К юрдско-арабският алианс Сирийски демократични сили обяви, че град Ракка вече е под пълния му контрол.
Северният град беше столицата на „Ислямска държава” в Сирия.
Русия не може да се измъкне от блатото на войната в Сирия
Последните събития в Сирия показват, че войната е далеч от своя край
Кюрдските сили, подкрепяни по въздуха от водената от САЩ военна коалиция срещу джихадистите, го завзеха след няколко месечна операция.
В бомбардировките и боевете загинаха над 3000 души, от които над 1000 цивилни.
От събота насам 90% от града беше под контрола на СДС, а през това време сирийските бойци на ИДИЛ и техните семейства се евакуираха от града. До това се стигна след договорка със старите племенни лидери.
Последно под контрол на групировката бяха останали болницата и градския стадион, в който се бяха барикадирали чуждестранни бойци. Тази сутрин кюрдско-арабските милиции овладяха и двете локации.
Знамена на Отрядите за защита на народа, част от СДС, са били развети във вътрешността на стадиона, а по улиците са започнали тържества, съобщи Ройтерс.
Breaking News: Raqqa has been liberated from ISIS, according to a U.S.-backed militia group https://t.co/lBEg97yC1k
— The New York Times (@nytimes) October 17, 2017
„Всичко приключи в Ракка. Силите ни имат пълен контрол над града”, заяви говорителят на СДС Талал Село.
Сега в града ще започнат някои операции по разчистване на мини и намиране на евентуални спящи терористични клетки.
Ракка беше под контрола на „Ислямска държава” от началото на 2014 година. Заедно с Мосул в Ирак, това беше главен град на групировката, в рамките на самообявения й халифат в Ирак и Сирия. По-рано през тази година Мосул беше освободен от иракската армия, отново с американска подкрепа.
В Ракка повече от другаде е бил наложен закона на шариата, а джихадстите са извършили голям брой обезглавявания, разпъвания на кръст и други екзекуции и зверства с хора, възприети като техни врагове.
Операцията по овладяването на града започна през ноември миналата година. През юни кюрдските сили, наброяващи 15 000 души, навлязоха в покрайнините и започна продължителната и кървава борба за Ракка.
Последвалите американски бомбардировки дадоха голям брой цивилни жертви.
Овладяването на Ракка несъмнено е голяма победа в борбата с "Ислямска държава", но ситуацията в Северна Сирия е далеч от спокойна. Причината е, че съседна Турция възприема кюрдските СДС за свързани със забранената Кюрдска работническа партия (ПКК). Анкара вече е провеждала военни операции срещу СДС, а от миналата седмица се опитва да установи зона на деескалация под неин контрол в провинция Идлиб.
US-backed Syrian militia just raised their flag over Raqqa stadium, one ISIS's last holdouts https://t.co/cHYNQO48IA pic.twitter.com/r2BfWPCAZh
— Business Insider (@businessinsider) October 17, 2017
Трудно изглежда и бъдещето на един от най-големите градове в Сирия. Заради гражданската война, 3-годишният джихадистки контрол и операцита по освобождаването му, Ракка до голяма степен е сринат.
Не е ясно в каква посока поемат напусналите го сирийски джихадисти, но територии в страната все още са под контрола на "Ислямска държава". Самата групировка търпи загуби на терен в Близкия Изток, но същевременно остава активна и играе голяма роля в редица терористични атаки там и в Европа.
Падението на "Ислямска държава" не означава мир в Сирия. Гражданскта война в страната продължава. От една страна с джихадистите се борят различни бунтовнически групи, често подкрепяни от САЩ, които обаче са противници и на президента Башар Асад. Армиите на Асад също се бият с джихадистите и другите си врагове, но с помощта на други ключови съюзници - Русия и Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!