Б ившият израелски премиер Ариел Шарон беше погребан с военен церемониал в семейната си ферма в пустинята Негев, близо до ивицата Газа.
Шарон, който имаше чин генерал-майор, почина на 11 януари на 85-годишна възраст след осем години в кома.
Тленните му останки бяха положени, съгласно неговото желание, редом с тези на втората му съпруга Лили. Ковчегът на Шарон, покрит с израелския флаг, беше пренесен на ръце от осем генерали от израелската армия. Полагането на ковчега в земята беше съпроводено от религиозни песнопения.
Съгласно еврейската традиция двамата синове на Шарон - Омри и Гилад, произнесоха молитвата за мъртвите "кадиш". Началникът на генералния щаб на израелската армия ген. Бени Ганц, който произнесе надгробното слово, обеща да остане верен на наследството на Шарон.
Сред високопоставените официални лица, присъствали на погребението, бяха американският вицепрезидент Джо Байдън и бившият британски премиер Тони Блеър в качеството му на международен пратеник за Близкия изток. Неколкостотин граждани също присъстваха на церемонията, макар и на известна дистанция от официалните лица.
По-рано днес се състоя
официалната траурна церемония в негова памет
пред Кнесета (сградата на парламента) в Йерусалим. Тя премина с акцент върху личността и постиженията на Шарон, докато противоречията, свързани с оценката за политиката му, бяха внимателно избегнати, обобщава АП.
"Ариел Шарон остави видим отпечатък върху всяко важно политическо и военно събитие в израелската история", каза израелският президент Шимон Перес в речта си.
Премиерът Бенямин Нетаняху нарече Шарон един от най-големите военни и политически лидери на Израел, определяйки го като "прагматик" и представител на "поколението на основателите" на държавата. "Невинаги бях съгласен с Арик и той невинаги беше съгласен с мен, но когато той участваше в моето правителство и когато аз участвах в неговото, работехме в сътрудничество в името на сигурността и икономиката на Израел", каза Нетаняху. Премиерът подчерта, че Израел ще продължи да се бори с тероризма и ще направи всичко възможно да попречи на Иран да се сдобие с ядрени оръжия.
Американският вицепрезидент Байдън подчерта, че с Шарон го е свързвало десетилетно приятелство, което сега го кара да се чувства сякаш е починал член от семейството, предаде ДПА. Шарон беше "сложен човек", който понякога предизвикваше спорове и критика, но "историята ще отсъди, че тогава бяха сложни времена", посочи Байдън. Той похвали Шарон за "политическия кураж" да "нареди на 10 хил. израелци да напуснат домовете си в Газа, за да засилят Израел".
Ариел Шарон предприе действия, които никой друг не би предприел, подчерта и Блеър. "Идеята, че той се превърна от човек на войната в човек на мира пропуска това, което го определяше. Всъщност той никога не се промени", посочи Блеър.
На възпоменателната церемония присъстваха и множество чуждестранни представители,
сред които чешкият премиер Иржи Руснок и външните министри на Австралия и Германия – Себастиан Курц и Франк-Валтер Щайнмайер, председателят на руската Дума Сергей Наришкин. Според АП Египет също е изпратил на церемонията свой дипломат с нисък ранг. Семейството на Шарон беше представено от двамата му синове Омри и Гилад и двамата му внуци.
След церемонията ковчегът с тялото на Шарон беше съпроводен от военен конвой до имота на семейството в пустинята Негев, където в 14,00 ч. местно време (14,00 ч. наше време) се проведе погребалната церемония. На нея можеха да присъстват всички желаещи, като за тази цел бяха осигурени автобуси.
Израел засили мерките за сигурност
за погребението на бившия министър-председател близо до границата с Газа и предупреди палестинските управници на анклава да не допускат изстрелване на ракети по време на церемонията, предаде Ройтерс. Полицията бе в готовност да реагира незабавно в случай на нужда, а броят на безпилотните самолети, патрулиращи по границата, беше увеличен.
Въпреки това две ракети бяха изстреляни от Ивицата Газа часове преди погребението, предаде АП, позовавайки се на съобщение на израелската армия. Ракетите не са паднали на израелска територия и не са предизвикали никакви щети.
Ракети, изстреляни от палестинските територии, в миналото са падали в района, където се намира имението на Шарон, отбелязва АП.
Шарон беше премиерът, който нареди Израел да се изтегли от ивицата Газа след 38-годишно присъствие там, припомнят световните агенции. Десет години след изпълнението на това решение, то продължава да предизвиква спорове в израелското общество, тъй като според критиците е довело до увеличаване на насилието, след като групировката "Хамас" установи контрол над Газа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!