Светът е потресен от бруталната военна акция на сирийския режим в разбунтувалия се град Хама и убитите общо над 140 души при антиправителствени протести в страната, пишат днес чуждестранните вестници.
Според различните източници вчера са били убити между 70 и 140 души, когато сирийски военни с танкове навлязоха в централния град Хама и
откриха огън срещу протестиращите.
Войниците обградиха и една от главните болници, за да попречат на ранените да получат лечение.
Градът е подложен на артилерийски обстрел вече втори ден.
Танкове навлязоха в предградието Моадамия на столицата Дамаск, а в
предградието Дарая полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне
протест на около 1000 души. В друго предградие, Хараста, най-малко 42 души бяха ранени от хвърлени
от войници
бомби с гвоздеи.
В източния град Деир аз Зур бяха убити най-малко 19 души при настъпление на танкове. Десетки бяха ранени, съобщиха правозащитници.
Репресиите бяха извършени в навечерието на мюсюлманския свещен месец на пости Рамазан. Въпреки това протестиращите се зарекоха да организират демонстрации всяка нощ през Рамазана, които да продължават до изгрев слънце. Европейският съюз е шокиран и ужасен
от употребата на танкове срещу мирни граждани в Хама, заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. "Офанзивата на сирийската армия е още по-шокираща, тъй като бе предприета в навечерието на свещения мюсюлмански месец Рамазан - подчерта Аштън.
Президентът на САЩ Барак Обама също заяви, че е потресен от насилието на сирийския режим и от бруталността на репресиите в Хама. Съединените щати и съюзниците им
ще изолират президента Башар Асад,
заяви Обама.
Остри декларации по повод действията на режима в Дамаск направиха вчера външните министри на няколко страни от ЕС. Дори Турция, доскорошен съюзник на Сирия, се присъедини към призивите за спиране на насилието и за диалог, посочва Ройтерс.
"Заедно с останалите страни от мюсюлманския свят Турция е дълбоко разочарована и потресена от случващото се в навечерието на свещения месец Рамазан. Развитието на събитията повдига въпроса дали сирийските власти са искрени, когато казват, че са готови да решат проблемите с мирни средства", се казва в декларация на турското външно министерство.
"Подобни действия срещу цивилни, които са демонстрирали масово и мирно в града в продължение на седмици, няма никакво оправдание. Това нападение изглежда се вписва в координирани действия в редица градове, в опит да бъде отказан сирийският народ да демонстрира преди Рамазана. Тези нападения са още по-шокиращи, тъй като се случват в навечерието на този свещен за мюсюлманите месец", се казва в изявление на британския външен министър Уилям Хейг.
"Германското правителство иска от президента Асад незабавно да сложи край на насилието срещу мирни демонстранти. Ако той не прояви готовност да промени методите си, ще приемем нови санкции заедно с европейските си партньори", каза в изявление германският външен министър Гидо Вестервеле.
Италианският външен министър Франко Фратини окачестви като "ужасяващо деяние" репресиите на сирийската армия и призова Дамаск да спре всякакво насилие над цивилни и да започне широк диалог с опозицията.
Германия и Италия поискаха и
извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН
заради кръвопролитията, което ще състои още днес.
Такова съвещание беше проведено досега заради опасенията от вето от страна на близките до режима Русия и Китай. Бразилия, Индия, Ливан и Южна Африка, непостоянни членове на Съвета, също се отнасят враждебно към евентуалното гласуване на резолюция, която може да е първа стъпка към въоръжена интервенция, отбелязва френският в. "Фигаро".
Според правозащитни организации при репресиите над участниците в започналите на 15 март протести срещу режима на Башар Асад
са убити около 2000 цивилни.
Сирийският режим пък твърди, че размириците се дължат на "въоръжени банди".
Когато сирийските танкове щурмуваха вчера на зазоряване град Хама, те напомниха за кървавите събития в града през 1982 г. Тогава режимът на партията Баас смаза ислямистки бунт срещу управлението на Хафез Асад, при което бяха убити най-малко 10 хил. души. Президентът Башар Асад още не унищожил Хама, но предаността на армията му подсказва, че има всички шансове за това, пише британският в. "Индипендънт".
Силата на династията Асад се корени в решенията, взети преди много години от френските окупатори, които след Първата световна война създадоха алауитската секта в Сирия като противотежест на подкрепяното от Турция сунитско мнозинство. Алауитските офицери завзеха властта и изградиха обширен военен и разузнавателен апарат, милостив към Израел, но фатално безкомпромисен и ефикасен срещу сирийците.
Сирия следва траектория, различна от тези на Либия или Египет.
Нейната армия не е нито слаба като тази на Кадафи, нито независима като армията на Мубарак,
така че тя е и способна и желаеща да приложи съкрушителна сила срещу сънародниците си. Седемдесет на сто от сирийската постоянна армия и 80% от офицерите са алауити. Елитните дивизии са съставени изцяло от представители на сектата. Като следствие командирите й не виждат кой знае какво бъдеще в страната си след евентуално падане на Асад и се борят ожесточено.
Протестиращите могат само да превърнат тази разпокъсан бунт в гражданска война, ако сунитските части дезертират масово и въстанието добие такъв географски обхват, че армията да е доведена до края на силите си, отбелязва вестникът. Разтревожена от притока на бежанци, Турция изведе нещата от патова ситуация с интервенцията си на север, но армията й е затънала във вътрешна криза след оставките на цялото военно командване на страната. И така, докато в Хама отеква ехото от миналото, алауитските войски със сигурност ще продължат унищожителния си поход, пише "Индипендънт".
Сирийският бунт преживя един от решаващите си моменти, когато президентът Башар Асад последва стъпките на баща си и прати танкове да смажат протеста в Хама, посочва друг британски вестник, "Гардиън".
Малцинствената шиитска секта, която представлява 12% от сирийското население, поддържа Асад най-вече от страх, че ако бъде свален, те ще бъдат избити. Ако демократичната опозиция в Сирия иска да успее, първото, което трябва да направи и да убеди алауитите, че те могат без страх да се обърнат срещу режима на Асад, посочва в. "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!