В Сирия гражданската война продължава вече над три години, а жертвите са повече от 162 хил. по данни на базирания във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права. Милиони са вътрешно разселените сирийци, други са избягали в чужбина от страх да не изгубят живота си и живеят в пренаселени бежански лагери в ничията земя между Сирия и Турция, в Ливан и Йордания. В момента няма единен боен фронт. Съществуват няколко линии, по които се водят военни действия – главно в Северна и Южна Сирия. Изместването на фокуса на вниманието на международната общност и медиите от Сирия към кризата в Украйна позволи на режима на Башар Асад да засили натиска срещу сирийските бунтовници и да вземе отчетлив превес във войната, на която двама бележити дипломати като Кофи Анан и Лахдар Брахими не успяха да помогнат да бъде сложен край.
На този фон в Сирия днес започват президентски избори.
През март сирийският парламент прие нов изборен кодекс, съгласно който за президент може да се кандидатират няколко претенденти.
Досега управляващата партия избираше кандидат за поста, след което той биваше одобрен от парламента и накрая се гласуваше на референдум в подкрепа на този кандидат.
Асад кандидатства за трети 7-годишен мандат.
Вотът обаче е с предрешен край,
тъй като двамата опоненти на Башар Асад – депутатът комунист Махер ал Хаджар и Хасан Абдел ан Нури, бивш държавен министър по въпросите на администрацията, изглеждат като пиари на сирийския президент. В предизборните си кампании те изтъкнаха колко е трудно да се изправят срещу такъв силен кандидат, който толкова умело води войната срещу терористите.
Не е нужно да се правят социологически проучвания, нито експертни оценки за политическите платформи на кандидатите. Очакванията са Асад да бъде преизбран със съкрушително мнозинство от 15-те милиона души (по данни на правителството), които имат право да гласуват.
Какво точно цели Асад с произвеждането на тези избори? Надали търси инструмент за легитимиране на властта си, предвид факта, че 40% от 22,4-милионното довоенно население на Сирия е разселено заради конфликта и няма да може да упражни правото си на вот.
Смисълът на тези избори е друг – те ще бъдат лост за запазване на статуквото в Сирия. Съюзниците на сирийския режим, Русия и Иран, ще бъдат в пълното си право след 3 юни да кажат, че подкрепят избора на сирийския народ, независимо кого излъчи той за държавен глава. Така всеки опит новият президент да бъде свален, всяко действие срещу него, би трябвало да бъде смятано за нелегитимно.
Страните от групата „Приятели на Сирия“ вече осъдиха вота, които според тях са в разрез с договореностите от конференцията „Женева 2“, и изказаха съмнение относно истинността на резултатите на вот, състоял се в разгара на гражданска война.
Лидерът на сирийската опозиция в изгнание Ахмад Джарба пък призова сирийците да „останат у дома“
днес, предаде АФП.
В обръщение, излъчено от сателитната арабска телевизия „Ал Арабия“ Джарба призова сирийците да не участват в „кървавите избори“ на режима.
Джарба предупреди, че правителството може да организира атаки срещу позиции на бунтовниците в деня на изборите.
Въпреки това хиляди сирийци в контролираните от правителствените сили райони на страната се наредиха на опашки пред изборните бюра тази сутрин, съобщи АП. Самият Асад гласува заедно със съпругата си Асма преди обед в центъра на Дамаск, предаде АФП.
В столицата мерките за сигурност днес са особено затегнати. Около целия град и най-вече около входно-изходните пунктове са поставени контролни постове. Войници претърсват преминаващите коли и проверяват личните документи на хората. АП съобщава, че в изборно бюро в централния столичния хотел „Дама роуз“ много гласоподаватели отказвали да влязат зад завесата в тъмната стаичка, а пред всички ограждали името на Асад в бюлетината. Там била поставена и кутия с карфици за тези, които искат да прободат пръста си, за да поставят собствен кръвен отпечатък върху бюлетината – символичен акт на лоялност и патриотизъм.
Според сирийското вътрешно министерство
избирателите с право на глас са 15,8 млн.
общо във и извън Сирия. Разкрити са 9600 избирателни бюра в страната. Очаква се изборният ден да приключи в 19 ч. вечерта. Гласуването обаче може да бъде удължено с пет часа, ако има голям наплив.
В голяма част от северните и източните райони на Сирия не се провеждат избори, тъй като те са в ръцете на въоръжени бунтовници.
Десетки хиляди сирийци в чужбина гласуваха още миналата седмица, но много от сирийските бежанци в съседните страни, наброяващи над 2,7 млн. души, или се въздържаха, или бяха възпрепятствани да гласуват заради изборното законодателство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!