В Египет започна процесът срещу сваления от армията на 3 юли президент ислямист Мохамед Морси, предаде АФП.
Морси беше първият демократично избран държавен глава в историята на страната, но сега той и още 14 души са съдени за подстрекаване към убийството на седем демонстранти, протестирали пред президентския дворец на 5 декември миналата година.
Днешното заседание обаче продължи кратко. То бе прекъснато, след като
подсъдимите започнаха да обиждат съдиите, а Морси отказа да облече затворническо облекло,
съобщиха световните агенции.
Морси се яви в костюм, демонстрирайки отказа си да признае легитимността на съдебния процес. Според съществуващите в египетската юриспруденция норми подсъдимият трябва да бъде облечен на заседанията в бяла затворническа униформа. "Аз съм законният президент и настоявам съдът да прекрати този фарс", заяви Морси пред съдията, а подсъдимите викаха "Долу военния режим!", предаде ДПА.
Бившият президент подчерта, че на съд трябва да бъдат дадени онези, които са организирали преврата срещу него.
Процесът ще продължи на 8 януари 2014 г.
Ако бъдат признати за виновни, Морси и останалите подсъдими може да бъдат осъдени на смърт или на доживотен затвор.
Морси бе държан на тайно място и днешното му явяване пред съда е първата му публична поява, откакто бе арестуван. Днес той беше докаран с военен хеликоптер до сградата на столичната Полицейска академия, където, при строги мерки за сигурност, ще се гледа делото.
Академията е в съседство със затвора "Тора" в покрайнините на столицата Кайро, където се намират и задържаните от преходните власти лидери на ислямисткото движение на Морси "Мюсюлмански братя" - също обвинени в подстрекаване към убийството на демонстранти.
Полицията планира да разположи днес по улиците на Кайро
20 хил. свои служители заради опасеният от размирици.
Британският в. "Таймс" коментира, че "появата на Мохамед Морси на подсъдимата скамейка може да се превърне в момент на истината за генералите" в Египет. Изданието отбелязва, че процесът срещу сваления президент е очевидно политически и самата поява на Морси в съда може да възпламени привържениците му.
В подобна посока разсъждава и "Индипендънт". "Генерал Сиси (Абдел Фатах ас Сиси, министър на отбраната и главнокомандващ армията, бел. ред.) не бива да забравя, че Египет е опасно място да управляваш", отбелязва изданието.
Френският "Монд" посочва, че присъдата, която грози Морси, "няма начин да не повиши допълнително напрежението" между привържениците и противниците на свалянето на президента от власт, които от преврата насам не са спирали с насилието, посочва вестникът.
Фокусирайки се върху предизвикателствата пред Египет, "Фигаро" отбелязва, че процесът срещу Морси е представен от привържениците на ген. Ас Сиси като "необходим" за довършването на плана на въоръжените сили - приемане на нова конституция до края на годината и след това провеждане на парламентарни и президентски избори. "Този нов епизод от крайно неустойчивия постреволюционен преход има вероятност да изостри допълнително политическото разделение в една страна, изтощена от тежка икономическа криза", пише "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!