С АЩ клонят към спиране на по-голямата част от военната помощ за Египет, освен за контратероризма, сигурността на Синайския полуостров и други подобни приоритети, предаде Ройтерс, като се позова на представител на администрацията.
Според източника президентът Барак Обама още не е взел окончателно решение по въпроса, който тормози американските власти, опитващи се да балансират между желанието да защитят демокрацията и правата на човека в Египет с желанието да запазят известно сътрудничество с военните.
След отстраняването на президента Мохамед Морси на 3 юли, администрацията на Обама заяви, че ще замрази около 585 млн. долара военна помощ за Египет до пълната преоценка на политиката.
Сега според източника на Ройтерс администрацията е склонна да остави замразена по-голямата част с посочените изключения.
Си Ен Ен цитира анонимен правителствен представител, според когото натрупване на събития, включително насилието през последните дни, е довело до решението за пълно замразяване на помощта.
Кейтлин Хейдън, говорителка на президентския Съвет за национална сигурност, обаче отрече, че се готви пълно спиране на военната помощ.
Съобщенията, че спираме военната помощ за Египет са неоснователни, заяви тя в имейл до агенцията.
Ще обявим бъдещето на помощта за Египет в следващите дни, но както президентът даде ясно да се разбере на Общото събрание на ООН, отношенията на подпомагане ще се запазят, заяви тя.
Същевременно властите в Египет решиха асоциацията "Мюсюлмански братя" да бъде извадена от регистъра на неправителствените организации в страната, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на египетски медии.
Решението е предадено за изпълнение на министерството на социалната солидарност, което отговаря за регистрацията на неправителствените организации.
От асоциацията "Мюсюлмански братя" заявиха, че решението е незаконно, защото е взето от правителство на превратаджии.
На 23 септември съд в Кайро обяви "Мюсюлманските братя" извън закона, удовлетворявайки иск на лявата Национална прогресивна партия на единството ("Ат Тагаму").
Според това съдебно решение всички финансови и материални активи на ислямистката организация подлежат на конфискация. Впоследствие висша съдебна колегия подкрепи решението на съда в Кайро и препоръча да бъдат предприети мерки за неговото изпълнение.
Стотици привърженици на движението "Мюсюлмански братя" скандираха "Долу военното правителство!" на демонстрация край университета в Кайро, предаде Ройтерс.
Привържениците на сваления президент подканваха студентите да се присъединят към протестите срещу армията след насилията в неделя.
Този ден бе най-кръвопролитният от 3 юли, когато Морси бе свален от власт насам.
По данни на египетското здравно министерство в сблъсъците между привърженици и противници на сваления президент ислямист Мохамед Морси в неделя в Египет са загинали 65 души и около 400 са били ранени.
Повечето от пострадалите хора са в Кайро. Голям брой от ранените са още в болници, като някои са в тежко състояние.
Движението "Мюсюлмански братя" обвинява армията и нейния главнокомандващ генерал Абдел Фатах ас Сиси, че са извършили държавен преврат и сега се опитват да ликвидират братството чрез насилие и арести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!