Министерството на отбраната на САЩ е готово да представи военни варианти за прекратяване на насилието в Сирия, ако растящият дипломатически натиск не сложи край на сблъсъците, заяви високопоставен американски военен представител за телевизия Си Би Ес.
"Смятам, че дипломатическият натиск винаги трябва да предшества всякакви дискусии за военни варианти. Ние ще бъдем готови да предоставим (военни) варианти, ако ни бъде поискано", заяви генерал Мартин Демпси.
"Събитията в Сирия през уикенда са просто ужасяващи. Наистина зверски. Очаквам, че натискът на международната общност ще се увеличи", каза генералът, цитиран от ДПА.
Той не отговори на въпроса дали дипломацията, а не военната интервенция,
ще бъде достатъчна за прекратяване на сблъсъците
Трийсет и четири души, повечето военни, бяха убити вчера в Сирия, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права, цитиран от Франс прес. Сблъсъци избухнаха между армията и бунтовниците близо до Дамаск.
Нови големи демонстрации бяха организирани за трети ден срещу касапницата в Хула.
"Няма да отстъпим, няма да се отдръпнем!", скандираха антиправителствени демонстранти в Хабит, в провинция Идлиб.
"ООН ни убива", гласеше надпис на плакат в Хабит, който изразява гнева на активистите срещу бездействието на международната общност за прекратяване на репресиите.
Президентът Барак Обама обаче обеща повече да не праща американски войници
да воюват, освен ако е абсолютно необходимо, предаде Ройтерс.
Обама говори за "светлината на нов ден" във връзка със завръщането на американските войски от Ирак и скорошното им изтегляне от Афганистан.
В реч по случай Деня в памет на падналите във войни Обама не спомена напрежението с Иран и Сирия, а наблегна на войните, започнати от предшественика му Джордж Буш.
След едно десетилетие под тъмния облак на войната можем да видим светлината на нов ден на хоризонта, заяви Обама в речта на церемонията в Националното военно гробище в Арлингтън, щата Вирджиния.
Той изтъкна, че това е първото отбелязване на Деня в памет на загиналите във войни от девет години без американци, които воюват и умират в Ирак.
Като главнокомандващ мога да ви кажа, че изпращането на войските ни в зони на бойни действия е най-мъчителното решение, което ми се налага да вземам, заяви Обама на ветерани и семействата им малко след като положи венец пред гроба на Незнайния воин.
"Мога да ви обещая, че никога няма да правя това, освен ако е абсолютно необходимо. Когато правим това, трябва да дадем на войските си ясна мисия и пълната подкрепа на признателната нация", подчерта Обама.
На церемонията в Арлингтън министърът на отбраната Лион Панета заяви, че във Виетнамската война са загинали 58 000 американци. В Ирак от 2003 до 2011 г. са загинали над 4000 американци, а в Афганистан близо 2000 от началото на войната през 2001 г.
Саудитският религиозен деец Али ар Рабиеи е предложил
450 хил. долара да бъде убит президентът на Сирия Башар Асад,
съобщи информационната агенция "Гълф Нюз", цитирана от Лента.ру.
Както имамът сам обяснил, той взел решението за наградата, след като чул за клането в сирийското селище Хула, където в петък бяха убити над 100 души, повечето от които деца.
"Това престъпление срещу деца и жени потресе целия свят. Предлагаме възнаграждение от 450 хил. долара на онзи, който успее да ликвидира Башар Асад", обяви имамът.
Засега няма реакция от страна на саудитския кралски двор и на сирийските власти.
На 25 май вечерта Хула бе подложен на артилерийски и минометен обстрел, след което градът бе нападнат от бандити, въоръжени с хладно и огнестрелно оръжие.
Убити бяха над 100 души, между които деца и жени.
Жителите на града обвиниха алауитските отряди Шабиха, които подкрепят правителството. Сирийското ръководство обвинява за масовите убийства бойци на "Ал Каида".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!