А мерикански самолети са подновили през изминалата нощ бомбардировките над ислямистите в Северна Сирия, потвърди представител на Пентагона пред Франс прес.
От началото на седмицата, Съединените щати и съюзниците им са нанесли над 40 удара по „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ). Ударите на иракска територия от последния месец са повече от двеста. Въпреки продължаващите бомбардировки, ислямистите затегнаха обръча около град Кобане, близо до турската граница.
Въздушната война струва на Вашингтон между 7 и 10 млн. долара дневно, което ще наложи федералното правителство да иска нови средства от Конгреса, призна министърът на отбраната Чък Хейгъл.
Международната коалиция във въздушните операции над Ирак се разраства и към Съединените щати, освен Франция и Холандия, от европейските държави се включиха Великобритания, Белгия и Дания. Те изпращат самолети изтребители и военни специалисти. Турция обяви, че е готова да предприеме всякакви мерки, за да гарантира сигурността си в борбата срещу ИД.
Според ЦРУ джихадистката организация има между 20 и 31 хи. бойци на сирийска и иракска територия.
Само за изтласкването на ИД от Източна Сирия ще са необходими между 12 - 15 хил. сирийски бойци, сметна председателят на съвета на началник-щабовете на американската армия генерал Мартин Демпси.
Това е три пъти повече от 5 хил. „умерени“ бунтовници, които американските военни ще обучават през следващата година според плана, одобрен от Конгреса, сочи Франс прес.
Демпси заяви, че въздушните удари са нанесли щети на групировката, но не са достатъчни, за да я победят. Според него е необходимо политическо решение, съчетано със сухопътна операция в Сирия и Ирак. За целите на тази операция ще са необходими около 15 хил. души. „Идеалният варишант е това да бъдат иракчани, кюрди и бойци от умерената сирийска опозиция“, обясни генералът.
Първи за необходимост от сухопътна операция заговори преди десетина дни американският генерал Джей Гарнър. Той бе първият ръководител на администрацията в Багдад, веднага след свалянето на Саддам Хюсеин. Генерал Гарнър препоръча да бъдат изпратени специални сили, които да се справят с джихадистите, но само в Ирак. Веднага след изказването му, американският президент Барак Обама потвърди решението си да не се изпращат сухопътни войски в Близкия Изток.
Местни кюрди, недоволни от политиката на Анкара по сирийския конфликт, влязоха в сблъсъци с полицията в граничния град Муршитпънар. Протестиращите подозират правителството на Ахмед Давутоглу, че подпомага тайно сунитските фундаменталисти в Сирия.
От началото на месеца, „Ислямска държава“ прогони около 150 хиляди сирийски кюрди през турската граница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!