт, която контролира части от оспорваната провинция Дараа.
През последните месеци именно в Южна Сирия имаше военни конфронтации между про-ирански сили и американски части.
В края на юни британското издание The Times съобщи, че английски самолети са бомбардирали позиции на силите на Асад, след като е имало сблъсъци в района на Танф – пустинна територия по границата с Йордания и Ирак, държана в момента от подкрепени от САЩ и Великобритания бунтовници. Именно в Танф се намира една от американските бази в Сирия – останалите са разположени в Източна и Северна Сирия в територии, държани от кюрдските сили и Сирийските демократични сили.
САЩ няколко пъти предупреждават Москва и Дамаск, че е възможна размяна на огън, ако про-иранските милиции, подкрепящи сирийската армия, не се изтеглят от Южна Сирия и районите близки до военните бази на Вашингтон. В търсенето на споразумение с Русия, Тръмп вярва, че ще си спести напрежение. В замяна на това, Тръмп иска гаранции от Русия, че сирийският режим няма да атакува бунтовническите сили в Южна Сирия и ще постигнат примирие с тях, вероятно с условието за изтегляне към северните райони, държани от опозиционни части.
Тръмп също така очаква Русия да установи реална „зона за деескалация“, която да възпре потенциално напрежение между про-иранските милиции и израелската армия.
Тези планове на Тръмп са посрещани със скептицизъм от анализаторите.
Преговорите между Асад и бунтовниците в Южна Сирия, които бяха организирани с посредничеството на Русия, вече се провалиха два пъти. Като резултат, руската авиация извърши бомбардировки над различни градове в провинция Дараа, причинявайки смъртта на няколко десетки цивилни само за първите два дни на юли. Бунтовническите сили също подновиха действията си и отвърнаха на атаките на правителството с обстрел и контраатаки. Директен резултат на офанзивата на Асад са вече над 210 000 цивилни, които напуснаха домовете си в търсене на убежище. Смята се, че ако боевете продължат, те могат да провокират бежанска вълна от близо един милион души.
Не на последно място, възможно споразумение между Тръмп и Путин би донесло сериозно разочарование сред бунтовниците и САЩ рискуват да отблъснат още повече възможни съюзници заради непоследователната си политика. Дали ще има и какво ще е споразумението, светът ще разбере след срещата между двамата президенти на 16 юли в Хелзинки.
Дараа е особено важна територия както за правителството, така и за бунтовниците. Именно тук през 2011 избухва протестната вълна срещу Асад, превърнала се година по-късно в граждански конфликт. Неслучайно за правителството е много важна Дараа да падне под негов контрол – това ще е символичен удар по опозиционните сили. Дараа също така дава контрол до границата с Йордания и плодородните райони на Южна Сирия, които осигуряват сериозен процент от добива на жито, зеленчуци и плодове за цяла Сирия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!