Д вудневната среща на върха на страните от Арабската лига завърши в неделя с обещание за разгром на подкрепяните от Иран шиитски бунтовници в Йемен и
официално обявяване на плановете за сформиране на общи арабски сили за намеса.
Това създава предпоставки за опасен сблъсък между арабските страни, съюзници на САЩ, и Техеран за влияние в региона, отбелязва Асошиейтед прес.
В обръщенията си към форума арабските лидери нееднократно говориха за опасност за арабската идентичност на региона, създадена от онова, което те нарекоха ходове на „външни страни“, подклаждащи етнически или религиозни вражди в арабските държави.
Изказванията съдържаха неприкрити препратки към Иран,
който в последните години укрепи своето влияние в Ирак, Сирия, Ливан и сега в Йемен.
Заключителният документ от срещата също съдържа подобна неясна препратка, но генералният секретар на лигата Набил ел Араби бе недвусмислен по време на пресконференцията по-късно, изтъквайки Иран за неговата намеса „в много държави“, посочва АП.
В резолюцията от срещата на върха се казва, че новопланираните общи арабски сили за отбрана ще бъдат разполагани по искане на всяка арабска държава, която е изправена пред заплаха за националната ѝ сигурност, и че те
ще бъдат използвани също за борба с терористични групи.
Тези договорености от срещата на Арабската лига бяха постигнати в момент, когато САЩ и други западни дипломати се опитват да спазят крайния срок във вторник за постигане на споразумение с Иран, което ще ограничи ядрената му програма в замяна на премахване на икономическите санкции.
Саудитците и техните съюзници в Залива се опасяват, че споразумението между Вашингтон и Техеран ще развърже ръцете на Иран да засили още повече влиянието си на места като Сирия, Ливан, Ирак и управлявания от сунити Бахрейн, който има шиитско мнозинство.
САЩ опитаха да дадат уверения, че споразумението за ядрената програма не означава, че Вашингтон ще ги изостави, но те остават скептични, коментира агенцията.
След края на срещата в египетския курорт Шарм ел Шейх бе съобщено, че следващата среща на върха на Арабската лига ще бъде в Мароко през 2016 г.
Напрежението в Близкия изток се засилва заради кризата в Йемен, пише британският вестник „Файненшъл таймс“. В същото време преговорите за ядрената програма на Иран не вървят добре, отбелязва изданието.
Намесата на Саудитска Арабия в Йемен изпраща силен сигнал на Техеран, съперник на Рияд за влияние в региона – но освен това създава
риск от превръщане на многостранната борба в провалящия се Йемен в истинска гражданска война.
Въздушните удари, ръководени от Саудитска Арабия, ще продължат докато шиитските бунтовници хуси се изтеглят и предадат оръжията си, пише британският вестник „Телеграф“.
Йеменският конфликт, който е резултат от отдавнашно напрежение, се превръща в религиозна война между две от най-големите сили в Близкия изток – шиитски Иран и сунитските монархии от Залива.
Своята роля играе и сваленият по време на „Арабската пролет“ йеменски президент Али Абдула Салех, който нареди на лоялните към него войски да се присъединят към хусите, пише изданието.
Решението на Арабската лига за създаване на подобен на НАТО съюз на сунитските държави се дължи
предимно на стремежа на Саудитска Арабия, най-богатият член на съюза, да окаже по-агресивна съпротива на Иран,
който може да е въоръжен и с ядрено оръжие, отбелязват анализатори, цитирани от в. „Вашингтон таймс“.
Не е ясно дали арабските държави наистина ще могат да спрат войните в региона чрез военни действия, отбелязва в. „Вашингтон пост“.
Арабските армии, макар и добре екипирани, са като цяло неопитни и не са обучени за партизански конфликти с бунтовнически сили като хусите.
От Йемен и Либия до фронтовете на Сирия въоръжени групи използваха насилие, за да се сдобият с власт или да прогонят съперниците си. Резултатът беше
засилване на поляризацията и нарастване на броя на жертвите в региона,
посочва изданието. Много анализатори смятат, че причината за създаването на военен съюз на арабските страни се крие в стремежа им за по-голяма независимост от Вашингтон, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!