Иран, Бразилия и Турция подписаха в Техеран споразумение за размяна на ядрено гориво, което цели да успокои тревогите на международната общност за ядрените амбиции на Иран.
В рамките на договора Техеран ще изпрати на турска територия 1200 кг от нискообогатения си уран (на равнище 3%), който ще бъде преработен в ядрено гориво за иранския реактор за медицински изследвания (на равнище 20%), заяви говорителят на иранското външно министерство Рамин Мехманпараст.
Споразумението беше подписано от външните министри на трите страни в присъствието на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад, бразилския му колега Луис Инасиу Лула да Силва и турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.
"Ще уведомим Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до една седмица и ако бъде постигнато споразумение с нея и с Франция, Русия и САЩ, ще изпратим нискообогатения уран в Турция в срок до един месец", уточни Мехманпараст.
Иранският уран ще бъде държан в Турция под надзора на МААЕ, докато бъде доставено горивото за ядрения реактор в Техеран, добави говорителят.
Иранският външен
министър Манушер Мотаки подчерта, че
ако сега постигнатото споразумение
между Иран, Турция и Бразилия не влезе
в сила,
Турция се задължава да върне
"незабавно и безусловно"
нискообогатения уран на Иран,
предаде Ройтерс.
Турският премиер реши да отиде в Техеран снощи и да се присъедини към бразилския президент в преговорите, след като Иран прояви готовност за компромис за мястото, където да се извърши обменът на уран, отбелязва ДПА.
Съгласно план от октомври, постигнат по инициатива на МААЕ, иранският нискообогатен уран трябваше да се изнесе в Русия за допълнително обогатяване, а след това да се прехвърли във Франция за обработване във вид на ядрено гориво за реактора за медицински цели в Техеран.
Техеран настояваше размяната да стане на иранска територия, но световните сили и МААЕ отказаха.
Сега Иран се съгласи размяната да се извърши в съседна Турция.
Сегашната среща
се приема като
последна възможност за
ислямската държава
да опита да избегне нова резолюция с икономически санкции от Съвета за сигурност на ООН, смятат наблюдатели.
Турция и Бразилия са непостоянни членове на Съвета за сигурност и се противопоставят на нови санкции срещу Иран, отбелязва АФП.
Въпреки че
договорената размяна на уран не решава
продължаващия повече от седем години
спор около иранската програма за
обогатяване на уран, тя се приема като
първа стъпка в правилната посока,
отбелязва ДПА.
Иранският президент Ахмадинеджад използва случая, за да призове за нови преговори с водещите световни сили по програмата.
След подписването на сделката за обмен на гориво е време страните от Групата на шестте (петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) да започнат разговори с Иран, "основани на честност, справедливост и взаимно уважение", каза Ахмадинеджад.
Турция заяви,
че
вече няма оправдание за следващи
санкции
на ООН срещу Иран. "Сделката за обмена, подписана днес от Иран, показва, че Техеран иска да върви по конструктивен път. Вече няма основание за нови санкции и натиск", каза турскиятвъншен министър Ахмет Давутоглу пред репортери в Техеран.
Израел обаче
обвини Иран, че е
успял да "манипулира" Турция и Бразилия.
Според източник от израелското правителство, цитиран от АФП, иранците вече "са правили този номер в миналото, като уж приемаха подобна процедура, за да спадне напрежението и риска от строги международни санкции, а после отказваха да действат".
Според израелскоторадио, цитиращо "високопоставени представители", инициативата на Иран, Бразилия и Турция "ще влоши иранския проблем, като направи по-трудно гласуването на санкции срещу Техеран, както настояват САЩ и европейците".
"Иранските ядрени инсталации ще продължат да функционират, а Техеран ще продължи пътя си към военна ядрена програма, като едновременно разработва балистични ракети", добави радиото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!