П рез последните няколко седмици саудитската преса пише главно за три неща: поклонението в Мека, офанзивата срещу Ислямска държава в Ирак и Сирия, и за затоплянето на отношенията с Ирак.
Двете държави – едни от най-влиятелните в арабския свят в културно и политическо отношение – не си говорят от години, а отношенията им от 1990-те насам са меко казано лоши.
Това започва да се променя с едно важно посещение.
Престолонаследникът принц Мохамад бин Салман беше домакин на влиятелния иракски духовник Муктада ал Садр. Двамата дискутираха възможно сътрудничество и регионални въпроси. В момент, когато балансът на силите в региона се променя, да бъде поканен Садр в Саудитска Арабия, е много показателен пример за дипломатическата активност, която тече в момента в Близкия изток.
В резултат на посещението, беше постигнато споразумение, според което Саудитска Арабия ще дари 10 милиона долара на иракското правителство под формата на помощи, като идеята е да бъдат увеличени тепърва инвестициите в Южен Ирак.
Нова фаза в отношенията
Саудитско-иракските отношения навлизат в нова фаза, която има потенциалът да повлияе като цяло на Близкия изток. Още през 2015 година се забеляза пробив, когато след 25-годишно прекъсване беше отворено посолството на Саудитска Арабия в Багдад. Но през последните месеци се вижда нещо ново. Специална съвместна търговска комисия ще работи за увеличаване на търговията и инвестициите между двете държави.
В същото време, граничният пункт Арар, който беше затворен заради срив в дипломатическите отношения от 1990 година заради нахлуването на Саддам Хюсеин в Кувейт, отново е отворен. Непосредствено преди ежегодния поклоннически сезон, когато милиони мюсюлмани посещават Мека за т.нар хадж, граничният пункт пое близо 15 000 души. За да се избегнат инциденти, беше отворена и болница с 50 легла, а 56 служители работят по 24 часа седем дни в седмицата.
Рияд обмисля отварянето на дипломатически представителства в един от най-важните иракски градове – Наджаф – а също и стартирането на полети между Наджаф и Саудитска Арабия. Двете правителства се договориха също и за размяна на разузнавателна информация, което е също нов момент в отношенията им.
Спъване на Иран в Ирак
В миналото, държави като Ирак попаднаха под влиянието на Иран, особено след падането на режима на Саддам Хюсеин през 2003 година и последвалата грешна политика на американската администрация. Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив оставиха встрани Багдад и очаквано Техеран се възползва, за да увеличи видимостта си в Близкия изток. Днес това се променя. Саудитска Арабия и други държави от Залива, увеличават дипломатическите усилия за намаляване на иранското влияние в Ирак. Муктада ал Садр е основен играч в тези усилия и не може да бъде пренебрегнат.
Подобряването на отношенията на Саудитска Арабия и Ирак са добри новини за тях, но лоши за Иран,
режимът на Башар Асад и Хизбулла в Ливан. Муктада Садр притежава собствени военни сили, които наброяват близо 70 000 души, базирани в Наджаф и Багдад в т.нар. Садр Сити. Тези сили са свежи и нямат загуби в редиците си както други милиции в Ирак, тъй като до последно Садр отказа да се включи като отделен играч в офанзивата срещу Ислямска държава в Мосул – за сметка на това той подкрепи иракската армия и застана срещу про-иранските милиции Хашд ал Шааби. Садр е и един от организаторите на протестите в Ирак, които събираха хиляди в Багдад всеки петък в продължение на близо година.
Русия, САЩ и Иран в битка за Сирийската пустиня
Убийството на една революция и българската следа в Сирия
Напрежението в Залива не трябва да се подценява - то може да има ефект в световен план
За запознатите не е нужно да се припомня, че Муктада Садр далеч не е със Саудитска Арабия. Шиитският духовник обаче е и един от малкото иракски водачи, които пазят дистанция към Иран и често критикува ролята на Техеран в страната му. Посещението на Садр в Саудитска Арабия е послание към Иран и неговите милиции, че скоро може да има удар по иранските интереси в региона.
Ирак е в сърцето на иранската стратегия
за създаването на т.нар. Шиитски полумесец, описващ района на влияние на Техеран в Ирак през Сирия към Ливан. Досега няма ясно изявление от страна на Иран към затоплените отношения между Саудитска Арабия и Ирак, но няма съмнение, че едва ли аятоласите ще оставят Багдад толкова лесно, не и след десетилетие на инвестиции в идеология, религия и армия. Някои ливански медии вече описаха срещата на Садр с Мохамад бин Салман като „политическа бомба“. Реално, не е нито това, нито постоянен съюз – засега можем да говорим само за краткосрочни маневри от двете страни, целящи да засилят позициите им в региона.
Добра новина за Турция
Много съсредоточен наблюдател на тези процеси е Турция. За Анкара, иранският политически блок доведе до срив в отношенията с Ирак, кулминирал по време на управлението на предишния иракски премиер – Нури ал Малики. Напрежението беше достигнало до такова дъно, че Турция и Ирак се считаха един друга за „враждебни държави“. В този ред на мисли, новата фаза в отношенията между Саудитска Арабия и Ирак е добра новина за Анкара. Нелеките връзки на Турция с Иран, който увеличи влиянието си заради войната в Сирия, подсказват, че турските дипломати вероятно ще посрещнат добре ходовете на Саудитска Арабия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!