Генералният секретар на Арабската лига и премиерът на Катар призоваха Съвета за сигурност на ООН да предприеме бързи действия, за да пресече ескалиращото насилие в Сирия и да одобри плана на Арабската лига, предвиждащ президентът Башар Асад да предаде властта на вицепрезидента, съобщи Ройтерс.
Генералният секретар на Арабската лига Набил ал Араби прикани Съвета да вземе "бързи и решителни мерки", докато катарският премиер шейх Хамад бен Джасем ал Тани предупреди, че сирийската "машина за убийства все още работи с пълна пара".
Ал Араби и шейх Хамад изрично подчертаха, че арабските страни се опитват да избегнат
военна интервенция в 10-месечната криза в Сирия
Катарският премиер препоръча на Съвета да използва икономически вместо военни лостове.
На откритото заседание на Съвета за сигурност Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова 15-членния орган да одобри европейско-арабската проекторезолюция, която подкрепя плана на Арабската лига.
Клинтън подчерта, че насилието в Сирия се засилва с всеки изминал ден и
вече води страната към ръба на гражданската война
Вземете страната на народа на Сирия или станете съучастници на насилието там, заяви Клинтън.
Някои членове на Съвета смятат, че резолюцията е равнозначна на втора Либия - това е погрешна аналогия, смята тя.
Китай се противопоставя на използването на сила за решаване на кризата в Сирия, защото това нарушава "основните норми, определящи международните отношения", се казва в заявление на държавната информационна агенция Синхуа.
Китай смята, че употребата на сила нарушава "целите и принципите на Хартата на Обединените нации", се казва още в краткото съобщение.
Въпреки че в резолюцията няма заплаха от употреба на сила, Русия, която има право на вето в Съвета за сигурност, се противопостави на това, което вижда като
задкулисно усилие да се предизвика смяната на режима
"Аз не мисля, че политиката на Русия е да иска от хората да подадат оставка. Нашата професия не е смяната на режими", каза министърът на външните работи Сергей Лавров.
Резолюцията призовава към създаването на правителство на националното единство, което да проведе "прозрачни и свободни избори", като в същото време се подчертава, че няма да има чужда военна намеса в Сирия, така, както се случи в Либия.
Независимо от това, руският заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов заяви, че резолюцията е "път към гражданска война" във все по-разединената страна.
Русия разчита сирийският президент Башар Асад да се задържи на власт, за да изпълни
потенциални оръжейни договори на стойност до 6 млрд. долара
и да така Москва да отбележи рекордна година по износ на оръжие, обяснява Центърът за анализ на стратегиите и технологиите (АСТ) - най-авторитетният руски "мозъчен тръст" в областта на отбраната и сигурността, цитиран от Ройтерс.
Русия, която е вторият най-голям износител на оръжие в света, може да загуби милиарди долари текущи и потенциални договори за оръжейни доставки за съюзника си Сирия, включително поръчка за 24 изтребителя Миг-29М2, направена през 2007 г.
Сирия, където Русия поддържа военноморска база, е освен това единственият останал съюзник на Москва в Близкия изток.
Ако Асад си отиде, Русия ще загуби всичко, заяви директорът на АСТ Руслан Пухов.
По време на разгорещените дебати постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джафари отхвърли всяка възможност за сътрудничество с международната общност в усилията й да спре боевете.
Сирия няма никога да приеме суверенитетът й да бъде нарушен,
заяви посланикът, цитиран от ДПА.
"Не е ли странно Арабската лига да търси от Съвета подкрепа за действията си срещу Сирия, след като Сирия винаги е защитавала каузата на арабските страни?"
Джафари отхвърли обвиненията срещу неговото правителство, отправени от членове на Съвета, като подчерта, че събитията през последната година в Сирия са последица от британската окупация на Близкия изток през XX в.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!