В Сирия, където терористите все още не са разгромени докрай, се появяват нови играчи. Командващият въоръжените сили на Литва генерал-лейтенант Йонас Витаутас Жукаускас заяви тези дни, че оглавяваната от САЩ коалиция в региона ще приеме в състава си подразделения от балтийските страни.

Арабски и турски медии съобщиха, че в Тартус, където е разположен логистичен пункт на руския военноморски флот, са пристигнали китайски специални войски. И, както се твърди, са се включили вече в бойните действия край Дамаск, пише Владимир Мухин за руското издание "Независимая газета".

 Врагове или приятели са Саудитска Арабия и Русия

Си Дзинпин вече е значим колкото Мао Дзедун

Броят на бойците от Народноосвободителната армия на Китай в Сирийската арабска република не се съобщава, но според собствени източници на агенция АННА (Abkhazian Network News Agency) военният контингент на КНР в страната може да наброява около 5000 души.

Засега информацията не е опровергана. Медиите пишат, че в Сирия са изпратени подразделения на "Сибирските тигри" от Синцзянския военен окръг и на "Нощните тигри" от военния окръг Ланчжоу. Основната им задача е борбата срещу бунтовниците от Ислямското движение на Източен Туркестан (забранено в Русия, бел. на изданието).

В движението членуват близо 2500 терористи и по данни на сирийските тайни служби те действат в състава на други терористични групи в Източна Гута, предградие на сирийската столица. АННА информира също, че освен бойните действия в покрайнините на Дамаск китайските "тигри" ще подпомагат войските на президента Башар Асад в настъпателните им операции в провинция Идлиб.

В най-новата история военнослужещи от КНР не са участвали във въоръжени конфликти извън пределите на страната си. С изключение може би на няколко войни от миналото столетие - във Виетнам и на Корейския полуостров. Но времената се менят. Предоставяйки военна помощ на режима на Асад, китайската армия ще придобие реален боен опит и също като групировката на руските въоръжени сили в Сирия ще изпробва нови свои оръжия и ще затвърди тактиката на бойните си действия. 

По всичко личи, че китайските подразделения ще решават тези задачи в тясно взаимодействие не само с Дамаск, но и с руското военно командване в Сирия. Възможно е за целта да бъдат създадени общи - китайско-руски и китайско-сирийски подразделения. Точно този тип взаимодействие усъвършенстват участниците в започналите в събота в Китай маневри на обединената група от Силите със специално предназначение в руската Росгвардия и Народната въоръжена полиция на КНР с кодово име "Сътрудничество-2017".

За „мръсните сделки“ с "Ислямска държава" и какви последици ще имат те

За денонощие три събития разтресоха Близкия Изток отново

Както разказа говорителят на Росгвардия Александър Сичов, на учението ще се тренира най-вече взаимодействие при антитерористични операции в населени места, в пустинна и в планинска местност. По думите му "руски и китайски бойци от спецназа ще действат в състава на смесени взводове, под общо ръководство".

В подобен режим в Сирия вече воюват проирански подразделения, влезли в тясно взаимодействие с правителствените войски и с подразделения от руския СПЕЦНАЗ. Това изглежда тревожи САЩ и Израел. Бившият министър на военноморските сили на САЩ Джон Леман заяви пред "Ейша таймс", че засилващото се сътрудничество между Китай, Русия и Иран заплашва Америка "с нов Пърл Харбър". Леман

сравни сегашното китайско-руско-иранско сближаване с Берлинския пакт, сключен от Германия, Япония и Италия

през 1940 г., в началото на Втората световна война. Възоснова на тези изводи Леман настоя милитаризацията на САЩ да продължи.

С по-твърд тон - впрочем само към Иран, се изказа в събота премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Той подчерта, че Тел Авив "няма да допусне присъствие на ирански сили в Сирия, нито ще позволи Техеран да се сдобие с ядрено оръжие". Изявлението бе направено, след като израелската авиация нанесе ракетен удар по разположена в Сирия иранска военна база.

