З а пръв път в историята на Саудитска Арабия жените ще могат да гласуват на предстоящите през август местни избори и да бъдат назначавани в Консултативното събрание на страната.
Консултативното събрание е формален орган със 150 члена, назначавани от краля, който има ограничени функции в организацията на абсолютната монархия. Събранието може, например, само да предлага закони на краля и на кабинета, но не и да ги налага.
На жените беше забранено да гласуват на предишните избори, но през 2011 г. тогавашният крал Абдула обяви, че те ще получат това право на изборите през 2015 г.
Дискриминацията спрямо жените е силно изразена в Саудитска Арабия – всяка жена, независимо от възрастта си, е задължена да има придружител мъж. Саудитска Арабия е и единствената страна в света, която забранява на жените да шофират. Към 2015 г. едва 13% от жените работят.
Първата жена в състава на правителството бе назначена едва през 2009 г. Нора ал Фаиз бе определена за заместник-министър по женското образование. Въпреки това тя има силно ограничени права – бе може да се появява без було, да се показва по телевизията без разрешение и можеше да разговаря с колегите си мъже само чрез видеоконферентна връзка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!