Д окато сирийският президент Башар Асад обвинява Запада, че си затваря очите за контрабандата на „Ислямска държава“ (ИД), член на неговия парламент работи тайно с джихадистката групировка, твърдят фермери в територия, окупирана до скоро от ИД.

Тайната сделка помогнала на сирийското правителство да купува храна от райони, които все още са под контрола на терористичната група,

след като тя превзе богатия на производство на пшеница североизточен район на страната по време на шестгодишната гражданска война.

Ужасът в Сирия: 12-годишни деца се самоубиват и самонараняват

Какво се случва с арабските коне в окървавена Сирия

Сирийски бежанци продават дъщерите си в Турция

Търговци, работещи за бизнесмена и депутат Хосам ал Катержи, купували пшеница от фермери в районите, контролирани от ИД и я транспортирали до Дамаск, давайки процент на джихадистите, заявили фермери от провинция Ракка пред агенция Ройтерс (Reuters).

Офис мениджърът на Катержи Мохамед Касаб потвърди, че Катержи Груп доставя пшеница в много райони на Сирия, която транспортира от североизточната част на страната през територията на ИД, но отрече всякакъв контакт с групировката.

Не е ясно дали президентът Асад е знаел за схемата.

Сътрудничеството за пшеницата между фигурата от правителството на Сирия, подкрепено от шиитската власт на Иран, и сунитската „Ислямска държава“, биха довели до нов ироничен обрат във войната, който да задълбочи регионалните сунитско-шиитски разделения.

От Ройтерс се свързали с кабинета на Катержи шест пъти, за да поискат коментар от него, но така и не са говорили с депутата. Касаб е бил попитан как компанията е успяла да купува и транспортира пшеницата без контакт с джихадистите, на което той отговорил: „Не беше лесно, ситуацията беше много, много трудна“. Попитан за подробности, той отговорил, че е дълго за обяснение и спрял да връща обажданията на журналистите.

Петима фермери от Ракка описват как са продавали пшеница на търговците на Катержи по времето, когато „Ислямска държава“ е контролирала региона. „Операцията беше организирана“, казва Махмуд ал Хади, който притежава земеделска земя край град Ракка.

„Аз продавах на малки търговци, които изпращаха пшеницата на по-големи търговци, които пък я изпращаха на Катержи“, обяснява той.

Ал Хади и другите фермери заявяват, че трябвало да плащат 10% такса на „Ислямска държава“

и да продават цялата си реколта на търговците на Катержи в тази многопластова схема. Местни търговци и официални лица съобщават, че търговците на Катержи купували пшеница от Ракка и Дейр аз Зор и давали 20% на „Ислямска държава“.

Източник: ЕПА/БГНЕС

„Ако камион вози 100 чувала с пшеница, ИД ще задържат 20, а останалите ще позволят на шофьора да откара“, разкрива Ауас Али, служител в съвеста за съвместно ръководство Табка – местен държавен орган на власт след ерата „Ислямска държава“.

Али казва, че е научил за споразумението от затворници и други хора, които са работили в системата за събиране на данъци и такси от ИД. „Камионие на Катержи бяха добре известни, логото им се виждаше ясно и те никога не бяха тормозени и ограбвани“, казва Али. На шофьорите на тези камиони дори е било позволено да пушат, докато преминават през пропускателните пунктове, нещо което джихадистите на ИД наказвали агресивно навсякъде другаде, споделя още Али.

Контрабанда

„Ислямска държава“ може да е изнасяла част от пшеницата. Местните власти и фермерите заявиха, че джихадистите, както и някои бунтовници, продавали пшеница на североизток, на търговци, които пресичали границата с Турция.

Асад обвини враговете си, включително Турция и западни страни, че подкрепят ИД, което те естествено отричат. Според президента на Сирия ИД изнася сирийски петрол за Турция, което финансира групировката.

На въпроса дали сирийските компании се контактуват  с „Ислямска държава“, за да си осигурят пшеница, министърът на вътрешната търговия и защита на потребителите Абдула ал Гарби каза през август: „Не, изобщо не“.

- Ленче, какво става, приятелко? Гледам си се разхубавила, успокоила. Да не би мъжът ти да е спрял да пие? - Дааа! - И как…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Намушкаха мъж след спор за паркомясто в Перник

Намушкаха мъж след спор за паркомясто в Перник

България Преди 1 минута

Соченият за извършител е задържан, той е познат на полицията и с други нарушения

<p>Ресторантьори блокират основни пътища у нас</p>

Заради повишаването на ДДС: Ресторантьори блокират основни пътища у нас

България Преди 23 минути

Националната протестна акция ще включва повече от 30 големи града и туристически центъра

ЕС отпуска 1,5 млрд. евро заем за Молдова

ЕС отпуска 1,5 млрд. евро заем за Молдова

Свят Преди 1 час

Това е най-мащабната подкрепа за страната от обявяването на нейната независимост през 1992 година

Снимката е илюстративна

Изпочупиха четири автобуса и тролейбус на градския транспорт в Стара Загора

България Преди 1 час

Возилата са били паркирани на обособен охраняем паркинг

Земетресение разтърси Италия

Земетресение разтърси Италия

Свят Преди 1 час

Трусът е станал на 6 км от град Валио в провинция Потенца

Кейт Мидълтън блести в зелено за Деня на Свети Патрик (СНИМКИ)

Кейт Мидълтън блести в зелено за Деня на Свети Патрик (СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 час

Принцесата на Уелс се завърна със стил, облечена в елегантен едноцветен тоалет

<p>Конфликт, страх и изолация на Антарктида: Учен напада колегите си, екипът моли за евакуация&nbsp;</p>

Учен напада колегите си на Антарктида, екипът моли за евакуация

Свят Преди 1 час

Учените са напълно изолирани в "атмосфера на страх"

Зимата се завърна: Студ и сняг сковаха страната ❄️

Зимата се завърна: Студ и сняг сковаха страната ❄️

България Преди 1 час

Температурите паднаха до минус 1° и 4°

.

Парите, които ще получи Сунита Уилямс за извънредния си престой в Космоса

Любопитно Преди 1 час

След почти девет месеца Уилямс и Уилмор се завръщат на Земята

ДНСК и пожарната започват съвместни проверки в барове и дискотеки

ДНСК и пожарната започват съвместни проверки в барове и дискотеки

България Преди 2 часа

Ще се следи за наличието на необходимите разрешителни

Герой или руски съюзник? Милиардерът, управляващ Грузия

Герой или руски съюзник? Милиардерът, управляващ Грузия

Свят Преди 2 часа

„В момента Грузия се управлява от олигарх с руски дневен ред“

<p>Киселова: България скърби с братския народ на РСМ</p>

Киселова: България скърби с братския народ на Република Северна Македония

България Преди 2 часа

Това е скръб, която трябва да ни напомни, че когато дойде злото, когато дойде нещастието - трябва да си помагаме, заяви председателят на НС

<p>Спазват ли се правилата за безопасност на труда? Разпоредиха проверки</p>

Гуцанов разпореди засилени проверки за спазване на правилата за безопасност на труда

България Преди 3 часа

Още през януари от ГИТ започнаха интензивни проверки в строителството

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Свят Преди 3 часа

Какви опасности крият засилващите се сепаратистки настроения в Република Сръбска

Кой е един от последните запазени притоци на Дунав у нас

Кой е един от последните запазени притоци на Дунав у нас

България Преди 3 часа

Природозащитниците проучват варианти за освобождаване от препятствия течението на река Лом