Най-малко шест души са ранени в престрелките тази нощ в Бейрут между сунити и шиити, съобщиха източници от ливанските сили за сигурност, цитирани от Асошиейтед прес.
Армията е успяла да се намеси и да възстанови реда тази сутрин в двата квартала на столицата, където са се водили престрелките.
Жена почина снощи от огнестрелна рана в северния ливански град Триполи след тежки въоръжени сблъсъци между поддръжници и противници на сирийския президент Башар Асад, съобщи Ал Джазира.
Ливан бе обхванат от вълнения, след като шеф на разузнаването, противник на Башар Асад, бе убит в петък при атентат с кола-бомба в Бейрут.
Убийството разтърси крехкия политически баланс в страната, отбелязва АП.
Мнозина политици обвиниха Сирия за убийството, а
разгневени протестиращи се опитаха да нахлуят в централата на правителството
след погребението на бригаден генерал Уисам ал Хасан в неделя.
Хиляди хора се събраха в неделя в центъра на Бейрут, за да участват в голяма демонстрацията срещу Дамаск и правителството на Ливан, доминирано от подкрепяното от Сирия и Иран шиитско движение "Хизбула", по време на погребението на убития генерал Ал Хасан.
Уисам ал Хасан ще бъде положен в мавзолея на бившия премиер Рафик Харири, убит при подобен атентат през 2005 г., баща на лидера на антисирийската опозиция Саад Харири. Именно Саад Харири, който в момента е в Саудитска Арабия, призова ливанците да дойдат масово на погребението и да го превърнат в демонстрация срещу сирийския режим.
Гневни младежи се отделиха от многохилядното погребално шествие и се опитаха да нахлуят в офисите на премиера Наджиб Микати. Това накара силите на реда да дадат предупредителни изстрели и да използват сълзотворен газ за разпръсване на демонстрантите.
Около 200 войнствено настроените младежи опитаха нов щурм на сградата и тогава на помощ бе извикана армията, която пое контрол над района.
"Правителството трябва да подаде оставка, но това трябва да стане по мирен път,
призовавам всички протестиращи, които са излезли на улицата, да се оттеглят", заяви Харири след сблъсъците пред офисите на премиера.
Друг опозиционен лидер - Фуад Синьора, заяви, че за убийството на генерал Хасан носи вина правителството на Ливан, защото се опитва да прикрие виновниците.
Тази нощ престрелки между активисти на опозицията и на проправителствените партии се водиха в югозападната част на ливанската столица, собщи кореспондентът на ИТАР-ТАСС. За престрелки с автомати, картечници и гранатомети съобщи и Ройтерс, като се позова на представители на силите за сигурност.
Да възстановят реда в р района на конфликта са били изпратени механизирани армейски
части.
Според телевизия "Ал Джедид" въоръжени сблъсъци тази нощ е имало и в околността на палестинските бежански лагери Сабра и Шатила.
Сунитски милиции издигнаха пропускателни пунктове в южните покрайнини на Бейрут, където въоръжени лица се атакуваха с гранати, а по улиците на северния град Триполи избухнаха престрелки - зловещо напомняне за ливанската гражданска война (продължила от 1975 до 1990 г.), пише "Ню Йорк таймс" и отбелязва, че крехката структура на Ливан се е разклатила в течение на продължителното сирийско въстание, но е успяла да се задържи, след като политически и религиозни лидери успокоиха снощи уличните протести, избухнали след емоционалното погребение на ген. Ал Хасан.
Избухването на насилието вчера отрази разпалващия се гняв от убийството на сунитски граждани в Сирия от съюзници на алауитската секта на Асад, отбелязва още американският вестник.
"Убийството на шефа на сигурността разкри огромното разцепление в Ливан",
пише в заглавие "Гардиън".
Според изданието ген. Уисам ал Хасан е знаел, че е набелязан. Миналата седмица той предоставил информация на опозиционните лидери в Ливан по въпрос, на който заложил кариерата си, и им казал, че убийци отново кръстосват страната. Хасан разкрил доказателства, че бившият министър на информацията Мишел Самаха е заговорничил със сирийски служители за извършване на бомбени атентати.
Обвиненията на Хасан срещу Самаха са крайно необичайни в Ливан, където важните клечки рядко се вземат на прицел, посочва изданието. Хора като Самаха с големи връзки са на практика недосегаеми. Случаят обаче бил различен, според Хасан, не само заради тежестта на доказателствата срещу обвиняемия - твърди се, че той бил записан от свой сътрудник да казва, че е получил експлозиви от шефа на сирийското разузнаване Али Мамлюк, а към това били добавени предполагаеми доказващи вината телефонни обаждания на бившия министър, които той очевидно записал и запазил в компютъра си.
Другата причина обаче е нескритото искане на сирийски служители Самаха да бъде освободен и обвиненията срещу него свалени. Хасан обаче се възпротивил - луд ход според противниците му и акт на държавничество според поддръжниците му, за които разпадането на властта в Сирия е отдавна чакан шанс за Ливан да утвърди суверенитета си пред намесващата се във вътрешните му работи съседка, отбелязва "Гардиън".
Още преди случая със Самаха Хасан бе най-важният антисирийски служител в Ливан, пише "Гардиън". Ливан е много по-опасно място без него, пише вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!