Зи и, пари в брой, оръжия, дрехи, бельо и замразени пилета - това са само част от офертите на иракските политически партии, които наддават за подкрепата на гласоподавателите в Ирак за предстоящите на 7 март избори.
Основната заплата на депутат в иракския законодателен орган е 100 хил. долара годишно, което донякъде обяснява готовността на 6200-те кандидати да използват всякакви средства, за да се домогнат до властта.
Призивът на върховния иракски духовен водач аятолах Али Систани да не се купуват гласове изобщо не помогна и партиите вече предлагат какво ли не на бъдещите избиратели.
Един от кандидатите, който е в листа на премиера Нури Ал Малики - Съюз за правова държава, предложил пистолети и пари в брой на племенни лидери в района на град Насирия, разказва иракският спортист Мохамед Али. Други кандидати предложили екипи за неговия отбор.
В провинция Диала, където е активен иракският клон на "Ал Кайда", кандидат-депутати от партията Иракски блок на бившия премиер Ияд Алауи правят малки подаръци като замразени пилета или скромната сума от 85 долара.
Някои отказват парите, но приемат храната. Те обаче уверяват, че въпреки подаръка няма да гласуват за онези, които са им го дали.
В северната част на Ирак, където за влияние се борят кюрдските партии Патриотичен съюз на Кюрдистан на президента Джалал Талабани и Демократическата партия на Кюрдистан на премиера на автономния район Иракски Кюрдистан Масуд Барзани, всякакви подаръци за добре дошли.
Някои например получават безплатен бензин.
Бивш кюрдски бунтовник пък поискал от местен кандидат земя. Първоначално му било отказано, но после искането му било удовлетворено.
Заради парламентарния вот на 7 март в Ирак от тази вечер до 8 март
се въвежда полицейски час, прекратяват се морските, въздушните и сухопътните връзки с външния свят.
В този период е забранено движението на хора и превозни средства без специално разрешение, а по улиците ще патрулира полиция.
От 21 ч. на 7 март до 5 ч. на следващия ден страната прекъсва и транспортните връзки с други държави - ще бъдат затворени всички пристанища и летища, както и граничните контролно-пропускателни пунктове.
За реда и сигурността в деня на изборите ще се грижат около 1 млн. военни, полицаи, сътрудници на разузнаването, както и американски части, чието участие ще е сведено до наблюдение, събиране на информация за обстановката и евентуално оказване на медицинска помощ.
Съгласно действащият в страната план за сигурност, по време на изборите провинциите ще бъдат изолирани една от друга.
Според иракската ЦИК тази година се очаква по-голяма избирателна активност, отколкото през 2005 г., когато гласуваха 70% от 15 млн. избиратели. От друга страна, активността на общинските избори през януари 2009 г. не надхвърли 51 на сто.
За предстоящия вот вече са се регистрирали 18,9 млн. избиратели, които ще могат да дадат гласа си в общо 64 хил. избирателни бюра.
За 325 места в парламента ще се борят 6200 кандидати.
Първите резултати ще бъдат обявени не по-рано от 10-11 март, когато ще са събрани данните от вота в чужбина. Окончателните ще станат известни най-рано в края на месеца, след което ще започне сформирането на ново правителство.
САЩ вече изказаха опасения, че процесът по съставяне на новия кабинет може да се проточи няколко месеца, което би създало много опасен преходен период.
В Ирак купуват гласове със замразени пилета
За предстоящия на 7 март вот вече са се регистрирали 18,9 млн. избиратели, а за 325 места в парламента ще се борят 6200 кандидати
5 март 2010, 15:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!