Щ е бъде „катастрофално” ако частните интереси попречат на световните лидери да постигнат споразумение за ограничаване на глобалното затопляне на предстоящата среща за климата в Париж.
Това заяви папа Франциск в реч преди международната конференция за климатичните промени, която започва в понеделник.
„След няколко дни важна среща за климатичните промени ще се проведе в Париж. Ще е тъжно и смея да твърдя дори катастрофално, ако определени интереси надделеят над общото благо и доведат до манипулиране на информацията, с цел да се предпазят собствените им планове и проекти,” заяви папата, който произнесе слово сградата на Програмата за околната среда на ООН в кенийската столица Найроби.
В момента Франциск е на първото си посещение в Африка, в рамките на което освен Кения, ще посети и Уганда и Централната Африканска Република.
Целта на международната конференция за климата в Париж е ограничаването на глобалното затопляне. Някои лидери, като германския канцлер Ангела Меркел, подкрепят идеята за задължаваща спогодба между всичките над 140 нации, които ще участват.
Освен това папа Франциск призова днес международната общност да попречи на незаконната търговия с диаманти и редки метали, която подхранва политическата нестабилност, организираната престъпност и тероризма.
„Незаконната търговия с диаманти и скъпоценни камъни, с редки метали или стратегически ценности, с дърво, биологичен материал, както и с предмети от животински произход като слоновата кост, подпомагат политическата нестабилност, организирана престъпност и тероризма. Настоящото положение е зов на хората и на земята, който трябва да бъде чут от международната общност”, каза папата.
„Надявам се конференцията в Париж да завърши с подписване на глобално и трансформиращо споразумение, основаващо се на принципите за солидарност, справедливост, равенство и участие, и ориентирано към постигането на три едновременно сложни и независими цели: облекчаване на последиците от изменението на климата, борба с бедността и зачитане на човешкото достойнство”, добави папа Франциск.
Той отправи и необичайно остра критика към либерализирането на международната търговия с нови регионални търговски споразумения.
„Изглежда все още не е постигната система за международна търговия, която да е справедлива и изцяло в служба на борбата с бедността и изолацията”, каза папа Франциск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!