Е вропейския съюз не успя да формулира обща позиция за доставката на оръжия за кюрдите в Ирак, но обяви, че страните членки могат да правят такива доставки в координация с правителството в Багдад, предаде Ройтерс.
На извънредната среща на посланиците на страните членки в ЕС в Брюксел, посветена на ситуцияте в Ирак и Украйна, посланиците отбелязаха, че
искането на правителството на Иракски Кюрдистан за военна помощ е спешно, но че изпълнението му трябва да бъде координирано с властите в Багдад.
Според дипломати някои държави членки са против доставката на оръжия от името на ЕС, но не са възразили отделни държави членки да доставят оръжие на кюрдите в Ирак.
Сред страните, подкрепили оказването на военна помощ са Франция, Италия и Чехия, съобщиха дипломати.
Службата за външни отношения на ЕС ще проведе консултации със съседните на Ирак държави, преди ЕС да предприеме по-нататъшни действия за
помощ във връзка с кризата, започнала заради настъплението на джихадисти значителни части от страната,
обяви говорител на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън.
ЕС приветства действията на САЩ да спре офанзивата на ислямистката организация „Ислямска държава“.
Великобритания заяви ще изпрати на кюрдите в Ирак военни материали, за да подпомогне борбата им срещу джихадистите, които провеждат настъпление в Северен Ирак, предаде Франс прес.
Според говорител на премиера Дейвид Камерън
Лондон ще изпрати в Ирак „военни материали, предоставени от други страни“.
Британският принос ще се състои от малък брой тежкотоварни хеликоптери „Чинук“, които могат да бъдат използвани и в случай, че хуманитарната ситуация го изисква.
Британското министерство на отбраната обяви вчера, че от Обединеното кралство са потеглили два изтребителя „Торнадо“, които ще направят оглед на района за доставка на помощта.
Лондон заяви, че
няма да участва във въздушните удари срещу позиции на джихадистите в Ирак.
САЩ от миналата седмица провеждат такива удари, но подобно решение във Великобритания трябва да бъде одобрено от парламента, отбелязва Франс прес.
Британският парламент се противопостави на евентуална британска военна намеса в Сирия миналата година.
Германия заяви, че ще обсъди с европейските си партньори
по-нататъшни стъпки за подпомагане на кюрдите в Ирак,
предаде Ройтерс.
ЕС не успя да излезе с обща позиция по въпроса, но разреши изпращането на военна помощ от отделни страни членки.
„Хуманитарната помощ за всеки, който се нуждае от закрила е от значение, разбира се, но трябва да видим дали можем и трябва да направим повече“, казва външният министър Франк-Валтер Щайнмайер пред германския вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“.
Коментарите му заедно с изявления на други германски министри от тази седмица отбелязват промяна на тона от страна на Берлин.
През последните месеци Германия наложи по-строги ограничения върху износа на оръжие, но възприе по-решителна външна политика, отбелязва Ройтерс.
„В светлината на драматичната ситуация, бих подкрепил отиването до границите на това, което е политически и законово възможно“, казва в интервюто Щайнмайер.
Той се обявява за единен и координиран със САЩ подход на ЕС към кризата в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!