Оман отбелязва с пищни тържества тази седмица 40-годишнината от възкачването на престола на султан Кабус бен Саид, който превърна изостаналата изолирана страна в съвременна държава.
Това е празник на прехода от Средновековието в модерното време, заяви министърът на информацията Хамад бен Мохамед ар Рашиди пред журналисти, припомняйки завидното място, което заема днес Оман в класацията на ООН за човешкото развитие.
Според последния доклад на ООН за развитието, Оман е постигнал най-голям напредък от 1970 г. сред 135-те страни, класирани от агенциите на ООН, според постиженията си в образованието и здравеопазването.
При идването на власт на султан Кабус, който отстранява баща си, Оман е в дъното на таблицата. През 1970 г. в страната има само три начални училища и осем километра асфалтов път, заяви Рашиди.
Старите жители разказват, че столицата Маскат била селище без електричество и течаща вода, заобиколено с крепостни стени, чиито порти с падането на нощта се затваряли.
Кулминацията на тържествата бе парад, на който присъстваха султан Кабус и кралят на Йордания Абдула Втори.
Британската кралица Елизабет Втора и съпругът й принц Филип гостуваха в Оман от 25 до 28 ноември по повод празниците, което свидетелства за привилегированите отношения между двете страни.
В потвърждение на грижата си за образованието султанът раздаде безплатни компютри на 118 хил. омански младежи.
Изнасяният от 1967 г. петрол е изиграл значителна роля за забележителното развитие на страната, но важен фактор за нейния напредък е внимателното планиране.
Оман произвежда около 800 хил. барела петрол дневно, но иска да диверсифицира икономиката си, тъй като петролните запаси, с които разполага, не надвишават 5,5 млрд. барела.
Основавайки се на традиционното си благоразумие, страната развива пристанищната и индустриалната инфраструктура, а също и туризма.
Благоразумието личи както в архитектурата на Маскат, където е забранено да се строят сгради с повече от 10 етажа, така и във външната политика, с грижливо поддържания баланс между Иран и арабските държави, отбелязват агенциите.
Благоразумна е и политиката в областта на заетостта - според въведената квота чуждестранната работна ръка не бива да надхвърля една трета от населението на Оман, наброяващо 2,9 млн. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!