Н ощта на 14 срещу 15 март е особено тежка за хиляди жители на предградията на Дамаск. Районът Източна Гута беше подложен на едни от най-тежките въздушни удари за последните години, докато войници на правителството навлязоха в кварталите в едно от предградията – Хамурия.
Сраженията, въздушните удари и обстрела идват навръх 15 март - датата, която сирийските активисти смятат за начало на бунта от 2011 г.
За седем години война, Сирия видя всички видове насилие: от мъчения до използване на химически оръжия. Сраженията между бунтовници, правителство, радикали и външни играчи доведоха до разделянето на страната на зони на влияние, а днес малцина помнят масовите протести от 2011 г. и последвалия смазващ отговор на Асад, с който започна въоръженият бунт година по-късно.
ВИЖТЕ УЖАСА ОТ ВОЙНАТА В 23 КАДЪРА: АЛЕПО ПРЕДИ И СЛЕД
Събитията от 14 март служат за напомняне какво представлява гражданската война в Сирия. Кадрите и съобщенията, идващи от Хамурия показват ужасяваща картина – телата на убити са по улиците, неприбрани заради интензивността на ударите, чуват се стрелба и викове. Бунтовническите позиции не удържаха и през нощта проправителствените сили опитаха да щурмуват града, но на сутринта боевете продължават.
Въпреки действащата резолюция на ООН от 24 февруари за спиране на огъня за 30 дни, сирийското правителство опитва да завземе от бунтовниците Източна Гута, чието разположение е особено важно за подсигуряването на позициите на Асад в столицата Дамаск.
Вместо да спре военните действия, резолюцията се провали напълно и дори засили офанзивата на правителството. От 24 февруари насам, 1540 души са били убити, а 6000 са ранени, по данни на медицинските екипи в Гута.
Русия среща съпротива от Асад и Иран
САЩ готови да действат в Сирия, ако Асад не се махне от Източна Гута
На 15 март сутринта сирийската държавна телевизия осигури предаване на живо, по време на което можеха да се видят дълги колони от хора, напускащи Хамурия. Жени и мъже носещи децата си и какъвто багаж могат да вземат, са само част от гледките. Докато репортерът на националната телевизия се провираше между хората, се виждат мъже, бутащи роднини в инвалидни колички и възрастни хора, носени на гръб.
Мнозина от жителите на Хамурия изглеждат сякаш излезли от концентрационен лагер – с бледи, отслабнали лица и празни погледи. И наистина, за хората от Източна Гута, домовете им са затвори заради наложената преди четири години правителствена блокада, причинила глад и липса на основни продукти и медикаменти.
„Това е седмата година от началото на войната. Искат да изземат земите ни и никой да не помни как започна войната“, пише активист от Дума – друг град в Източна Гута, който е обсаден от армията. „Няма да забравим, нито ще простим станалото.“
Стратегията на проправителствените сили в Гута е същата като на други места през последните седем години – разделяне на бунтовническите територии на по-малки зони, които лесно да бъдат извадени от строя с ежедневни бомбардировки.
От 2011 насам, в Сирия тази тактика беше приложена няколко пъти в Хомс, Алепо, Дамаск, Растан, Кусайр. Като пряк резултат на тези офанзиви са изселванията на стотици хиляди хора. Днес, седем години по-късно, в бежанските лагери както извън, така и в самата Сирия, има семейства, които са разселвани по четири пъти.
Камерата на сирийската телевизия показва как някои от хората носят портрети на Башар Асад, но когато репортерът иска да ги интервюира, те отказват. Някои спират и благодарят набързо на сирийската армия. Според активисти е съвсем възможно да има масови арести, както се случи това след боевете в Мадая и Забадани – градчета в близост до Дамаск и попаднали под контрола на Хизбулла. Съвсем наскоро, друг квартал на столицата, Кадам, стана свидетел на масово изселване и последвали арести.
Докато предаването на живо продължава, се чуват самолети, прелитащи над екипа. Според официалната информация, те отиват да бомбардират позиции на „терористи“ в Гута. От сутринта на 15 март бомбардировките продължават без прекъсване, като само за изминалата нощ са извършени над 300 удара.
Източна Гута е една от последните зони, контролирани от бунтовници в района на Дамаск. Многобройните опити на правителството през последните четири години да върне контрола си там, досега оставаха без успех. С помощта на руската авиация, обаче, позициите на бунтовниците се пропукаха и това направи възможна офанзивата на сирийските проправителствени сили по-рано тази година.
Химическа атака по време на примирието в Сирия
Ердоган към ООН: Проклета да е резолюцията ви за Сирия
Последната нощ в Гута най-вероятно ще се повтори и в други градове в района, според местни активисти. Правителството вече струпа зелени автобуси на изходите на Гута. Тези автобуси – взети от някогашния градски транспорт – станаха нарицателни за насилствените изселвания, приложени из цяла Сирия.
„Изкопах гроба си – ето го тук в двора. Така ще отговоря на изселването, което готвят.“ Това пише на свой приятел активистът и фотожурналист Ахмад Хамдан. Той е един от създателите на кампанията #IAmStillAlive, цялаща да привлече вниманието на света към ставащото в Гута.
„Няма да си тръгна от дома си“. За последните седем години, той, както и много други местни журналисти, непрекъснато повтарят какво ще се случи с бунтовническите райони и че всяка сделка за примирие служи за прегрупирането на силите на правителството.
Ахмад Хамдан е един от близо стоте загинали цивилни при атаката над Хамурия на 14 март.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!