Сирийското командване посочи, че в събота и неделя правителствени сили са били обстрелвани откъм Израел в района Тел аш Шахм, в северната част на провинция Кунейтра, както и близо до Дамаск. Има причини да смятаме, че бойната дейност на Израел само ще се засилва. 

Медиите цитират шефа на ЦРУ Майк Помпейо, който разказал за писмо, изпратено от него до шефа на иранските специални сили "Ал Кудс" майор Касем Солеймани и до властите на Иран. В него Помпейо изразява тревога от факта, че иранските военни заплашват САЩ и съюзниците им и намеква, че Вашингтон няма да остави това без последици.

Както се знае, САЩ и съюзниците им вече неведнъж са бомбардирали и обстрелвали шиитски отряди, действащи в Сирия. САЩ са разтревожени най-силно от това, че важният транспортен възел "Букамал" на сирийско-иракската граница се контролира от проирански отряди, фактически създали вече в Близкия изток т. нар. шиитска дъга - от Техеран през Багдад и Дамаск чак до Тартус. Затова все още има риск "Букамал" да бъде превзет от проамерикански групировки.

Виждаме, че са налице нови военни противоречия в Сирия. Те произтичат вече не толкова от войната срещу терористите, колкото от реалните геополитически интереси на страните, участващи в сирийския конфликт.

---

Заглавието е на Vesti.bg

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Макрон след осъждането на Льо Пен: Съдебната система на Франция е независима

Макрон след осъждането на Льо Пен: Съдебната система на Франция е независима

Свят Преди 1 минута

„Всички страни в процеса имат право да обжалват“, казва Макрон

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Любопитно Преди 17 минути

Вижте най-забележителните филми с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Свят Преди 38 минути

Лорд Чарлз О'Хейгън, служил като паж на Нейно Величество, почина след нараняване на главата

<p>Какво е състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив</p>

Подобрява се състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив

България Преди 42 минути

Във вторник е направена контролна пункция, от която резултатите са много добри, няма наличие на инфекция, съобщиха от РЗИ - Пловдив

<p>Япония с предупреждение за &bdquo;мегаземетресение&ldquo;</p>

Япония издаде предупреждение за „мегаземетресение“ с 300 000 жертви

Свят Преди 43 минути

Най-голямото регистрирано земетресение в Япония през март 2011 г. предизвика цунами, при което загинаха или изчезнаха около 18 500 души

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Любопитно Преди 1 час

Алкохолът, наркотиците, агресивното поведение и други лоши навици станаха фатални за тях

Снимката е илюстративна

"Без аналог в света": Руски танк се заплете в бодлива тел и остана там

Свят Преди 1 час

Цената на този танк е около 4,5 млн. долара

<p>Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус</p>

Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус

Свят Преди 1 час

Корабът е изолирал засегнатите и е приложил санитарни мерки за ограничаване на огнището

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Гърция се готви за мощен удар на природата - извънредно предупреждение за проливни дъждове

Свят Преди 1 час

Има предупреждение, че над страната ще се изсипят проливни дъждове, а лошото време няма намерение да отстъпва поне до края на седмицата

Нови правила за рецептите

Нови правила за рецептите

България Преди 1 час

Те създават реален риск от забавяне на обслужването в аптеките, предупредиха фармацевти

Международно злато и сребро за българско вино

Международно злато и сребро за българско вино

Любопитно Преди 1 час

Научете повече в статията

Намериха 34 кг кокаин в камион в района на "Дунав мост" при Видин

Намериха 34 кг кокаин в камион в района на "Дунав мост" при Видин

България Преди 1 час

Шофьорът е задържан, той е български гражданин

Снимката е илюстративна

Река Огоста заля пътя край "Попов мост"

България Преди 2 часа

В село Говежда има подаден сигнал за наводнен приземен етаж от къща

<p>&quot;Страшен момент&quot; за Скалата - самолетът му&nbsp;аварира по време на полет</p>

Частният самолет на Дуейн "Скалата" Джонсън аварира - "Стисках палци да се приземим!"

Свят Преди 2 часа

Частният самолет на звездата претърпя механичен проблем по време на полет