„Най-тежкият глад” в световен мащаб за последните десетилетия,с милиони възможни жертви заплашва близкоизточната страна Йемен.
Това заяви зам.-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Марк Лоукок.
ГЛАД И ХОЛЕРА - ВИЖТЕ КАК ЖИВЕЯТ ХОРАТА В ЙЕМЕН В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
От понеделник Йемен, където от над 2 години се води гражданска война, е под сухопътна, морска и въздушна блокада, наложена от Саудитска Арабия и нейни регионални съюзници. Целта е да се спрат доставките на оръжия към бунтовниците хуси.
Хуманитарните организации, действащи в страната, обаче не са били уведомени за блокадата. В момента населението на страната разчита изцяло на вноса на храни и лекарства в страната, където конфликтът е замразил всякакви производства и дейности.
Съветът за сигурност на ООН официално поиска от Рияд да остави отворени пристанищата и летищата на Йемен, за да продължат доставки на жизненоважна помощ.
7 million people are on the brink of famine in Yemen. But charities say their aid is being blocked by Saudi Arabia. pic.twitter.com/aGWF01qNfS
— BBC Newsbeat (@BBCNewsbeat) November 8, 2017
На свикано от Швеция заседание на Съвета за сигурност 15-те му членки изразиха безпокойството си от "катастрофалното хуманитарно положение в Йемен", заяви ротационният председател на Съвета, постоянният представител на Италия в ООН Себастиано Карди.
Според международната организация 7 милиона души са застрашени от гладна смърт в Йемен.
„Това ще е най-големият глад, който светът е виждал от много десетилетия насам, с милиони жертви”, предупреди Лоукок.
В страната в момента има огромна епидемия на холера, засягаща 900 000 души. От Червения кръст обявиха, че заради блокадата са спрени доставките на жизненоважни за борбата с болестта медикаменти.
До момента жертвите на гражданската война в Йемен са над 8600, като повечето от тях са цивилни.
За денонощие три събития разтресоха Близкия Изток отново
Изстреляха балистична ракета по Рияд, Тръмп обвини Иран
Арести на принцове и министри в Саудитска Арабия
Какво става в Саудитска Арабия
Саудитска Арабия наложи блокадата, след като в събота бунтовниците изстреляха балистична ракета, чиято цел беше летището в Рияд.
Арабската коалиция е на страната на президента Абрадух Мансур Хади срещу чието управление воюват шиитските бунтовници.
Хаосът в Йемен доведе до попадането на огромни територии под контрола на ислямистки групировки като „Ал Кайда” и „Ислямска държава”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!