Т урската армия и Свободната сирийска армия са навлезли 5 км навътре на територията на сирийския анклав Африн, съобщиха турски медии, които се позоваха на изявление на генералния щаб на турската армия.
Сухопътната операция за прочистване на района на Африн от бойците на сирийските Сили за защита на народа /СЗН/ и ПКК, считани от Турция за терористични групировки, започна тази сутрин в 11 часа местно време. В събота Турция нанесе въздушни удари по позиции на кюрдите. САЩ обаче подкрепят СЗН в борбата им срещу "Ислямска държава" в Сирия.
Турската армия прочиства Африн от кюрдските бойци
По данни на турски медии в операцията участват танкове, бронирани коли, пехотинци и командоси от спецчастите.
Syria: Turkey says ground troops moved in on Afrin https://t.co/CLwXmKz0RZ
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 21, 2018
72 турски изтребителя Ф-16 участват в ударите по въздуха. Поразени са били 153 цели на противника.
[Фотогалерея] Турция бомбит объекты террористов на северо-западе Сирии https://t.co/l764B2G9xW #Турция #Сирия #Африн #Syria #US #Turkey #PKK #KCK #PYD #YPG #ДЕАШ pic.twitter.com/gpfbcexhCt
— ANADOLU AGENCY (RU) (@aa_russian) January 21, 2018
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган в реч на митинг в град Бурса заяви, че "целта на операцията е да прочисти района от сепаратистките терористични организации ПКК, Партия на демократичния съюз /ПДС/ и други подобни. И да осигури завръщането на сирийските бежанци, 3,5 млн. от които се приютяват в Турция".
Ердоган посочи още, че "операцията ще продължи докато не бъде изчистена и последната педя земя от терористите, каквото и да коства това на Турция, колкото и геройска кръв да бъде пролята".
Той заяви още, че
турските сили ще разбият подкрепяната от САЩ сирийска кюрдска милиция Сили за защита на народа,
като изтъкна, че те не могат да разчитат на подкрепата на Вашингтон, за да победят Турция, предаде Ройтерс.
Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдалроглу разкритикува операцията "Маслинова клонка", тъй като за тази операция не са използвани дипломатически канали за осигуряване на нейната легитимност.
В Сирия 2018 г. започна кърваво и без шанс за скорошен мир
Turkey starts ground incursion into Kurdish-controlled Afrin in Syria | World news https://t.co/kVO7IxQxPD
— US News and Report (@USNewsAndReport) January 21, 2018
Турският премиер Бинали Йълдъръм, цитиран от турски медии, съобщи днес, че операцията, наречена "Маслинова клонка", ще се осъществи в четири етапа и че с нея
Турция цели да създаде 30-километрова "зона за сигурност" в Северна Сирия
Йълдъръм твърди, че Русия няма възражения срещу операцията в Африн, а Турция работи за успокояване на безпокойството на Иран и "поддържа контакти с Дамаск при посредничеството на Москва и Техеран".
Африн - кюрдският анклав
Районът Африн, в който Турция води офанзива, дълго време бе известен с маслиновите си горички. Той е първата зона, в която сирийските кюрди установиха автономна администрация през 2012 г., припомня Франс прес.
Африн се намира в северозападната част на сирийската провинция Алепо. Анклавът граничи с Турция на запад и на север и с контролираните от подкрепяни от Анкара сирийски бунтовници на юг и на изток. Единственият път към външния свят е този, който води за град Алепо, разположен на 60 километра от град Африн.
В района с преобладаващо кюрдско население има общо 360 нселени места.
След началото на войната в Сирия през 2011 г. кюрдите, съсредоточени в северната част на страната, в по-голямото си мнозинство възприеха неутрална позиция спрямо властта и бунта. През 2012 г. след изтегляне на правителствените сили от зоната на Африн тя се превърна в първия кюрдски район, изплъзнал се от контрола на режима на Башар Асад и паднал в ръцете на кюрдската милиция Сили за защита на народа.
Тогава навсякъде в Африн се появяват снимки на историческия лидер на Кюрдската работническа партия Абдуллах Йоджалан, който е в турски затвор.
Кюрдските лидери в Сирия започват да използват Африн като "лаборатория на автономната администрация", която ще бъде приложена след това и в други кюрдски райони в страната. Жителите на Африн започват да говорят на кюрдски, един дълго време забраняван от сирийското правителство език. Те отварят училища, културни центрове и създават сили за сигурност.
Над един милион души, сред които хиляди разселени от сирийския конфликт, живеят в планинския район Африн. Топографията му позволи на кюрдските сили да консолидират позициите си, прокопавайки окопи, за да отблъснат атаките на бунтовниците.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!