Т урски военни нахлуха в Сирия за спасителна „културно-историческа“ операция, която имаше за цел да пренесе останките на Сюлейман шах (1178-1236) – дядото на основателя на османската империя Осман I, на безопасно място.
Те се съхраняваха в специална гробница в провинция Алепо, но районът сега е под контрола на групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ).
След като останките бяха пренесени на друго място в Сирия – само на 200 м от границата с Турция, гробницата беше разрушена, за да не попадне в ръцете на бойците от ИД, които миналата година заплашиха, че ще я атакуват.
Дамаск определи нахлуването като „скандална агресия“.
Турция обаче смята гробницата за своя суверенна територия по силата на договор, сключен през 1921 г. с Франция. По това време Сирия е Турска колония.
В акцията са участвали близо 40 танка и 60 бронетранспортьора, както и над 500 военнослужещи. Един турски военен е загинал при нещастен случай.
Националната коалиция на опозиционните и революционните сили на Сирия (НКОРС) обаче заяви, че смята операцията за законна и съответстваща на международното право.
Турция, която никога не е изоставяла сирийския народ, предприе тези стъпки за запазване на общото културно наследство на нашите народи, каза президентът на коалицията Халед ал Ходжа.
Той отбеляза също, че НКОРС е била информирана за операцията, която била проведена в координация със Свободната сирийска армия. Тези думи до известна степен противоречат на информацията, предоставена в неделя от турския премиер Ахмет Давутоглу, който заяви, че
Турция не се е обръщала към никого и от никого не е искала разрешения.
Операцията на турската армия е централна тема на турските вестници днес.
Според в. „Акшам“ акцията е развалила плана на онези, които са искали да въвлекат Турция в конфликт, използвайки „Ислямска държава“. Изданието отбелязва, че операцията на Турция в Сирия идва в момент, когато оглавяваната от Съединените щати международна коалиция
подготвя действия за освобождаването на северния иракски град Мосул – „фактическа столица на „Ислямска държава“.
Според вестника решението на Анкара е било продиктувано от една страна от засилването на активността на „Ислямска държава“ по оста Алепо-Киркук-Йордания-Египет и дори Либия, а от друга е израз на намерението на страната да „попречи на плана на кръгове, желаещи да въвлекат Турция в сблъсък“.
По време на операцията турски танкове са преминали през кюрдския град Кобане в Сирия на път за гробницата, пише още вестникът.
„Тюркие“ също помества подробности за операцията, която първоначално била планирана за 14 февруари, но от съображения за сигурност била отложена с една седмица. В. „Радикал“ пък задава
въпроса дали е политическа победа преместването на гробницата на Сюлейман шах
на друго място под натиска на „Ислямска държава“. Авторът на материала посочва, че може би от военна гледна точка операцията по евакуация на гробницата е успех, но настоява „никой да не се опитва да представи като политически успех принудителното преместване на гробницата и охраняващите я войници“.
„Радикал“ напомня, че това е „второ отстъпление“ за Турция
в последните шест месеца под натиска на ИД след изтеглянето на персонала от генералното консулство на страната в Мосул след заложническа криза, при която джихадисти отвлякоха 49 души от турското консулство.
„Заман“ посочва, че за Турция това е първа загуба на територия от дълги години насам.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч обаче
отхвърли твърдението, че страната е загубила своя територия.
Арънч се обърна към опозицията, като заяви, че тя не трябва да се опитва да печели политически дивиденти от ситуацията.
„Опозицията казва: „Изтеглихме се, загубихме земя“. Нека не се крият зад това, да не правят политика от това. Турският народ трябва да се гордее с това, което стана, което беше направено“, заяви Арънч в Бурса.
„Не сме загубили територия, знамето ни се вее, а останките на Сюлейман шах, които за нас са свещени, временно се намират в нашите ръце“, посочи още Арънч.
Същевременно бойци от ИД
взривиха централната библиотека в иракския град Мосул
и изгориха 10 хил. тома, между които редки и ценни екземпляри и стотици ръкописи, предаде ТАСС.
Мосул е вторият по големина иракски град, намира се на 400 км северозападно от Багдад, и от юли миналата година е под контрола на „Ислямска държава“.
„Ислямска държава“ системно унищожава библиотеките във всички територии под неин контрол, отбелязва ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!