Ч етирите арабски държави, които поставиха Катар под изолация, смекчих тона и вече не настояват емирството да изпълни списъка им с 13 конкретни искания, който стана известен миналия месец, пише Би Би Си (BBC).
Дипломати от Саудитска Арабия, Обединени арабски емирства (ОАЕ), Бахрейн и Египет заявиха пред журналисти в сградата на ООН, че сега
искат от Катар да приеме само шест основни принципа.
Турция изпраща войници в Катар
Ултиматум към Катар, Путин и Ердоган се намесиха
Те включват ангажименти за борба с тероризма и екстремизма, както и прекратяване на действия, които те смятат за провокационни и подбудителни. Засега все още няма коментар от Катар, който отхвърля обвиненията, че помага на терористи.
Катар отказа да се съгласи с исканията, които заплашват суверенитета му или са в разрез с международното право и осъди изолацията, в която го поставиха съседите му. Ограниченията по суша, море и въздух, въведени преди шест седмици, предизвикаха сътресения в емирството, което разчита на вноса, за да отговори на основните нужди на населението.
Saudi-led bloc drops Qatar demands https://t.co/tG757N3paF
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 19, 2017
По време на брифинг в сградата на ООН в Ню Йорк,
дипломати от четирите държави заявиха във вторник, че искат да разрешат тази криза по приятелски начин.
Постоянният представител на Саудитска Арабия Абдула ал Муалими заяви, че външните министри на четирите страни са договорили шестте принципа на среща в Кайро на 5 юли и те би трябвало „да бъдат приети лесно от катарците“.
Изолацията на Катар е заради откуп за заложници
Напрежението в Залива не трябва да се подценява – то може да има ефект в световен план
Г-н Муалими заяви, че няма да има „компромис“ относно принципите, но двете страни могат да обсъдят как да бъдат приложени те.
Списъкът от 13 искания към Катар, включваше закриването на информационната мрежа „Ал Джазира“, затварянето на турската военна база, прекъсването на връзките с Мюсюлманското братство и промяна на отношенията с Иран.
Коментар по темата на външния министър на ОАЕ:
The Gulf crisis over Qatar is unlikely to end soon, according to a U.A.E. official https://t.co/NM9BL7NX2D pic.twitter.com/ftu9aSkFdX
— Bloomberg (@business) July 18, 2017
Муалими заяви, че
затварянето на „Ал Джазира“ може да не е необходимо,
но спирането на подбуждането към насилие и речта на омразата е от съществено значение. „Ако единственият начин да постигнете това е чрез затваряне на „Ал Джазира“, така да бъде. Ако можем да постигнем това, без да закрием Ал Джазира, това също е добре. Важни са целта и принципът“, заяви той, цитиран от Асошиейтед прес.
Постоянният представител на ОАЕ Лана Нусейбе предупреди, че ако Катар „не желае да приеме основните принципи за това, което определя тероризма или екстремизма в нашия регион, ще бъде много трудно“ да остане в Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
Катар призна, че предоставя помощ на ислямистки групировки,
определени като терористични организации от някои от съседите му, особено Мюсюлманското братство. Но емирството отрече да подпомага джихадистките групи, свързани с „Ал Кайда“ или „Ислямската държава“ (ИД).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!