В р родължение на повече от век засаждането на дървета в тази предимно пустинна земя е акт с почти духовно значение, като се започне с онези, довели до създаването на Израел.
Така че емоционалният отговор след най-опустошителния горски пожар в историята на еврейската държава, който се разрази през уикенда в една от малкото естествени гори и уби 42 души, е засаждането на нови дървета. Дарения за тази кауза вече се стичат от цял свят.
Експерти по горите обаче предупреждават, че може би най-добрият начин да се възстанови гората Кармел е да не се прави нищо и нещата да се оставят в ръцете на природата. Идея, която среща съпротива.
Четиридневният горски пожар, който достигна покрайнините на третия по големина израелски град Хайфа, се разглежда като истинско бедствие в Израел, където едва 7% от земята е покрита с гори.
Гората Кармел съставлява 5% от тази залесена площ. Огненият ад изгори 5 млн. дървета и около 1/3 от природния резерват, където преди се издигаха 30-метрови дъбове, борове и кипариси.
Сега хълмистата земя е почерняла и гола, само овъглени дънери стърчат като надгробни плочи.
Ръсел Робинсън, който оглавява Националния еврейски фонд (НЕФ) - световна еврейска група, официално посветена на засаждането и запазването на горите в Израел - иска да засади нови дървета.
Неговата организация бързо събра над 1 млн. от 10-те млн. долара, които се надява да получи идната година, за да финансира редица мерки за възстановяване на гората и за предотвратяване на пожари.
От поколения НЕФ проповядва, че засаждането на дървета е най-висш акт на ционизъм
Организацията, която е известна със синьо-белите дарителски кутии и с кампаниите за набиране на средства, е засадила 240 млн. дръвчета в Израел.
Изследователят Дан Мелкинсън от университета в Хайфа обаче предупреди, че мащабът на пожара, който причини двойно по-големи поражения от всички предишни пожари през последните 30 години, изисква търпелив подход, за да се проучи кои области биха могли да се възстановят естествено и кои имат нужда от презалесяване.
"Ние предлагаме да се даде възможност на екосистемата да се възстанови сама през идната година без каквато и да е намеса. Всяко презалесяване предполага навлизане на тежки машини в областта, а това унищожава флората.
Подходът е не да се излезе навън и да се върне зеленината, а да се наблюдава земята и да се обмисли къде да се засажда отново и къде - не".
Спори се и за самата същност на дърветата в Светите земи
Типичният горски пейзаж в Израел се състои от засадени по план редици от борове. А от поколения горите на НЕФ са неразделна част от държавното строителство на Израел.
От друга страна, естествените гори като Кармел - с дива природа и разнообразни екосистеми - са рядкост.
Тези, които се грижат за двата различни вида гори, имат различни цели, обясни Омри Гал, говорител на Управлението за израелската природа и паркове за областта Кармел.
"Горите на НЕФ са за радост и отмора на хората. Нашата цел е да запазим природата. Обществеността иска да помогне в нещо такова. Тя има чувството, че помага, като засажда дърво там, където е изгоряло друго, но това не винаги е вярно".
Според учени не всички горски пожари са непременно нещо лошо
Нискотемпературните пожари всъщност могат да подсилят почвата с хранителни вещества от вътрешността на старите дървета и да създадат естествен процес на рециклиране за по-голямо биоразнообразие.
Потенциалът за обновяване е особено голям при боровете, чиито семена са затворени в шишарките и "експлодират", когато са подложени на топлина.
За съжаление, страната не е била благословена с тези "добри пожари", които обикновено са резултат от мълнии по време на зимните бури, пояснява Гал. Причините за почти всички пожари в Израел са палежи, небрежност и други човешки фактори.
Израелският министър на околната среда ще контролира усилията по възстановяването, като оглави работна група, в която ще участват правителствени експерти, агенции и природозащитни организации.
Говорителят на министерството Йекутиел Зафари каза, че всички са съгласни, че през първата година
"нещата трябва да се оставят в ръцете на природата"
Шефът на НЕФ за северния район Омри Бонех обаче настоява, че този подход отнема много години. Той посочва бавното възстановяване на засадените в Северен Израел гори, които бяха засегнати от ракетния обстрел на "Хизбула" от Ливан по време на едномесечната война през 2006 г.
Първият етап от възстановяването на тези гори с използването на комбинация от двата подхода едва сега завършва, а пълното възстановяване ще отнеме десетилетия, смята той.
Според него подход на ненамеса би могъл да бъде ефективен, но само до известна степен. "Това е най-опустошителният пожар. Щом става дума за засадени гори, ще трябва отново да се включим в залесяването".
------
Известният израелски историк и активист от Хайфа Илан Папе представя едно друга, нелицеприятна страна на Националния еврейски фонд и неговата дейност в книгата си "Етническото прочистване на Палестина", която разглежда събитията, довели до създаването на държавата Израел, и изселването на местното палестинско население.
Саденето на дървета - най-висш акт на ционизъм
Националният еврейски фонд настоява да се презалесят изгорелите гори в Израел, но експерти предупреждават нещата да се оставят в ръцете на природата, пише Арон Хелър в АП
9 декември 2010, 21:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!