Опустошението от бомбения атентат, миналата седмица, при който бяха убити четирима ключово важни членове на вътрешния кръг на сирийския президент Башар Асад, накара регионалните сили да пренасочат усилията си към периода след Асад, твърдят анализатори.
"От първия ден падането на Асад бе основната цел на саудитско-катарско-турската ос. Сега, когато целта им ясно се вижда, те се подготвят за втората фаза - да оказват влияние върху първото правителство след Асад", казва Ораиб Рентауи, директор на Центъра за политически изследвания "Ал Кудс" в Аман.
Военният напредък на сирийските бунтовници в последните дни според Рентауи е довел до
промяна в стратегиите на Саудитска Арабия, Катар и Турция,
които гръмогласно се противопоставят на Асад.
Твърди се, че тези три страни дават пари, оръжие и хуманитарна помощ на опозицията, за да гарантират, че подбрани елементи от нея ще се издигнат на върха, когато започне надпреварата за замяна на Асад.
По-специално Саудитска Арабия и Турция сега проучват с кого най-добре могат да работят и ще направят всичко по силите си да осигурят успех на тези хора, казва Рентауи.
Тъй като управляващата алауитска секта на Асад обхваща само на 10% от населението, наблюдателите смятат, че всяка промяна на режима или демократичен преход вероятно ще изхвърли съюзниците на Иран от властта в Дамаск.
Неотдавнашните победи на опонентите на Асад накараха ключовия му регионален съюзник Иран да ускори усилията си за постигане на "най-добрия си най-лош сценарий" -
безкръвен преврат за сваляне на кръга на Асад от власт,
като същевременно се запазват непокътнати инфраструктурата на управляващата партия Баас и проиранската политика на Дамаск, посочват анализатори.
Тъй като Асад почти сигурно ще се оттегли от властта, Иран търси хора от режима, чиито ръце не са изцапани с кръв, които да поемат юздите или да ръководят преходния период, казва Рентауи.
Той добавя, че Иран и ливанските му помощници от организацията "Хизбула" през последните седмици са понижили традиционната си подкрепа за Дамаск и вместо да се борят да задържат Асад на власт, сега просто се борят да задържат проиранска власт в Сирия.Регионалните сили приемат падането на режима на Асад като
възможност да разширят или укрепят влиянието си,
но съседите на Сирия трябва да решават неотложни проблеми със сигурността.
Броени часове след смъртоносното нападение в Дамаск в сряда Ливан и Ирак повишиха степента на охраната по слабо защитените си граници със Сирия. Йордания пък обяви извънредно военно положение по северната си граница.
Превземането от бунтовническата Свободна сирийска армия на основни контролно-пропускателни пунктове по границата с Турция, а според някои съобщения и всички контролни пунктове по границата с Ирак, не успокои тревогата в двете съседни страни.
"Когато Турция и Ирак погледнат към Сирия, те виждат десетки секти. Виждат джихадисти и шиитски милиции. Виждат партията Баас, чиято сила отслабва ден след ден. Виждат още един Ирак, което е най-големият кошмар за всяка страна", заяви бившият йордански външен министър Абдула Енсур.
Тези тревоги се подхранват от страховете, че властови вакуум в Сирия би довел до масов наплив на палестински бежанци в Йордания и на алауити в Ливан, което ще повлияе на деликатния демографски баланс в тези страни и потенциално може да потопи целия регион в политическа криза.
Според Енсур съседите на Сирия са започнали дискретна дипломатическа кампания за натиск над Арабската лига, ООН, ЕС и дори САЩ за улесняване на мирно предаване на властта и избягване на хаоса, който би могъл да се разпространи и на тяхна територия.
"Започна да се проявява нова тенденция на този конфликт да се сложи край с думи, а не с оръжия, и да се избегне гражданска война. Единственият въпрос е дали хората ще се вслушат", казва Енсур.
Докато регионалните сили се подготвят за края на четири десетилетия управление на Сирия от династията Ал Асад,
битката за бъдещето на страната тепърва започва
"След толкова много пропуснати възможности и кланета, съдбата на режима най-сетне е решена. Битката за това кой ще дойде на власт обаче не е приключила", подчертава Рентауи.
В крайна сметка Башар Асад няма да остане безнаказан, както предложи Арабската лига, тъй като "всички диктатори трябва да платят" за престъпленията си, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс, цитиран от Франс прес.Арабската лига направи това предложение, но според мен с течение на времето всички диктатори ще трябва да платят за своите престъпления, каза Фабиюс пред телевизия "Франс 2", като изтъкна, че в Сирия са умрели 20 000 души от март 2011 г. насам.
Асад ще падне, това е просто въпрос на време... колкото по-скоро, толкова по-добре, добави той.
Един тиранин не може вечно да остане изправен срещу народа си, допълни Фабиюс и прикани в подготовката за епохата след Асад да бъде изпратено послание към местните малцинства - например алауитите и християните, че техните права ще бъдат спазвани от бъдещета власт.
Падането на Асад не бива да доведе до гонения срещу малцинствата, каза френският министър.
Външните министри от Арабската лига се събраха в края на миналата седмица в Доха и предложиха на Асад и семейството му "безопасен изход", ако той бързо се откаже от властта.
В понеделник Сирия отхвърли това предложение и подчерта, че сирийският народ е "единствен господар на съдбата си", напомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!