С ирийските демократични сили – подкрепен от САЩ военен алианс, в който главно участие имат кюрдски милиции, обявиха, че ще пренасочат бойци от фронтовите линии с "Ислямска държава" към Африн, където кюрдите се сражават срещу друг американски съюзник - Турция.
Обяснявайки решението си с разочарование от действията на САЩ, Сирийските демократични сили от известно време смятаха да спрат сраженията с "Ислямска държава". Решението им е пряк резултат от провала на американската политика в Сирия. Администрацията на Тръмп наследи тези пробойни от предшественика си и беше въпрос на време съюзите, които Вашингтон опита да изгради, да започнат да се разпадат.
Съдбата на кюрдски Африн - сделка между Турция и Русия
Ще има ли световна война в Сирия
Кюрдските сили ще се изтеглят от фронтовата линия при Дейр ез Зор, където "Ислямска държава" отвърна с ожесточени сражения на източния бряг на река Ефрат. В този район на Сирия най-вероятно се намират и част от висшите лидери на организацията.
"Ислямска държава" остава проблем
През последните седмици джихадистите успяха да се прегрупират както в Сирия, така и в Ирак, и да извършат редица контраатаки. В Сирия кюрдските сили обявиха, че при сражения с ИД са загубили 170 бойци за няколко седмици. В Ирак близо 70 войници също бяха убити при подобен род нападения. В същото време, ИД продължава да контролира територии в Централна, Източна и Южна Сирия.
От гледна точка на Сирийските демократични сили, опитите на САЩ да лавират между тях и Турция, са безплодни. От една страна кюрдските части получават оръжия и обучение от САЩ, а от друга - Турция е съюзник на американците в НАТО. Междувременно обаче, турските сили причиниха разселването на над 10 000 души в Африн, а стотици цивилни загубиха живота си при продължаващите сражения и бомбардировки.
Силите на Асад започнаха да влизат в Африн
„Политико“: Турция е извън контрол, САЩ да реагира
Мнозинството от тези 1700 бойци, които ще бъдат изпратени в Африн, са от арабските милиции в състава на Сирийските демократични сили. В началото на годината, арабските лидери в Табка – град, който беше завзет от "Ислямска държава" – също заявиха подкрепата си за кюрдските сили в Африн и посочиха разочарованието си от бездействието на САЩ да спре турското настъпление. В същото време, обаче, спирането на боевете с "Ислямска държава" означава, че джихадистите ще могат да се прегрупират отново и най-вероятно да извършат нападения в Източна и Североизточна Сирия.
Тежко американско лавиране
От американското командване съобщиха, че няма да прекъснат подкрепата си за Сирийските демократични сили, но тя може да бъде „опетнена“. Това означава, че може да има намаляване на ресурсите от Вашингтон към кюрдските сили. Дори сега, обаче, американските официални лица не споменават нищо за турската инвазия в Африн, а предпочитат да говорят за битката срещу "Ислямска държава".
От друга страна, за Турция Сирийските демократични сили са нищо повече от клон на Кюрдската работническа партия (ПКК), която Анкара смята за терористична организация. Заради различните си позиции в Сирия, Турция и САЩ се намират в най-лошите си отношения от десетилетия насам, а с напредването в Африн, антиамериканизмът се засилва в турското общество.
Посещението на Рекс Тилърсън в Анкара миналият месец не успя да донесе успокоение сред турските политици, въпреки че Тилърсън описа Анкара като основен съюзник на САЩ.
За турското командване, обаче, основният въпрос е град Манбидж – предимно арабски град, който в момента се контролира от Сирийските демократични сили с подкрепата на САЩ. Манбидж е стратегически важна точка за турските интереси в Сирия и именно заради това Реджеп Ердоган заплаши, че след Африн силите му ще се отправят към него. Администрацията на Обама обеща на Анкара, че кюрдските милиции ще се изтеглят от града, но това не се случи.
За САЩ лавирането става все по-трудно. Администрацията на Тръмп е разделена по въпроса за приоритетите – дали да се подкрепа съюзът с Турция или да се запази лоялността към кюрдите. Засега за американците добър изход няма. Междувременно, Анкара все повече търси Русия като партньор в Сирия, а за Москва едва ли ще е проблем да направи някои компромиси, ако това означава откъсването от НАТО на стратегически съюзник
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!