Н ай-висшият специалист на Сиера Леоне в борбата с ебола е починал вчера от заболяването, съобщиха властите на страната, цитирани от световните агенции.
Доктор Шейк Умар Хан е бил приет в болница под карантина, след като се заразил с вируса, убил над 670 души в Западна Африка тази година. Епидемията е най-голямата в историята на заболяването ебола и засегна страни като Сиера Леоне, Либерия, Гвинея и Нигерия.
Няма ваксина срещу заболяването, нито специфично лечение и смъртността е най-малко 60 процента.
Шейк Умар Хан е лекувал най-малко 100 заразени в Сиера Леоне през този месец, преди да се зарази и да бъде прехвърлен в център за лечение, ръководен от организацията "Лекари без граница".
Правителството на Либерия взе решение за затваряне на всички училища в страната заради разпространението на хеморагичната треска ебола.
Всички служители в държавни учреждения, чиято работа не е от първостепенна важност, са пуснати в едномесечен отпуск заради епидемията.
Европейската комисия днес реши да отпусне още 2 милиона евро за овладяване на разрастващата се епидемия на болестта в Западна Африка и за осигуряване на грижи на засегнатите от този смъртоносен вирус общности, съобщи Франс прес. С това отделената от ЕК помощ става общо 3,9 милиона евро.
Средствата ще бъдат предоставени чрез Световната здравна организация (СЗО), която осигурява оборудване и консултация и съгласува епидемиологичните наблюдения, а също чрез организацията "Лекари без граници", чрез "Червения кръст" и "Червения полумесец".
Мащабите на заразата на място са крайно обезпокоителни и ние трябва да ускорим действията си преди болестта да отнеме още човешки животи, заяви еврокомисарят по хуманитарната помощ Кристалина Георгиева.
ЕС изпрати експерти на място, но се нуждаем от трайни усилия от страна на международната общност, за да помогнем на Западна Африка да се справи с тази заплаха, добави тя.
Епидемията от ебола в Западна Африка се задълбочава и заплашва да засегне и други страни, предупреди Барт Янсенс от "Лекари без граници" в интервю за в. "Либр Белжик".
Ебола е заплаха за страната, заяви днес британският външен министър Филип Хамънд преди кризисно междуведомствено съвещание, посветено на проблема.
"За момента няма нито един заразен британски гражданин (в чужбина) и сме сигурни, че няма случай на зараза с вируса в Обединеното кралство. Вирусът ебола обаче представлява заплаха, срещу която трябва да вземем мерки", каза Хамънд пред Би Би Си.
Вирусът на ебола се проявява в кръвоизливи, повръщане и диария. Процентът на смъртност при това заболяване варира от 25 до 90, а одобрена ваксина срещу него няма.
Епидемията, която набира сила от началото на годината, избухна първо в Гвинея, а после засегна Либерия и Сиера Леоне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!