Двайсет и осем годишната Зина Набил вярваше, че е открила любовта. Но трябваше да се откаже от плановете си за брак, след като родителите й отказаха да се омъжи за претендент от различна вяра.
"Влюбих се в много добър мъж, с много добро образование. Но родителите ми го отхвърлиха, когато разбраха, че е шиит", обясни тя.
Нарастването
на конфесионализма* в Ирак се добавя
към всички останали бариери, социални
и финансови, които превръщат търсенето
на съпруг за някои в
търсенето на изчезналия Граал.
"Оттогава спрях да мисля за брак, за да не попадна отново в същата ситуация", въздиша тази млада елегантна сунитка.
В консервативната
страна, иракските жени са затворени в
домовете си и само професионалната
среда може да им позволи да срещнат
някого. Но
безработицата направи задачата по-трудна.
"Как да се срещна с различни хора, като си стоя вкъщи", обяснява 24-годишната Рула Мохамад, безработна жена, завършила политология.
"Шансовете ми са още по-малки поради религиозните проблеми. Родителите ми няма да приемат да се омъжа за някой с различна вяра", обяснява сунитката.
Конфликтът между шиити и сунити между 2006 г. и 2008 г., при който загинаха десетки хиляди хора, отвори рани, които все още са незараснали.
"Не че не ги харесват, а за да избегнат проблемите", казва тя за шиитите.
Безбрачието на
жените се превърна в тревожен въпрос в
Ирак,
твърди петдесетгодишната Саусан ал Барак, която отговаря за въпросите на жените в министерството за правата на човека.
"Жените и без това са повече от мъжете, най-вече заради войната с Иран (1980-1988), при която загинаха един милион души - отбелязва тя. - Ситуацията се влоши след падането на бившия режим и религиозните насилия".
Проблемът на междурелигиозните бракове е нов в Ирак, където общностната принадлежност преди нямаше голямо значение, за да си намериш съпруг или съпруга.
"Преди (американската) окупация от 2003 г. не се поставяше въпросът за религиозната принадлежност на жената . Днес той е основен", подчертава социоложката Суха ал Шамаа.
Според официалните
иракски статистики,
на 100 жени се падат 102 мъже, но резултатите варират според възрастта.
Мъжете са повече във възрастовата граница между 0 и 24 години, но броят им е равен с този на жените между 24 и 29 години. Жените стават повече във възрастта между 30 и 49 години, сочи общо проучване, реализирано през 2008 г. от Световната програма по прехрана на ООН съвместно с Централната статистическа организация.
От друга страна, според Световната програма по прехраната (WFP.org), 53,6% от иракчаните и иракчанките над 12 години са женени, 41,5% са неженени, а 4,2% са вдовци.
Според Асоциацията за правата на човека, през първите пет месеца на 2006 г., когато религиозната война беше в разгара си, 90 до 100 жени овдовяваха всеки ден.
"Аз съм една от тези жени, които пропуснаха случая. Учих и после, когато се реших, вече бе твърде късно, въпреки че никога не губя надежда да намеря мъж", допълва 36-годишната Азра Камал, служителка в министерството на здравеопазването.
------------------
*конфесионализъм -система на управление, която разпределя политическата и институционалната власт пропорционално, според религиозните общности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!