Египетската полиция щурмува два площада в Кайро, окупирани от привърженици на сваления президент Мохамед Морси, и при операцията се стигна до жертви, данните за броя на които обаче варират значително.
Министерството на здравеопазването съобщи за 278 загинали, включително полицаи, и около 2000 ранени.
61 души са били убити край джамията "Рабаа ал Адауия", където бе главният лагер на поддръжниците на Морси в Кайро. 21 човека са загинали на площад "Ан Нахда", където бе другият основен лагер на привържениците на бившия египетски президент в столицата. 41 души, сред които шестима полицаи, бяха убити при разгонване на лагери на привърженици на Морси в провинция Миня, на около 200 километра южно от столицата Кайро, съобщиха служители на министерството на здравеопазването. Загинали са общо 43 полицаи.
"Мюсюлманските братя" (от които произлиза Морси) обаче съобщават на официалния си сайт за
2200 загинали и десетки хиляди ранени.
По-рано днес твърденията на различни източници от организацията за броя на жертвите пък варираха между 30 и няколкостотин убити и 5000 ранени.
Според местни медии сред жертвите е и операторът на телевизионния канал "Скай нюз" Майкъл Дъглас.
Активисти от лагера на Морси твърдят, че силите за сигурност използват бойни патрони, но вътрешното министерство казва, че полицията използва само сълзотворен газ и че обстрелът идва от лагера на Морси. Армията на Египет подчерта, че не участва в операциите на полицията в Кайро, а само гарантира безопасността на полицията на мястото на двата лагера, над които прелитат армейски хеликоптери, предаде АП.
На един от двата атакувани площада - "Рабаа ал Адауия", вече има импровизирана морга, както и полева болница, където се оказва помощ на ранените.
АП съобщава, че край него сблъсъците продължават, а по-малкият от двата лагера - на площад "Нахда", вече е
разчистен.
Стълкновения избухнаха и в други райони на Кайро, както и в редица египетски градове. Протестиращите атакуват и палят полицейски участъци, правителствени сгради и църкви. Централната банка инструктира търговските банки да затворят клоновете си в районите, засегнати от хаоса. Министерството на културата нареди да бъдат прекратени посещенията на пирамидите в Гиза и на други археологически обекти най-малкото за днес.
Влаковете, свързващи северната част на страната с южната бяха спрени, за да се попречи на привържениците на Морси да пристигнат в Кайро, за да подкрепят другарите си. В квартала Мохандисин на Кайро привърженици на Морси откриха огън по преминаващи коли и пешеходци и се наложи намесата на полицията и там.
Очаква се в Кайро и други градове да бъде въведен комендантски час, съобщават местни медии, като се позовават на армейски източници.
Малко след началото на операцията в Кайро бяха атакувани три църкви в централната част на Египет, където живеят копти. Появиха се твърдения, че привърженици на сваления президент си отмъщават за операцията в столицата чрез атаки срещу християните.
По-рано беше съобщено и за арестувани лидери на "Мюсюлмански братя". Според египетски медии един от тях е Мохамед ал Белтаги. Той се издирва от началото на юли по обвинения в подстрекателство към насилие и убийството на демонстранти, припомня ИТАР-ТАСС.
Полицията е задържала още 200 демонстранти в Кайро.
"Мюсюлманските братя" приканиха днес египтяните да излязат на улиците, за да спрат клането. "Това не е опит за разпръсване, а опит за кръвопролитно смазване на всеки глас, издигнат срещу военния преврат. "Рабаа" призовава египтяните да излязат на улиците, за да спрат касапницата", цитира АФП съобщение на говорителя на движението "Гехад ел Хадад", разпространено чрез "Туитър".
Площад "Рабаа ал Адауия" бе окупиран от протестиращи от един месец насам с искане за възстановяването на Морси. Той беше свален от власт и арестуван от армията на 3 юли.
Днес телевизиите показаха булдозери, които разрушават импровизираните бариери, направени от павета и чували с пясък. Силите за сигурност обградиха лагера рано тази сутрин и използваха сълзотворен газ срещу хората, които не се вслушаха в ултиматумите да прекратят протестите.
Джамията "Ал Азхар" в Кайро, най-висшата сунитска религиозна власт в света, се разграничи от полицейската операция в египетската столица, предаде Франс прес.
Ръководството на джамията подчерта, че не е било запознато с методите, които полицията е използвала, за да разпръсне демонстрантите.
Междувременно
египетското правителство изрази съжаление за жертвите,
предаде "Йедиот Ахронот". В изявление временното правителство призова привържениците на Морси да се вслушат в гласа на разума и да прекратят насилието, предаде Ройтерс. В изявление кабинетът заяви, че ще продължи да прилага плана за политически преход в страната, който се подкрепя от египетската армия. Правителството приканва протестиращите да не се съпротивляват на властите, а лидерите на "Мюсюлманските братя" - да не подстрекават към насилие.
Изпълняващият длъжността вицепрезидент на Египет и носител на Нобеловата награда за мир Мохамед Ел Барадеи връчи оставката си,
предадоха Франс прес и Ройтерс. "За мен стана трудно да продължа да поемам отговорност за решения, с които не съм съгласен и от чиито последствия се опасявам", пише Ел Барадеи в мотивите за оставката си. "Тези, които печелят от случилото се днес са тези, които призовават към насилие, тероризъм, екстремистките групировки", заяви бившият шеф на Международната агенция за атомна енергия и водеща фигура на светската опозиция, който в началото на юли бе назначен за вицепрезидент, натоварен с международните отношения.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди насилието, а Европейският съюз изрази силно безпокойство от информациите за убити демонстранти. Брюксел призова всички страни за сдържаност.
Берлин също призова всички страни в Египет към сдържаност, предаде АФП, като цитира германския министър на външните работи Гидо Вестервеле. Той прикани преходните египетски власти да разрешат мирните протести в Египет, а всички други политически сили да се дистанцират ясно от насилието.
Белгия временно прекрати работата на своето посолство в Кайро, във връзка с безредиците. Решението е взето като предпазна мярка, поясняват от дипломатическата мисия.
Париж призова за успокояване на обстановката и изрази дълбоко разочарование от това, че се е стигнало до насилие, предаде Франс прес, като цитира зам.-говорителя на френското външно министерство Венсан Флореани.
Лондон също осъди използването на сила в Кайро, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на британския министър на външните работи Уилям Хейг. В него се изразява дълбоко безпокойство от ескалацията на насилието в Египет.
Русия призовава всички политически сили в Египет да проявят сдържаност в създалата се напрегната ситуация.
Турският президент Абдуллах Гюл осъди "неприемливата операция" на египетската полиция, която се превърна в кървава баня. Той изрази опасения, че ситуацията в Египет може да прерасне в конфликт, подобен на този в Сирия, предаде агенция АФП. Това, което стана в Египет, тази въоръжена намеса срещу цивилни граждани, които демонстрират, в никакъв случай не може да бъде приета, каза Гюл пред журналисти.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган пък призова Съвета за сигурност на ООН и Арабската лига да предприемат незабавни стъпки за спиране на "клането" в Египет, изтъквайки че международното мълчание е открило пътя за грубата намеса със сила на египетските власти, съобщава Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!