Над 100 ирански реформатори са били арестувани в нощта на 13 срещу 14 юни при протестите, прераснали в размирици в Техеран, след оповестяването на резултатите от президентските избори в Иран, предаде Ройтерс.
Изборите бяха спечелени с голяма преднина от досегашния президент Махмуд Ахмадинеджад.
Новината съобщи един от лидерите на иранските реформатори Мохамад Али Абхати.
Той каза, че сред арестуваните бил и брат на бившия ирански президент реформатор Мохамад Хатами. Според Абхати се очакват още арести.
По-рано днес АФП съобщи за арестуването на Мохсен Мирдамади, лидер на иранския Фронт за участие и приближен на Хатами, на Мустафа Таджадех, бивш зам.-министър на вътрешните работи на Иран, на Мохсен Аминзадех, бивш зам.-министър на външните работи на Иран и на Абдула Рамезанзадех, говорител на правителството по времето на управлението на Хатами, както и на още трима лидери на иранските реформатори.
Всички те били членове на иранския Фронт за участие и на Организацията на муджахидините на ислямската революция - две реформаторски движения в Иран, които подкрепяха кандидатурата за президентския пост на бившия ирански премиер Мир Хосейн Мусави.Междувременно стана ясно, че в Техеран са станали
нови инциденти
между полиция и привърженици на Мусави.
Полицията е използвала сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите.
АФП
съобщава за масирано полицейско присъствие по улиците на иранската
столица и преди всичко около министерството на вътрешните работи.
Мусави остана на второ място след Ахмадинеджад на президентския вот в петък, като разликата в процентите между двамата е от близо 30 пункта в полза на досегашния президент.
Новината за поражението на Мусави предизвика невиждани от 10 години протести в Техеран, прераснали в размирици и сблъсъци с полицията. Беше съобщено за
протестиращи, които са били бити от
полицията
Протестите продължиха до късно снощи.
След съобщаването на резултатите Ахмадинеджад за първи път коментира преизбирането си в реч по иранската държавна телевизия. В нея той обеща да работи за добруването на иранците и им благодари, че отново са му гласували доверие. Президентът призова неговите привърженици да се съберат на голям митинг в центъра на Техеран, за да отпразнуват великата епопея на преизбирането му, допълва АФП.
Малко след това от лагера на бившия президент Хатами призоваха резултатите от вота да бъдат анулирани и да се произведат нови президентски избори, предаде АФП.
Този призив прозвуча като ехо на твърденията на Мусави, че е имало манипулации и нередности по време на изборите и че резултатите от вота са били подправени. Подобни опасения изрази и друг кандидат-президент, реформаторът Мехди Каруби, който спечели под един процент от гласовете на избирателите и остана на четвърта позиция.
Европейският съюз изрази
загриженост
от твърденията за нередности на президентските избори в Иран, но заяви, че се надява да поднови диалога с Техеран за ядрената му програма, предаде Ройтерс.
В изявление чешкото председателство на ЕС изрази безпокойство от избухналото насилие след официалното обявяване на резултатите от президентските избори в Иран.
"Председателството се надява, че резултатите от президентските избори ще дадат възможност за възобновяване на диалога с Иран по ядрените въпроси и за изясняване на иранската позиция", се посочва в изявлението.
Чешкото председателство посочва също, че очаква новото правителство на Иран да поеме отговорност към международната общност и да спазва международните си задължения.
Британската
полиция пък съобщи, че около 200
демонстранти са се събрали пред иранското
посолство в Лондон
в знак на протест срещу резултатите от президентските избори в Техеран.
Много от демонстрантите носели лозунги с надпис: "Къде е моят вот?"
Полицията заяви, че няма арестувани.
Много иранци, живеещи в Лондон, гласуваха с празна бюлетина на изборите вчера. Според протестиращите пред посолството преброяването на гласовете не е било легитимно.
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад обяви победата си над опонента си Мир Хосейн Мусави, който твърди, че изборите са опорочени от множество нередности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!