Минометна стрелба и експлозии край пунктове за гласуване белязаха началото на днешните парламентарни избори в Ирак, предаде Ройтерс, като се позова на полицията.
Трима души бяха ранени при взривове в град Байджи на 180 км северно от Багдад. Няколко взрива проехтяха в иракската столица, включително в силно охраняваната Зелена зона. Ройтерс предаде за 12 убити и осем ранени.
За стрелба беше съобщено и близо до избирателни секции в провинция Салах ад Дин.
На излизане от секцията, в която гласува, премиерът Нури ал Малики заяви, че целта на нападенията е да се попречи на иракчаните да се включат в изборите. Той обаче изрази увереност, че насилието няма да повлияе на решенията им.
Днешният вот е много важен за бъдещето на Ирак, който се опитва да сложи
край на насилието между отделните религиозни фракции
и да създаде условия за стабилност и икономически растеж преди изтеглянето на американските войски, което трябва да стане до края на 2011 г., отбелязват агенциите.
Вчера местният клон на "Ал Кайда" заплаши със смърт всеки, които се осмели да отиде до урните. В съобщение, публикувано на сайта на групировката, се казва, че "Ал Кайда" въвежда собствен полицейски час от 6 до 18 ч. "в цял Ирак, особено в сунитските райони".
Нарушителите "ще понесат гнева на Аллах, след което ще изпитат върху себе си всички оръжия на муджахидините".
Това предупреждение беше следствие от призивите на религиозните водачи на петъчните молитви хората да гласуват и да защитят демокрацията в опустошената от войната страна.
Апел да се гласува отправи и влиятелният шиитски лидер Муктада Садр
за да се сложи край на американската окупация. Той направи изявлението на пресконференция в Техеран, предавана по арабскоезичния канал на иранската държавна телевизия. Смята се, че това е първата публична поява на антиамерикански настроения шиитски лидер от две години насам.
Доминиращото настроение сред електората след пет години коалиционно управление, водено от премиера Нури ал Малики, който успя да предотврати гражданска война, е, че страната трябва да преодолее проклятието на тесногръдите междурелигиозни вражди.
Основното положение в новия избирателен закон позволява на гласоподавателя да отбележи на бюлетината предпочитания кандидат, а не просто партията, както бе в парламентарните избори през 2005 г.
Недостатъкът на системата от 2005 г. бе, че макар партийните листи да помогнаха за политическо съгласуване в трудните времена, те задълбочиха религиозните разделения, които прераснаха в открит конфликт на следващата година.
Очакваната активност е около 64% - при 80% на миналите избори
Според анализатори тези цифри показват, че краят на междурелигиозните вражди едва ли е гарантиран.
С толкова много съревноваващи се коалиции и религиозни групи е напълно неясно кой и дали някой има преднина.
Известните с недостоверността си социологически проучвания в Ирак показват, че премиерът Нури ал Малики все още е популярен повече от всеки друг и че бъдещото правителство ще включва неговата неофициално шиитска коалиция Върховенство на закона, както и сунитска коалиция и кюрдски блок.
Самият Малики изрази увереност преди няколко дни, че ще победи с голяма преднина пред съперниците си.
Основното, което занимава избирателите, е, че следващото иракско правителство ще трябва да проработи, тъй като американските войски ще започнат тази година да се изтеглят от Ирак.
Вотът ще бъде следен от близо 600 чужди и около 300 хил. местни наблюдатели.
Първите след падането на Саддам Хюсеин парламентарните избори през 2005 г. бяха бойкотирани от сунитското малцинство в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!