Т урският парламент одобри проектозакон, който позволява разполагането на войски в турска военна база в Катар, очевидно с цел да подкрепи страната от Персийския залив, изправена пред дипломатическа и търговска изолация от някои от най-големите сили в Близкия изток, предаде Ройтерс.
В понеделник Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства и Бахрейн прекъснаха отношенията си с Катар и затвориха въздушното си пространство за търговски полети, обвинявайки страната във финансиране на екстремистки групи. Катар отрича обвиненията.
Законопроектът, внесен преди дипломатическата криза, беше приет с 240 гласа „за“. Той беше подкрепен предимно от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и опозиционната Партия на националистическото действие.
Ултиматум към Катар, Путин и Ердоган се намесиха
Изолацията на Катар е заради откуп за заложници
Напрежението в Залива не трябва да се подценява – то може да има ефект в световен план
Как Тръмп взриви Близкия изток, първи е Катар
„Не одобрявам подозренията за връзките на Катар с тероризма, играе се особена игра,
още не знаем кой стои зад нея, но не трябва да допускаме нарастване на напрежението и конфликти в региона“, заяви турският президент Реджеп Ердоган в централата на ПСР.
In a symbolic move, Turkey fast-tracks a bill to station troops in Qatar https://t.co/dRycC4qwWA pic.twitter.com/t7kGkBJ7JU
— Bloomberg (@business) June 7, 2017
Той подчерта, че Турция ще продължи да укрепва отношенията си с Катар, въпреки дипломатическата и транспортната изолация на емирството. Според него тази инициатива няма никакъв шанс да успее, защото не предлага политическо решение и не обръща внимание на историческите, социалните и културните динамики на региона.
„Много скоро те ще разберат, че допускат сериозна грешка и вместо да заемат позиция срещу терористичните организации, те ги обслужват с политиките си. Ако някой си позволи да посегне на териториалната ни цялост, ние ще реагираме незабавно. Налице са обаче
териториални интереси към Ирак и Сирия,
в никакъв случай не трябва да се допуска прекрояването на границите им. Статуквото в Съвета за сигурност при ООН не е в състояние да отговори на проблемите на деня, а санкциите на арабските държави за Катар ни притискат в сложна ситуация в много области. Необходимо е на първо място ООН да актуализира и реформира системата си за сигурност според духа на времето и Съветът за сигурност да се обърне към всички 196 държави“, коментира Ердоган.
#Turkey seeks faster troop deployment to #Qatar as #Erdogan praises its 'cool-headed approach' https://t.co/9nv4hEsVEt pic.twitter.com/vrGNgxqnO1
— RT (@RT_com) June 7, 2017
Той посочи, че категорично не одобрява санкциите срещу Катар и приветства хладнокръвното поведение на Доха в кризисната ситуация. „Ще положим всички възможни усилия за намирането на изход от кризата в Персийския залив. Ще продължим да разширяваме и укрепваме връзките си с Катар. Водим диалог за разрешаването на проблема. Не подкрепям тезата, че Катар финансира екстремизъм, ако това беше истина, аз щях да бъда първият държавен глава, който би се противопоставил“, каза още турският президент.
Междувременно
Катар преговаря с Турция и Иран за доставки на храни и вода,
съобщи представител на властите в Доха. В емирството се опасяват от недостиг на тези стоки заради кризата. Според представителя зърнените резерви на Катар ще стигнат за 4 седмици. Правителството обаче разполага с големи стратегически продоволствени резерви.
Qatar in talks with Turkey and Iran on providing food and water supplies amid worsening Gulf diplomatic rift https://t.co/dp3SjPQKJ8 pic.twitter.com/TckQUBkIDq
— Al Jazeera News (@AJENews) June 7, 2017
Вчера ръководителят на Търговско-промишлената камара на Катар шейх Халифа ал Тани заяви, че бойкотът срещу страната му няма да повлияе върху темповете на доставки на продукти и суровини.
Шейхът подчерта, че стратегическите резерви на потребителски стоки в Катар ще стигнат най-малко за 12 месеца, като 95% от тях се доставят в емирството по море и въздух, и само 5% по земя през сухопътната граница със Саудитска Арабия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!