Общото събрание на ООН прие тази нощ с голямо мнозинство промяна в статута на Палестинската автономия в международната организация от "постоянен наблюдател" в "държава нечлен наблюдател".
Тази промяна ще даде възможност на палестински представители
да участват в разискванията в Общото събрание, както и в работата на различни организации на ООН, а в бъдеще - вероятно и да сезира Международния наказателен съд (МНС), макар че това няма да стане автоматично, обяснява Би Би Си.
Ако на Палестинската автономия бъде разрешено да се присъедини към Римския статут - договорът, основал МНС, тя ще се възползва да внесе иск срещу Израел.
Палестинците няма да имат право да гласуват и да предлагат резолюции, нито да кандидатстват за постове в ООН, но могат да поставят подписа си под конвенции по въпросите на социалните или политическите права, както и да се присъединяват към договори, добавя френският вестник "Фигаро".
Палестина всъщност миналата година
поиска пълноправен статут на страна членка,
който признава качеството й на държава, при това в границите, очертани от примирието след Шестдневната война от 1967 г.
Това искане обаче беше блокирано, тъй като Съветът за сигурност заяви, че не може да излезе с "единодушна препоръка".
Впоследствие президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас поиска ООН да даде на Палестина статут на държава нечлен наблюдател. Такова е правното положение и на Ватикана в ООН.
Този ход се очакваше да мине лесно, тъй като за него не е нужно решение на Съвета за сигурност, всяка от петте членки на който има право на вето, а трябва само да се постигне мнозинство от гласовете на всички държави в Общото събрание на ООН.
Палестинците от дълго време опитват
да извоюват създаването на суверенна държава
от териториите на Западния бряг (които включват и източната част на Ерусалим) и ивицата Газа. През 1993 Споразуменията от Осло между Израел и Организацията за освобождение на Палестина (ООП) доведоха до взаимно признание. Две десетилетия по-късно двустранните преговори все още не успяват да стигнат до трайно решение на конфликта, припомня Би Би Си.
Така палестинските власти предприеха нова дипломатическа стратегия, опитвайки да убедят други страни поотделно да признаят палестинската държава в границите от 1967 г. Израел обаче отказва тези граници като база за преговори.
Вотът бележи дипломатически пробив за палестинския президент Махмуд Абас и може да повиши рейтинга му след седмици, през които той беше засенчен от "Хамас" в конфликта с Израел в ивицата Газа, посочва британският вестник "Гардиън".
Самият Абас припомни, че гласуването на статута на палестинците в ООН стана на една символична дата -
65-годишнината от разделянето на територията под британски мандат
в Палестина на две - на израелска държава и на територии за палестинците.
Коалицията срещу промяната на статута на палестинците освен САЩ и Израел, включваше още само седем страни - Чехия, Маршаловите острови, Микронезия, Канада, Науру, Панама и Палау.
Някои страни, сред които основно европейски, в последния момент решиха да гласуват "за" вместо "въздържал се", защото сметнаха, че Абас се нуждае от своеобразна подкрепа след 8-дневния конфликт между палестинците в Газа и Израел, коментира вестникът.
Резолюцията за палестинската автономия е рядък за палестинците дипломатически триумф, който постигна невъзможното - сплоти противниците от "Фатах" и "Хамас", чието разделение започна през 2007 г., посочва в."Индипендънт".
ООН се противопостави на САЩ, така в. "Дейли телеграф" обобщава случилото се тази нощ в Общото събрание на международната организация.
Гласуването в ООН по палестинската резолюция подчерта дълбоките разделения в Европа по този проблем, пише американският вестник "Вашингтон пост".
Италия, Франция и Испания подкрепиха палестинците, докато Германия и Великобритания се въздържаха. Европейците все пак останаха единни в призива си за възможно най-скорошно подновяване на мирните преговори в Близкия изток, пише вестникът.
Гласуването в ООН беше удар за САЩ,
коментира вестник "Ню Йорк таймс".
След гласуването възниква въпросът дали палестинците ще използват променения си статут в духа на помирението или за да се изправят срещу Израел по други начини - посредством системата на ООН и вероятно Международния наказателен съд, посочва изданието.
Като историческо развитие в близкоизточния мирен процес определя италианският вестник "Кориере дела сера" гласуването снощи.
Според САЩ обаче този "акт за раждане", ще има отрицателен ефект върху мирния процес и е ново препятствие по пътя към постигането на решение въз основа на принципа за две държави на конфликта между израелци и палестинци, посочва изданието.
Махмуд Абас постигна онази победа, за която се заричаше,
посочва вестник "Монд" и подчертава, че в Израел доста коментатори смятат, че промяната на статута на палестинците е заради грешките в последно време на еврейската държава.
Като такава грешка анализатори посочват 8-дневната израелска операция в Газа, която навлече на Израел гнева на някои страни.
Според бившия израелски премиер Ехуд Олмерт пък решението в Общото събрание на ООН ще осигури на Израел в лицето на палестинската автономия отговорен партньор, който има международна подкрепа и който ще представлява целия палестински народ, така че Израел няма основание да се страхува от случилото се в Общото събрание, пише вестник "Монд".
В Израел нарекоха резолюцията "безсмислена и с нищо непроменяща реалностите на място". Външният министър Авигдор Либерман заяви пред държавното рускоезично радио РЕКА, че
Израел се готви да наложи "много и много осезаеми" санкции
на Палестинската автономна власт. "Реакцията ни ще бъде твърде ефективна. Тя не трябва да е гръмогласна. Не е в наш интерес, не сме и свикнали да тресем въздуха с юмруци. Трябва да се действа без излишен шум, но ефективно", каза Либерман, цитиран от руския вестник "Комерсант".
Резолюцията бе разкритикувана и от САЩ, по-специално от посланичката им в ООН Сюзан Райс и от държавния секретар Хилари Клинтън.
Според Вашингтон признаването на Палестина за държава наблюдател в ООН ще предизвика отказ от всички предишни договорености, включително от споразумението за създаване на Палестинската автономна власт, подписано в Осло през 1993 г., отбелязва вестникът.
Израел няма да анулира нито едно споразумение с палестинците в отговор на гласуването в ООН, заяви обаче вчера преди вота Игал Палмор, говорител на външното министерство.
Същевременно Вашингтон вече
заплаши Палестина да спре потока от финансова помощ,
пише "Московский комсомолец".
Вестниците припомнят и ответни мерки, обещани от Ерусалим - да спре да събира мита и данъци за палестинската администрация и да анулира разрешения за работа в Израел, издадени вече на палестинци.
Израелският посланик в ООН Рон Прозор пък заяви, че единственият начин за постигане на мир между Израел и палестинците е чрез споразумения между двете страни, а не чрез ООН.
В реч пред Общото събрание той каза, че ООН не може да разкъса 4000-годишната връзка между народа на Израел и земята на Израел и обвини палестинския президент Махмуд Абас в пренебрегване на историята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!