С АЩ не могат със сигурност да кажат дали при атака край Дамаск са били използвани химически оръжия, заяви Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
Според говорителката на американското външно министерство Джен Псаки президентът Барак Обама е наредил на американската разузнавателна общност спешно да събере информация, която да помогне да се установи дали съобщенията за химическо нападение са верни.
Псаки заяви, че американският държавен секретар Джон Кери се е консултирал със сирийската опозиция и съюзници на САЩ по повод на тези съобщения.
Сирийската опозиция заяви вчера, че при нападение с отровен газ са загинали 1300 души
Ако тези съобщения са верни, това би било възмутително и скандално увеличаване на използването на химически оръжия от режима, каза Псаки.
Държавният секретар Джон Кери обсъжда различни възможности с чуждестранните си колеги, но САЩ признават, че не са видели убедителни доказателства за употреба на химически оръжия в Сирия, пише в. "Гардиън"
"Вашингтон е разединен по въпроса за реакцията на поредната атака, за която смята, че може да е убила между 1000 и 1800 души. Някои военни, например председателят на Съвета на началник-щабовете ген. Мартин Демпси, призоваха за предпазливост заради опасения от още по-голямо въвличане в близкоизточен конфликт, при положение че не е ясно дали бунтовниците ще подкрепят интересите на САЩ", отбелязва "Гардиън".
"За други като постоянния представител на Вашингтон в ООН Сюзан Райс се смята, че искат действия извън рамките на ограничените оръжейни доставки за бунтовниците, които президентът Обама разреши, след като САЩ за първи път определиха, че сирийското правителство е използвало химически оръжия по-рано това лято", посочва вестникът.
Докато Дамаск погребва мъртвите си, светът иска отговори,
пише "Индипендънт".
Шансовете на инспекторите на ООН да намерят доказателства за употреба на химически оръжия намаляват с всеки изминал ден, защото инспекторите остават блокирани в хотел в сирийската столица, коментира изданието.
Обама нареди спешно разследване на химическата атака в Сирия с отровен газ, пише "Дейли телеграф".
Президентът се изправя пред все по-голям натиск да действа
след твърденията за химическа атака в предградията на Дамаск, коментира още вестникът.
Шефът на ООН изпраща топ служител в Сирия, за да иска достъп до мястото на предполагаемата химическа атака, пише "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че генералният секретар на ООН Бан Ки-мун е изпратил върховния комисар по въпросите на разоръжаването в Дамаск, за да иска разрешение инспекторите на световната организация да посетят предградието на сирийската столица, в което според сирийската опозиция са използвани химически оръжия срещу цивилни.
Вестникът посочва и предупрежденията на експерти, че
важни доказателства може да изчезнат,
ако на екипа инспектори на ООН не бъде разрешено да посети мястото на предполагаемата атака.
Служители от администрацията на Обама обмислят реакция на нападението в Сирия, пише "Ню Йорк таймс".
Високопоставени служители от Пентагона, Държавния департамент и разузнавателните служби заседаваха вчера три часа и половина в Белия дом, за да обсъдят възможностите, които според служители могат да варират от удар с крилати ракети до по-продължителна въздушна кампания срещу Сирия, отбелязва вестникът.
"Срещата обаче е приключила без някакво решение на фона на признаци на дълбоко разделение между тези, които са за изпращането на твърдо послание на Асад и тези, които твърдят, че евентуални военни действия биха били безрасъдни и ненавременни", посочва "Вашингтон пост".
Високопоставени американски и руски дипломати ще се срещнат в Хага
в сряда, за да обсъдят начини за слагане край на продължаващата от две години гражданска война в Сирия, съобщи Държавният департамент.
Това ще е първата подобна среща след съобщенията за смъртоносна атака с химически оръжия близо до сирийската столица Дамаск, предаде Ройтерс.
За тази среща бе съобщено по-рано, но без посочена дата.
В делегациите ще са помощник-държавният секретар по политическите въпроси Уенди Шърман, посланикът на САЩ в Сирия Робърт Форд, както и руските заместник-министри Генадий Гатилов и Михаил Богданов.
В неделя Форд ще се срещне със сирийски опозиционни лидери в Истанбул, посочи говорителката на Държавния департамент Джен Псаки.
Според високопоставен представител на Държавния департамент на срещата на дипломатите ще бъде обсъден и въпросът за химическите оръжия. САЩ са сред група от 36 страни, които поискаха ООН да разследва съобщенията за атака с химически оръжия.
Според Русия атаката вероятно е била провокация на опозиционни сили с цел хвърляне на вина върху сирийския президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!