Д жихадистката организация „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ ) е превзела последния граничен пункт на Сирия с Ирак след оттеглянето на силите на сирийския режим, предаде Ройтерс, позовавайки се на Сирийската обсерватория за човешки права.
Пунктът Ат Танф, както е наричан в Сирия, или Ал Уалид (в Ирак) се намира в сирийската провинция Хомс, където в сряда „Ислямска държава“ превзе античния град Палмира от правителствените сили.
Боец на джихадистката групировка потвърди пред Ройтерс, че
ИД е поела контрола над пункта, който се намира на 240 км от Палмира.
Иракски представители заявиха, че иракските сили също са се изтеглили от тяхната страна на граничния пункт. Засега не е известно кога точно ИД е установила контрол над пункта, посочва Ройтерс.
ИД контролира също граничен пункт между сирийската провинция Дейр аз Зур и иракската провинция Анбар, а друг пункт на границата между двете страни в Североизточна Сирия е под контрола на кюрдска милиция.
Американските и коалиционни сили са извършили
18 въздушни удара по цели на „Ислямска държава“ в Сирия и Ирак
от сряда насам, предаде Ройтерс, като цитира съобщение на армията на САЩ. Десет от ударите са били в Ирак и са поразили цели в околностите на Баиджи, Фалуджа, Махмур, Мосул, Синджар и Тал Афар.
Унищожени са били тактически бойни единици, тунели, тежко въоръжениe.
В Сирия ударите са били насочени срещу обекти в района на Хасака, Алепо, Ракка и Кобане.
Две деца вероятно са били убити при въздушен удар на САЩ по Сирия през ноември,
съобщи още американската армия, цитирана от Ройтерс. Това е първият случай, в който Пентагонът признава за цивилни жертви от началото на въздушната кампания срещу джихадистите в Сирия и Ирак.
Централното командване на САЩ съобщи, че мишена на удара на 4-5 ноември край град Харим е била групировката „Хорасан“, свързана с „Ал Кайда“.
Извършеното разследване, първото от общо четири разследвания на твърденията за цивилни жертви, е установило още, че двама пълнолетни, живеещи в близост до целите, са били ранени.
Разследването показва, че преди ударите не е имало индикации, сочещи за присъствието на деца. Останалите три разследвания се отнасят до два въздушни удара в Ирак и един в Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!