Американският президент Барак Обама осъжда "ужасяващото насилие и проливане на кръв" в Либия, а САЩ обмислят заедно с ООН различни опции, включително възможни санкции, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс.
Той каза, че народът на Либия трябва да реши кой да го управлява.
Карни добави, че Обама ще се срещне днес с държавния секретар Хилари Клинтън и ще направи изявление по-късно днес или утре. Това ще бъде първият му публичен коментар на ситуацията в Либия.
САЩ обмислят реакции на съпроводената с насилие политическа криза в Либия,
включително санкции, и се консултират с международната общност върху бъдещи стъпки в тази насока, съобщи синхронно с Белия дом Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
"Обсъждаме пълен диапазон от инструменти и опции, с каквито разполагаме, за да постигнем целта си. Несъмнено разглеждаме и санкции, които евентуално да наложим," заяви на пресконференция говорителят на Държавния департамент Филип Кроули.
Той уточни, че решение за наказателни мерки срещу Либия още не е взето.
В отговор на въпрос дали сред обсъжданите мерки попада замразяване на авоарите на либийското правителство и на Муамар Кадафи, Кроули отговори утвърдително.
Той обаче поясни, че тази и всички бъдещи мерки ще бъдат координирани с международната общност.
Страните от Европейския съюз също са готови да наложат санкции на Либия
и са възложили на експерти да проучат варианти за замразяване на авоари, забрана за издаване на визи и възможности за преследване на ръководители на режима.
Това предаде Франс прес, като се позова на дипломати в Брюксел.
В декларация, приета от посланиците на държавите членки на ЕС в Брюксел 27-те заявяват, че са "готови да предприемат допълнителни мерки" срещу Либия заради жестокото потушаване на протестите срещу Муамар Кадафи, съобщи европейски дипломат.
"Допълнителните мерки означават санкции на дипломатически език", уточни друг дипломат.
Сред обсъжданите санкции са "ембарго върху оръжията, забрана на достъпа до територията на ЕС и наблюдение на движението на финансови средства" на либийски ръководители, както и "възможността за изправянето им пред съда", допълни дипломатът. Експерти от различни страни били натоварени да подготвят подобни мерки, уточниха двамата дипломати.
Европейският съюз прикани Либия и да гарантира сигурността на чужденците на нейна територия и да улесни заминаването на онези от тях, които желаят. Това гласи проект за декларация на ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън, предаде Франс прес. Очаква се декларацията да бъде оповестена днес.
Международната общност трябва да наложи "незабавно" зона, забранена за полети в Либия, ако съобщенията за въздушни удари по мирни жители бъдат потвърдени.
Това заяви в Брюксел върховният комисар на ООН за човешките права Нави Пилай, цитирана от Асошиейтед прес.
В интервю за АП днес
Пилай заяви, че е "ужасена" от нивото на насилие в Либия,
понеже протестиращите отправят само искания за основни човешки права.
Перу, който скъса дипломатическите си отношения с Либия, вече помоли Съвета за сигурност на ООН да установи в либийското въздушно пространство зона, забранена за полети, "за да предотврати използването на бойни самолети срещу мирното население".
Най-малко 640 души са били убити в Либия по време на протестите срещу режима на Муамар Кадафи, съобщи базираната в Париж Международна федерация за човешки права, цитирана от ДПА. По данни на организацията, поне 275 от тях са загинали в столицата Триполи, а 230 в Бенгази.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!