Н овините от Афганистан са много лоши. Естествено, никой не го признава публично. Президентът Гани е поддържан от „правителство на националното единство“, което „подкрепя сериозното партньорство със САЩ“, каза преди два месеца Барак Обама.
На фона на тези думи на американския президент, град Кундуз, столица на едноименната провинция, беше завзет от талибаните. След това афганистанците си го върнаха, с изключение на една бомбардирана от САЩ болница с повечето пациенти и лекари в нея, коментира Робърт Фиск в „Индипендънт“.
Сангин също беше превзет от талибаните, но сега афганистанската армия воюва, за да си възвърне контрола над града. В защита на него през последните години загинаха повече от сто британски войници. По подобен начин американски войници се биеха за Мосул в Ирак, най-големият град, контролиран от „Ислямска държава“ в момента.
Американски войници в Ирак загиваха и при превземането на Фалуджа, след това я загубиха, след това отново умираха за да я превземат отново, а Фалуджа в момента също е в ръцете на „Даеш“.
Това е като филм, излъчван отново и отново всяка година. Само преди две седмици ген. Джон Кембъл, командир на американските и натовски сили в Афганистан заяви, че „Ислямска държава“ надига глава в страната. Вече между 3 и 5 хиляди души се бият на страната на джихадистите, които се опитват да укрепят връзките с основните територии в Ирак и Сирия.
Предупреждението на Кембъл беше развалено донякъде от холивудския език, използван от него: „Ислямска държава“ иска да създаде своя „провинция Хорасан“ в афганистанската провинция Нангархар. Името Хорасан идва от персийски и означава „откъдето пристига слънцето“. То няма нищо общо с „Ислямска държава“ и исляма.
Барак Обама уверява, че американската „ангажираност към Афганистан и неговия народ е вечна“ и афганистанските сили „се борят за страната си смело и упорито“ и „продължат да държат повечето градски райони“. Последното твърдение е неоспорим факт.
Успехите на талибаните са „предвидими“, посочва президентът на САЩ, но почти 10 000 американски войници остават в Афганистан, въпреки че войната официално приключи, и преди 14 месеца британският премиер Дейвид Камерън заяви, че постиженията на „нашите момчета“ в бойните действия „ще живеят завинаги“.
Миналата седмица бившият началник на британския генералния щаб ген. Данат, обаче каза, че не бил „изненадан“ от падането на Сангин. В крайна сметка „винаги сме знаели, че след като напуснахме Сангин, ситуацията там ще е тежка. Оставихме Афганистан в ситуация, когато афганистанците държаха контрола , а бъдещето беше в ръцете им. Не е голяма изненада, че талибаните продължават да оказват натиск в южната част на Афганистан, това е тяхната люлка“, коментира Данат.
Въпреки това Обама казва на американците, че в лицето на корумпираното афганистанско правителство САЩ имат „сериозен партньор“, „стабилен и ангажиран съюзник“ за предотвратяване на „бъдещите заплахи“.
През 1940 г., когато Франция гъмжи от германски войници Чърчил решава да каже истината на британците. „Новините от Франция са много лоши ...“ започва той. И британските войници, с хиляди, умират, за да бъде спряна инвазията. Тяхното „постижение“ не е победа, а разгромът при Дюнкерк.
Сега същия израз не се използва за Афганистан. Не, Камерън говори за „постижения“. А за ген. Данат ситуацията не е „голяма работа“
Ако прочетете информациите от афганистанските журналисти ще видите, че „много лошото положение“ има оптимистичен отенък.
Да вземем случая с шиитски мюсюлмани хазари, заловени в автобус на пътя към Кабул тази година. Джихадистите от „Ислямска държава“ спират автобуса, отвличат 30 шиити и искат да ги разменят за затвроници узбеки, намиращи се в ръцете на афганистанското правителство. Пленниците разбира се са подложени на мъчения. Един е обезглавен. Чак след 9 месеца те са освободени... от талибаните. Да, лошите талибани изведнъж стават добри, когато се бият срещу още по-лошите терористи от „Даеш“. Ако това не беше трагично, щеше да е фарс.
И, просто за сравнение, вземете историята за бедния Каис Рахмани, който, заедно със семейството си и с четиримесечното им бебе, тръгва сред армията от бежанци към Европа и в Турция се качва на лодка до Гърция, която почти веднага потъва. Бебето на Каис умира в ръцете му. Поредната тъжна история. Драмата с Каис обаче придоби публичност, защото той е известен телевизионен водещ, жена му и семейството му са с университетско образование. Рахмани не са от бедните маси. Той е от средната, класа, от която се очаква да построи новия Афганистан.
Талибаните сложиха край на беззаконния режим на местните милиции и поставиха под контрол почти цялата страна през 1996 г. Но също така приютиха Ал Кайда след атентатите от 11 септември в САЩ.
Така че НАТО нападна Афганистан, за да унищожи Ал-Кайда и гнусните женомразци, смъртоносни и недемократични талибани. Но талибаните не бяха победени. И сега те печелят. И светът се надява да се преборят с още по-отвратителната, женомразка и смъртоносна „Ислямска държава“.
В края на речта си към американския народ, Обама заяви, че всеки трябва да „окаже натиск... и талибаните да свършат своята част в преследването на мира, който афганистанците заслужават“. Така че ужасните талибани може да се превърнат отново в добрите и смели муджахидини, които воюваха с СССР. Действително, новините от Афганистан са много лоши.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!