С тотици ликуващи поддръжници посрещнаха иранските преговарящи по ядрения въпрос при завръщането им снощи в Техеран, предаде Асошиейтед прес.
Множеството, предимно млади студенти, нарече и външния министър на Иран, и главния преговарящ по ядрения въпрос "посланик на мира".
Хората носеха цветя и ирански знамена. Сред тях бяха и семействата на убити ядрени учени, както и депутати и други официални лица.
В Техеран нямаше някаква забележима съпротива срещу споразумението,
макар че няколко опозиционни депутати поискаха вчера повече яснота около постигнатите договорености, отбелязва Асошиейтед прес.
Върховният лидер аятолах Али Хаменей и президентът Хасан Рохани подкрепиха споразумението.
ЕС ще отмени първите си санкции срещу Иран през декември, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс, според когото споразумението по ядрената програма означава, че Техеран "няма да прави каквото си поиска" в областта на обогатяването на уран.
Облекчаването на санкциите "ще започне през декември", заяви министърът по радио "Европа 1".
Среща на министрите на външните работи на държавите членки на ЕС е планирана след няколко седмици, каза още той.
Отмяната на санкциите ще бъде "ограничена, целенасочена и обратима",
допълни Фабиюс, без да уточнява в кои области. "Същото е и от американска страна", каза още той.
Във връзка с договорената за първи път възможност Иран да обогатява уран, въпреки че всички резолюции на ООН искаха от Техеран да прекрати този процес, Фабиюс подчерта, че в бъдеще тази дейност ще бъде тясно рамкирана.
"Това, което гарантираха двете страни, е програма за обогатяване, това не е същото като право на обогатяване във взаимно договорените условия. Това означава, че Иран не може да прави каквото си иска, има точни ограничения", обясни Фабиюс.
Въз основа на сключеното споразумение през уикенда между Иран и шестте големи държави от групата 5+1 (САЩ, Русия, Китай, Франция, Великобритания и Германия) Техеран вече няма да обогатява уран над 3,5% или 5%. Запасите му от обогатен уран до 20% ще бъдат унищожени.
Договореното в Женева споразумение е водеща тема за чуждите издания.
Направена беше важна първа стъпка, но най-трудното тепърва предстои,
посочва в. "Дейли телеграф".
Сунитските страни, които са традиционни съюзници на САЩ и врагове на Иран, биха могли да възприемат договорката като знак, че американската мощ намалява, предупреждава изданието.
В друга коментарна статия вестникът отбелязва, че иранската ядрена сделка превръща дипломат №1 на ЕС Катрин Аштън, оглавила делегацията на шесторката на преговорите, от кръгла нула в герой.
Всички участници в преговорите
похвалиха Аштън, изтъкнаха, че тя се е показала като упорит преговарящ.
Подобен извод прави и британският в. "Гардиън". Преди пет години, когато Аштън оглави европейската дипломатическа служба, всеки питаше "Коя е тази?", а сега тя неочаквано за самата себе си е засипана с комплименти за постигнатия успех в преговорите по иранската ядрена програма, добавя вестникът.
Споразумението обаче може да доведе до трусове в близкоизточните съюзи. Сделката беше похвалена от Русия и Сирия, Саудитска Арабия, която е съюзник на САЩ запази мълчание, а другият американски съюзник - Израел, я разкритикува силно, припомня британският всекидневник.
Споразумението с Иран изолира Израел и бележи победа за шиитите в техния разрастващ се конфликт със сунитите в Близкия изток. Споразумението дори дава надежда на сирийския президент Башар Асад, че може да остане на власт в Сирия.
Сделката разгневи Саудитска Арабия, Катар и Кувейт,
които тайно се надяваха, че споразумението ще унизи шиитски Иран и ще подкрепи техните усилия да свалят Асад, единствения ирански съюзник в арабския свят, посочва в. "Индипендънт".
Подписването на дълготрайно споразумение с Иран след изтичането на сделка, която е за шест месеца, ще се натъкне на много трудности.
На първо място това е самият срок на подобно споразумение. Ясно е, че то няма да трае до безкрай, но въпросът е за колко години трябва да бъде в сила. Друго предизвикателство е въпросът за правото за обогатяване на уран, за което Иран претендира, посочва в. "Ню Йорк таймс".
Важното е обаче, че дори временното споразумение с Иран ще направи света по-сигурен, посочва вестникът в друг анализ.
Еуфорията от подписването на временно споразумение по иранската ядрена програма се поизпари, след като
САЩ и Иран влязоха в противоречие по тълкуването на ключов елемент
от него. Според Иран то признавало правото на страната да обогатява уран, според САЩ подобна формулировка нямало и такива тълкувания са погрешни, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Според израелските тайни служби споразумението в Женева е подписано късно, в момент, в който Иран вече е на така наречения "ядрен праг", тоест на път да се сдобие с ядрено оръжие.
Представители на тайните служби на Израел смятат, че Иран е в състояние до една година да разработи 5-7 атомни бомби, посочва в. "Фигаро".
В друга статия вестникът отбелязва, че
сделката за Иран е риск за Обама, но става дума за добре пресметнат риск от страна на американския президент.
Споразумението от Женева е плод на четири години тайна дипломация, подета от президента на САЩ Барак Обама през 2009 г. и водена от пенсионирани дипломати, ирански опозиционни дейци, изследователски центрове в Ню Йорк, съветници на Белия дом, чрез писма до аятолаха Али Хаменей, чрез тайни визити в Техеран на сътрудници на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и с помощта на султана на Оман, който допринесъл за ускоряване на контактите през март, когато ирански президент все още беше Махмуд Ахмадинеджад, посочва в. "Стампа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!