Привържениците на приемането на палестинската държава за пълноправен член на ООН са повече от противниците на това решение - 49 срещу 21% - но близо една трета не могат да дадат окончателен отговор.
Това сочат резултатите от анкета, извършена в 19 страни и публикувани днес от Би Би Си, предаде Франс прес.
Страните с най-силна подкрепа за признаването на палестинска държава са Египет (90% за, 9% против) и Китай (56% за, 9%).
Най-голям е броят на отрицателните отговори сред анкетираните в Съединените щати (45% за, 36%), Бразилия (41% за, 26% против) и Индия (32% за, 25%).
Трите обхванати от проучването страни от ЕС - Франция, Германия и Великобритания - представят сходни резултати една с друга: съответно 54, 53 и 53% за и 20, 28 и 26% против.
В Русия 37% от населението се обявява в подкрепа на признаването (срещу 13% против), но всеки втори анкетиран не дава окончателен отговор или смята, че страната му трябва да се въздържи по този въпрос.
Държавите донори потвърждават, че Палестинската автономия е готова за създаване на независима държава, като се базират на нови доклади на ключови международни финансови институции и ООН, съобщи Асошиейтед прес.
Подкрепата от Световната банка, Международния валутен фонд, Обединените нации и донорите, изразена на среща снощи в Ню Йорк, ще даде нов импулс на палестинците в стремежа им за членство в ООН като независима държава, посочиха страните дарителки.
Външният министър на Норвегия Йонас Гар Стьоре, който председателства донорската група, заяви, че усилията за изграждане на здрави държавни институции и съживяване на палестинската икономика са се увенчали с успех.
Сега е изключително важно да се запазят тези резултати и постигнатият досега напредък, изтъкна министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!