Постоянният представител на САЩ в ООН Сюзън Райс осъди "вредната роля", която Иран играе в сирийската криза, предаде Франс прес.
Няма съмнение, че Иран играе вредна роля не само в Сирия, а и в целия регион с подкрепата си за режима на Башар Асад, заяви Райс в интервю за телевизия Ен Би Си, цитирано от АФП.
Тя добави, че обстановката в Сирия "еволюира очевидно в полза на опозицията" и добави, че "дезертьорствата зачестяват, икономическият натиск се засилва, а политическата изолация на президента Асад се разраства".
САЩ ще продължат да подкрепят опозицията "политически и материално", като й доставят средства за комуникации и хуманитарна помощ.
Ние ще продължим да оказваме
натиск върху режима на Башар Асад докато се разпадне,
подчерта Сюзън Райс.
Говорителят на Белия дом заяви пред журналисти, че "има безброй доказателства, че Иран подкрепя Асад, който избива собствения си народ".
Същевременно иранският външен министър Али Акбар Салехи призова за сериозни и обстойни преговори между сирийското правителство и опозиционните организации и подчерта, че националният диалог е единственото средство за излизане от кризата, предаде Ройтерс.
В конференцията в Техеран участваха 28 държави, на която присъстваха малцина високопоставени дейци. Никой от участниците не подкрепя сирийската опозиция, нито е призовавал президента Башар Асад да напусне властта.Повечето страни бяха представени на ниво посланик, а
много западни страни и страни от региона отсъстваха,
поради което анализаторите не очакват конференцията да завърши с адекватен план за решаване на сирийската криза, отбелязва Ройтерс.
Според Салехи на конференцията са присъствали делегации от Русия, Китай, Ирак, Пакистан, Йордания, Индия и др.
Оценките на САЩ и Израел за възможността Иран да се сдобие с ядрено оръжие се сближават, заяви израелският министър на отбраната Ехуд Барак, цитиран от Франс прес и Ройтерс.
Изглежда има доклад на американските разузнавателни агенции, каза Барак по израелското държавно радио по повод информации за неотдавна представен на президента Барак Обама доклад.Според този доклад, публикуван на първа страница на в. "Аарец", САЩ и Израел са съгласни, че Иран е постигнал "тревожен" значителен напредък в програмата си за сдобиване с ядрено оръжие.
"Оценките на американците за възможността Иран да се сдобие с ядрена бомба еволюират и се приближават към нашите. Това прави иранския въпрос още по-спешен", заяви Барак.
"От дълги месеци Израел и САЩ са на едно мнение за рисковете от такава възможност и казват, че всички варианти са допустими", добави той, намеквайки за въоръжена операция срещу иранските ядрени обекти.
Израел смята, че Иран е много близо до момента, в който израелските въздушни удари няма да могат да разрушат скритите дълбоко под земята инсталации за обогатяване на уран.
По тази причина САЩ се опасяват, че
Израел може самостоятелно да извърши превантивен удар
по иранските ядрени обекти, което сериозно би усложнило обстановката в Близкия изток, посочва Ройтерс.
Говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом обаче опроверга твърденията, появили се в израелските медии. Той подчерта, че оценката на американското разузнаване за дейността на Иран в ядрената област не се е променила от данните, изнесени пред Конгреса по-рано тази година.
Тогава директорът на националното разузнаване Джеймс Клапър обяви, че "според оценките Иран поддържа възможностите си да създаде ядрено оръжие, отчасти със развитието на различни компоненти на ядрената си програма, които го поставят в по-добро положение да създаде такова оръжие, ако реши да направи това. Ние обаче не знаем дали Иран евентуално ще реши да създаде ядрено оръжие".
Смятаме, че все още има време и място за маневриране, за да продължим да вървим по пътя на дипломацията с подкрепата на засилващия се международен натиск върху иранското правителство, заявил говорителят, цитиран от Ройтерс."Ние продължаваме да смятаме, че Иран не е достигнал до точката, в която ще бъде готов да създаде ядрено оръжие".
Последният официален доклад на американското разузнаване за Иран е от 2007 г. и съдържанието му беше частично разсекретено от тогавашната администрация на САЩ.
Основният извод на документа бе, че Иран е прекратил работата си по създаване на ядрено оръжие през 2003 г.
По-късно излезе актуализиран вариант на същия доклад, в който се твърдеше, че някои елементи на иранската ядрена програма все още са в действие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!