Саудитска Арабия и ОАЕ започнаха битката за „йеменския Мосул“
Сили, подкрепяни от водената от Саудитска Арабия коалиция, заемат позиции в покрайнините на Ходейда   
Източник: ЕПА/БГНЕС
9

В  Йемен се води една от най-важните битки в района на Червено море – тази за пристанищния град Ходейда.

Макар Йемен да не влиза толкова често в новинарския поток, както Сирия или Северна Корея, военните сблъсъци там имат отражение в един от най-важните райони в света. Около Аденския залив и на Арабския полуостров е съсредоточено голямо количество от световния добив на петрол и морска търговия.

През последните пет години Йемен, покрай чиито брегове преминават важни търговски пътища, се намира в гражданска война, а след 2014 г. е поделен между бунтовническите части на хутите, подкрепени от Иран, и правителствените сили, подкрепени от Емирствата и Саудитска Арабия. Хутите контролират големи райони от страната, включително столицата Сана и пристанището Ходейда, което е стратегически важно за цялата страна.

Саудитската блокада в Йемен може да доведе до "най-големият глад", който света е виждал скоро

Днес войната достига критична точка. В края на май разнообразни местни сили, подкрепени от Емирствата, извършиха успешна офанзива по брега на Червено море, достигайки на 10 км от Ходейда. До средата на юни стана ясно, че ОАЕ ще извършат атака върху града, въпреки международния натиск, включително от САЩ да се търси не военно, а политически решение с посредничеството на ООН.

През годините всички участващи страни в конфликта показваха нежелание за търсене на мирно решение на войната, която вече причини смъртта на хиляди цивилни. Тази тенденция продължава и в случая с Ходайда и това, според анализите, ще причини още по-дълбока криза в Йемен.

Скоро след като хутите превзеха Сана през 2014 г. с помощта на сваления в Арабската пролет президент Али Абдула Салех, техните сили опитаха да завземат цял Йемен. През октомври 2014, алиансът между Салех и хутите подсигури контрола над Ходайда. Градът е най-голямото пристанище в страната в момента.

Исторически, Йемен вкарва 80%-90% от нужните му запаси от храна, петрол и медицински стоки през Ходейда.

По данни на ООН, хуманитарната криза в Йемен се превърна в най-тежката в света. За разлика от Сирия, където ситуацията също е тежка, Йемен е по-слабо развита страна, със слаба инфраструктура и недостиг на питейна вода. Около 23 милиона йеменци се нуждаят от хуманитарна помощ. Когато водената от Саудитска Арабия коалиция срещу хутите затвори пристанището през ноември 2017, хуманитарните организации съобщиха, че цените на храната и най-важните продукти, са скочили със 100%.

Ходейда е важен район и за местната търговия, която беше силно засегната през последните десетилетия заради непрестанните конфликти. В района има добив на памук и заводи за производство на напитки. Местното летище извършва полети до столицата и другите големи градове – Таиз и Аден – като по този начин служи за свързващо звено между северните и южни територии на страната, разделени географски от планински масиви.

За Саудитска Арабия и Емирствата, хутите са йеменския вариант на Хизбулла и за тях е немислимо те да контролират подобен важен град, който може да застраши търговията и икономиката в саудитските гранични райони. През 2016 г., например, силите на Салех и хутите, атакуваха редовно морски съдове на Саудитска Арабия и Емирствата покрай брега на Червено море.

Според данни на саудитската армия и САЩ, хутите получават доставки от Иран през Ходейда, включително на ракети и оръжия. През 2015 г., когато Саудитска Арабия стартира коалицията срещу хутите, първите действия бяха насочени към прекъсване на дейността на пристанището и блокирането на достъпа до него.

Тези действия доведоха до хуманитарна криза във вътрешността на Йемен. Под натиска на правозащитни групи и международната общност, беше постигнато споразумение за използване на пристанището при строг режим на достъп, като предимство имат доставките на помощи.

Заради опасността за морската търговия и сигурността, през 2016 г. Емирствата предоставиха план за превземане на Ходейда по военен път. Критична точка бяха събитията от декември 2017, когато се разпадна съюзът между хутите и Салех, който впоследствие беше убит от бившите си съюзници заедно с членове на партията му. Това подейства като „зелена светлина“ за ОАЕ и Саудитска Арабия да задействат офанзивата си към пристанищния град.

Убиха бившия президент на Йемен Али Салех

От началото на тази година, военните действия вървят добре за арабската коалиция и йеменските правителствени сили. Те изтласкаха хутите от редица райони около крайбрежието. Рано сутринта на 13 юни започна и самата операция за превземане на Ходейда. Хутите прибраха силите си в града, отстъпвайки от околните селища и залагайки мини, за да забавят напредването. Малко по-късно, коалиционните сили атакуваха в посока магистралата Сана-Ходейда и летището на града.

От своя страна, хутите имат силни укрепления в Ходайда. Те виждат сраженията като възможност да ударят саудитската коалиция и САЩ, които дадоха съгласието си за провеждането на операцията. Непосредствено преди офанзивата, хутите започнаха да събират подкрепления и блокираха пътя за бягство на местните жители.

Преди стартирането на операцията, ОАЕ поискаха от САЩ подкрепа, за да може градът да падне по-бързо. Но според правозащитни организации, превземането на Ходейда ще коства хиляди човешки животи без значение какъв план бъде изготвен. Значимостта на битката е толкова голяма, че анализатори я нарекоха „Битката за йеменския Мосул“. (Мосул - стратегически град в Северен Ирак, с преобладаващо кюрдско население, обект на сражения по време на различни войни, държан повече от 3 години от "Ислямска държава" - юни 2014 - юли 2017 г.)

За момента, саудитската коалиция има желанието да доведе войната до по-скорошен край, като придобиването на контрол над Ходейда е ключов момент от тази стратегия. Но битката може да продължи дълго, предвид ситуацията на терен, което ще означава, че милиони йеменци ще останат без достъп до гориво, храна и други жизненоважни продукти.

Какво е нужно да се направи? Според анализатори, САЩ не трябва да участват в сраженията и дори трябва да притиснат ОАЕ и Саудитска Арабия да прекратят офанзивата, тъй като това освен до хуманитарна криза, ще доведе и до дипломатическа криза и липса на политическо решение за войната.

Въпреки че Йемен не е така интересен за международните наблюдатели в момента, както Северна Корея, страната има особено важно разположение за международната търговия и производството на петрол. Също така, хуманитарната криза в Йемен засяга и Източна Африка, предизвиквайки вълни от бежанци към вътрешността на континента и Европа. Всяка военна операция трябва да потвърди ангажимента към предоставяне на достъп до основни продукти.

Превземането на Ходейда може да бъде възможност за спиране на войната в Йемен, но ако саудитската коалиция не успее, светът ще се изправи пред още по-задълбочен военен конфликт в една от най-тревожните части на света.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Членове и симпатизанти на „Възраждане” излязоха на протест

Членове и симпатизанти на „Възраждане” излязоха на протест

България Преди 17 минути

Демонстрацията им е в защита на българския лев и срещу въвеждането на еврото

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 25 минути

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

"Хамас" освободи още двама заложници

"Хамас" освободи още двама заложници

Свят Преди 1 час

Двамата мъже, Тал Шохам и Авера Мегисту, бяха предадени на Червения кръст в град Рафах

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Свят Преди 2 часа

Палеонтолози се надяват, че костите ще разкрият защо хищникът е изчезнал

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 2 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 3 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 3 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 3 часа

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 4 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 4 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 5 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 5 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 5 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 5 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 5 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 5 часа

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия