В ойските на сирийския режим поеха днес пълен контрол над град Хомс.
Градът, който преди време се асоциираше с радостните си продемократични тълпи, днес е печално известен с картините на разруха, въплъщение на жестокостта на сирийската гражданска война, отбелязва Ройтерс.
След като близо две години държаха Стария град на Хомс, около 1200 бунтовници и попаднали в капан цивилни се качиха на автобуси, които ги отведоха от "столицата на революцията" под конвой до контролирана от бунтовниците територия извън града по силата на споразумение между въстаниците и силите, верни на президента Башар ал Асад.
По-рано днес губернаторът на едноименната провинция Талал Барази заяви пред Ройтерс, че Хомс ще бъде обявен за "безопасен град" и веднага след изтеглянето на бунтовниците, ще започне възстановяването му.
Очаква се, че сирийската армия ще влезе в Стария град на Хомс утре. Дотогава районът ще бъде проверяван за експлозиви.
Напускайки Хомс, бунтовниците се усмихваха пред камерите, но падането на третия по големина град в Сирия в ръцете на правителствените сили е тежък удар за опозицията и успех за Асад седмици преди вероятното му преизбиране, отбелязва Ройтерс.
Днес градът беше почти тих, не се чуваха изстрели нито взривове. Много сгради са в развалини след тригодишните боеве. Докато бунтовниците се изтегляха от Хомс, десетки пленници на бунтовниците в Алепо и Латакия бяха освободени по силата на същото споразумение.
Според губернатор Барази са били освободени 70 души, включително 17 жени и 5 деца. Сирийската държавна телевизия съобщи, че по-късно в Латакия са били освободени още хора.
Изтеглянето от Хомс става след продължаващия вече няколко месеца напредък на армията, подкрепяна от ливанските си съюзници от Хизбула, която разчиства стратегически коридор, свързващ столицата Дамаск с Хомс и алауитските райони край Средиземно море. Сега силите на Асад контролират по-голямата част от столицата, както и основната магистрала от Дамаск до брега.
Бунтовниците контролират голяма част от пустинята в северната и източната част на страната. За втория по големина сирийски град Алепо се водят боеве
Големи райони от провинция Хомс остават в ръцете на бунтовниците, а Асад ще трябва да поеме контрола и над селищата около столицата, за да получи пълен контрол върху районите, за които се бие сирийската армия. Правителствените сили отстъпиха територии в южната част на страната на ислямистки бригади.
Очаква се Асад да спечели без проблем президентските избори на 3 юни. Опонентите му в Сирия и в чужбина заявяват, че не може да се провеждат избори в страна, разкъсвана от гражданска война, в която големи части от територията не са под контрола на правителството, 6 милиона души са напуснали родните си места, а 2,5 милиона са бежанците в чужбина. Над 150 хиляди души загинаха в конфликта, често при боеве всеки ден загиват по повече от 200 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!