Турция стъпва в Африка
Турската джамия в Йоханесбург, Южна Африка   
Източник: ЕПА/БГНЕС
50

К огато чуем за големи инвестиции в Африка, обикновено това се свързва със САЩ, Китай, Великобритания и Франция. От повече от 10 години, Турция бавно, но с много добре премерени действия, разширява присъствието си в Африка, включително и в някои от най-проблемните държави на континента.

В края на март, високопоставена делегация, водена от президента Реджеп Ердоган, в която бяха включени и бизнесмени, се завърна от Африка, след като беше посетила Алжир, Мавритания, Сенегал и Мали. Това пътуване е продължение на серия от инициативи и визити, подети от Турция като част от политиката й „Отваряне към Африка“, която започна в далечната 2005 г.

Последното пътуване към Африка, което Ердоган предприе през март, е част от няколко подобни. След 2015 година, турският президент посети Етиопия, Джибути, Сомалия, Кения, Уганда, Танзания, Мозамбик, Мадагаскар, Судан, Чад и Тунис, а откакто стана за първи път премиер през 2003 година, той посети 23 държави в Африка общо 39 пъти. Тези визити имат своя прагматичен и икономически смисъл, разбира се.

Реджеп Ердоган: Израснал съм сред роми

На фона на затормозяващите се все повече срещи с представители на ЕС, Ердоган търси нови перспективи и разнообразяване на външните търговски партньори. Тъй като Турция продължава да изнася най-много за ЕС, това от гледна точка на Анкара може да доведе до нежелана зависимост особено, когато икономическият растеж започва да се забавя. Ето защо Африка се явява много добра възможност.

Изборът на Анкара да заздрави отношенията си с африканските държави, доведе до печалби от над 18 милиарда долара през 2017 година – три пъти повече от 2005 насам. Само със Субсахарска Африка обменът е за 6 милиарда, а още 6 милиарда Турция инвестира в Африка досега. В момента Анкара има дипломатически представителства в 41 държави на континента, като 12 от тях са отворени след 2009 година. Престижните турски авиолинии пък изпълняват полети до 51 дестинации в 33 африкански държави.

Накратко: Турция увеличава присъствието си в Африка осезаемо

Използването на инструментите на т.нар. „мека сила“, не е новост нито за Турция, нито за която и да е държава, имаща сериозни геополитически стремежи. В случая с Анкара, меката сила се показва особено добре в Африка. Така например, през 2015 година, Турция спонсорира хуманитарни програми в Субсахарска Африка с 395 милиона долара, а през 2017 Турският Червен полумесец стартира кампания за дарения за Източна Африка, където Анкара има особено засилен интерес. 

За Турция, Африка е възможност за битка и срещу Гюлен

Разбира се, че интересът на Анкара в Африка не засяга само икономиката. Политически, африканските държави са важни от гледна точка на водената вече два години усилена борба на Ердоган срещу бившият му съратник Гюлен. Организацията на духовника контролира множество училища и пансиони в Африка, заради това усилията на турската администрация са насочени и към сферата на образованието, където Гюлен има стабилно присъствие.

Ето защо, до този момент Турция е предоставила стипендии за докторантури и магистратури на 8000 африкански студенти, които по-късно се завръщат в страните си и стартират на добри публични позиции. Това означава, че една немалка част от сегашния и бъдещ елит на Африка ще бъде поне веднъж преминал през обучение в Турция, което ще се отрази добре на влиянието на Анкара. 

Миналата година Турция отвори и първата си база в Африка – в Сомалия

И когато говорим за влияние, не можем да не споменем засилването на военното присъствие на Анкара в Африка. Миналата година турската армия отвори база в Сомалия, която се явява първата база на Турция в Африка в сегашната й история.

Първите офицери, завършили военния курс, предоставян от Анкара, вече са налице и сомалийската армия видимо показва интерес от дългосрочно партньорство с Турция. Тъй като Сомалия изпитва сериозни проблеми със сигурността, подпомагането от страна на турската армия е добре дошло. За момента има планове базата да бъде разширена, а представители на сомалийските власти имат чести срещи с турските си колеги.

Сомалия не е единствената проблемна африканска страна, където Турция пуска нови корени. По същия начин се развиват отношения и със Судан. Съвсем наскоро, Ердоган имаше изявление в суданския парламент, където описа топлите си отношения с президента Омар ал Башир. За Ердоган няма проблем, че ал Башир е обвинен в извършването на военни престъпления и че срещу него имаше серия от антиправителствени протести.

Судан позволи на Турция да използва и възстанови старите османски сгради на остров Суакин в Червено море. Този остров някога е бил отправна точка за мюсюлманските пилигрими, устремили се към Мека и поради това Османската империя установява свой пункт за наблюдение в района. Днес, Ердоган прави същото, макар и не с цел да се контролират пилигримите, а за да се установи военни присъствие в Червено море, което беше под въпрос, след като отношенията между Египет и Турция се развалиха заради свалянето на Мохамад Мурси от Абдел Фатах ал Сиси през 2013 година. Турция също така засилва присъствието си в Либия, а към момента в мавритански води най-много плавателни съдове на чужда държава са именно турските.

И все пак, въпреки установяването на базата в Сомалия и строежа на пункт в Судан, главните интереси на Турция в Африка са икономически. Континентът предлага ресурс, от които Анкара има нужда за своите фабрики и производство, включително петрол и газ. Африка пък се нуждае от работни места и ръст на икономиката. Ето защо засега двустранните отношения с Турция се очаква да се задълбочат още повече.

Наскоро американски журналист описа до каква степен е стъпила Турция в Африка. Ако се разболеете в Сомалия, вероятно ще бъдете лекувани в болница „Реджеп Ердоган“. Посетителите, които пристигат на летището в Могадишу, преминават през терминал, опериран от турска компания и ще вървят по пътища, които в момента се поддържат от турски фирми. В събирането на боклука пък участва турският Червен полумесец.

 

Коментари 50
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

50 коментара
 
- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пребиха бившия премиер на Грузия

Пребиха бившия премиер на Грузия

Свят Преди 6 минути

Гахария е получил травми по лицето и главата по време на нападението

Масово натравяне и много умрели в Истанбул след консумация на алкохол

Масово натравяне и много умрели в Истанбул след консумация на алкохол

Свят Преди 20 минути

Най-често фалшифицираният продукт е ракията

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

България Преди 1 час

По-рано Желязков получи и веднага върна на държавния глава изпълнен мандата за съставяне на правителство

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 1 час

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 1 час

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 1 час

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 1 час

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

Свят Преди 2 часа

Байдън ще произнесе прощално слово от Овалния кабинет тази вечер

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 2 часа

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 2 часа

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 2 часа

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 2 часа

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 2 часа

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 2 часа

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия