Н ай-малко 120 джихадисти са били убити, а 300 – ранени, в първия ден на ударите на САЩ и пет арабски страни срещу групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта, ИДИЛ) в Сирия, съобщиха световните агенции, позовавайки се на базирания в Лондон сирийски Център за наблюдение на правата на човека.
Операцията, която е ръководена от САЩ и е с участието на Бахрейн, Йордания, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Катар, започна на 22 септември вечерта. С нея бе отворен нов фронт във войната срещу групировката, която вече е обект на американски и френски въздушни удари в съседен Ирак, обобщава АФП. Операцията е първата чужда намеса в Сирия от началото на гражданската война там през март 2011 г. В последната година ИД превзе големи територии в източната и северната част на Сирия, които граничат с Турция и Ирак.
Операцията се извършва с изтребители, безпилотни самолети, бомбардировачи, както и с ракети „Томахок“,
изстреляни от американски бойни кораби, разположени в международни води в Червено море и в Персийския залив, поясни Пентагонът. САЩ за първи път са използвали в бой невидимият за радарите изтребител бомбардировач Ф-22 „Раптор“, най-модерният военен самолет в американския въздушен арсенал. Ударите са насочени по тренировъчни лагери, командни центрове, бази, складове и бронирана техника и камиони на джихадистите.
Според сирийския Център за наблюдение на правата на човека само в град Ракка (в Северна Сирия) и околните три села днес е имало 20 удара; 22 удара са нанесени в района на Букамал, който е пограничен с Ирак и е разположен в богатата на петрол сирийска провинция Дейр аз Зур, в Източна Сирия; осем удара са нанесени по други джихадистки позиции пак в Дейр аз Зур; три удара са нанесени по джихадистки позиции в Шададе, в североизточната провинция Хасака.
Цивилните от районите, засегнати от ударите, са започнали масово да напускат домовете си.
Не само ИД е била мишена атаките. САЩ сами са нанесли удари и по позиции на екстремистката групировка „Хорасан“ в района на Алепо, в Северна Сирия. Групировката е съставена от бивши бойци на „Ал Кайда“, посочва източник от Пентагона. Целта на тези удари е била да се осуети извършването на нападение от тази групировка срещу САЩ и западни интереси. Членовете на „Хорасан“ са свързани с фронта „Джебхад ал Нусра“, сирийския клон на „Ал Кайда“, посочва сирийският Център за наблюдение на правата на човека.
Ударите се извършват в момент, в който ИД води офанзива, за да поеме контрола върху сирийски град Айн ал Араб (Кобане на кюрдски), третия по големина кюрдски град в Сирия. Ако джихадистите поемат контрола върху града, ще имат пълен контрол и върху дълга ивица покрай сирийско-турската граница. В района на Кобане те вече завзеха над 60 села, но кюрдски бойци, подпомагани от кюрди, дошли от Турция, успяха да спрат бързото им напредване. Въпреки това над 130 хил. сирийски кюрди, изплашени от евентуални издевателства от страна на джихадистите, избягаха от района и потърсиха убежище в Турция.
Президентът на САЩ
Барак Обама приветства действията на коалиционните сили,
атакували ИД в Сирия, предадоха световните агенции. Американският президент подчерта, че действията на новосформираната коалиция показват, че Америка не е сама в тази борба. Обама подчерта, че е горд, че САЩ се борят срещу ИД редом с пет арабски държави и посочи, че съвместните усилия на тези страни са от жизненоважно значение както за сигурността на САЩ, така и за сигурността на Близкия изток и целия свят.
Президентът на САЩ обеща да извоюва още по-голяма международна подкрепа за борбата срещу ИД. „Още веднъж държа да стане ясно на всеки, който заговорничи срещу Америка и вреди на американците: Няма да допуснем да има убежища за терористите, които застрашават нашия народ“, заяви Обама.
Същевременно председателят на Съвета на началник-щабовете на американските въоръжени сили генерал Мартин Демпси, заяви, че въздушните удари на САЩ и на петте близкоизточни държави по джихадистки позиции в Северна Сирия са
постигнали стратегическата си цел
и са дали да се разбере, че жестоките атаки, извършвани от ислямистите, няма да останат без отговор, предаде АП. „Искахме да стане ясно, че не може да има убежище за „Ислямска държава“ и със сигурност го постигнахме“, каза генерал Демпси.
Той подчерта, че съгласието на петте арабски страни да се присъединят към американските въздушни удари в Сирия е било дадено много бързо. „Веднага след като една от тези страни се съгласи да ни подкрепи и останалите я последваха много бързо“, посочи Демпси. Той нарече сформираната коалиция срещу джихадистите „безпрецедентна“.
В Сирия режимът на Башар Асад, смятан за незаконен от САЩ, обяви, че е бил информиран за въздушните удари предварително от Вашингтон. После
самият Асад заяви, че страната му подкрепя всяко международно усилие в борбата с тероризма,
предаде сирийската държавна осведомителна агенция САНА, цитирана от АФП. На среща с журналисти Асад каза, че Сирия ще продължи решително войната, която води от години срещу сунитските екстремисти и че Дамаск подкрепя всяко международно усилие в борбата с тероризма.
Според иранският президент Хасан Рохани обаче въздушните удари на водената от САЩ коалиция в Сирия са
незаконни,
тъй като не са одобрени или координирани с правителството в Дамаск, съобщиха АП и ИТАР-ТАСС. „Бомбардировките трябва да отговарят на определени правила, когато се извършват срещу друга държава“, каза Рохани пред журналисти в Ню Йорк, където ще вземе участие в сесията на Общото събрание на ООН. По думите му при липса на мандат на ООН за такива атаки и при липса на разрешение от сирийските власти „ударите нямат никакви правни основания“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!