Стотици хиляди иранци се събраха на протест в Техеран срещу манипулации на изборите на 12 юни, както твърдят те, осигурили нов мандат на твърдолинейния президент Ахмадинеджад.
Въоръжени лица стреляха по участниците в края на митинга, при което бе убит един демонстрант, а много бяха ранени, съобщи Ройтерс, като се позова на очевидец - ирански фотожурналист.
Според него част от демонстрантите атакували сграда на религиозната милиция "басидж", които в отговор открили огън.
Според кореспондент на Франс прес въоръжени мъже в цивилни дрехи са стреляли срещу демонстрантите. Избухнали сблъсъци между демонстранти и полицията.
Силите на реда използвали сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите около централния площад Азади.
Преди това поддръжници на Махмуд Ахмадинеджад, яхнали мотори и въоръжени с пръчки, са нападнали привърженици на опозицията, предаде Ройтерс, като се позова на очевидец. Има и пострадали, твърди ИТАР-ТАСС.
Въпреки забраната за протести на вътрешното министерство и арестите, стотици хиляди иранци се събраха в центъра на иранската столица, съобщава Франс прес.
Хората носеха снимки на реформатора Мусави и плакати с надписи, че не се нуждаят от позволението на властите, за да организират демонстрации.
Предупредихме ви, че ако мамите, ще превърнем този град в ад за вас, викаха привържениците на Мусави. Самият той също бе на митинга, но остана в колата си от съображения за сигурност.
Присъствието на полицията и силите за борба с безредиците на площада и околните улици бе засилено.
Благодарим на полицията, викаха протестиращите. Според очевидци бившият президент реформатор Мохамад Хатами и умереният духовник и неуспял претендент Мехди Каруби също се намирали около площада.
"Улицата е претъпкана с хора. Централния булевард на столицата е препълнен по протежение на няколко километра с хора, които скандират: "Ако Ахмадинеджад остане президент, ще протестираме всеки ден" и "Ще се борим, ще умрем, но няма да приемем тази изборни машинации", разказа очевидец, цитиран от Ройтерс.
След забраната на протеста Мусави заяви, че няма да го отмени, но по-късно каза, че ще участва в проявата, за да приканва привържениците си към спокойствие.
На митинга той призова
за свикване на нови избори,
предаде ИТАР-ТАСС.
Телевизия "Ал Джазира" съобщи, че иранският върховен лидер аятолах Хаменей, който е фактическият лидер в Иран, е разпоредил проверка на жалбите на опозицията за груби нарушения и фалшификации по време на изборите.
Според ДПА, на среща с Мусави вчера върховният ирански лидер го посъветвал да използва законови средства за оспорване на изборните резултати и да постигне уреждане на въпроса в спокойна атмосфера.
Ахмадинеджад и представители на вътрешното министерство отхвърлиха твърденията, че вотът е манипулиран. Президентът нарече изборите "свободни и пълноценни".
Същевременно говорител на Съвета на пазителите, най-висшата иранска съдебна и законодателна инстанция на Иран, каза, че двама от неуспелите кандидати за президент са обжалвали резултатите от вота на 12 юни и са сезирали съда за нередности.
Според говорителя Абас Али Кадходай жалбите на Мир Хосейн Мусави и на Мохсен Резаи ще бъде разгледани в срок от седем до 10 дни и тогава Съветът на пазителите ще се произнесе дали е имало нарушения на вота и дали изборите са били честни и прозрачни.
АФП съобщи също, че пред сградата на революционния съд в Техеран са се събрали роднини на арестуваните след протестите през последните дни в иранската столица. Те настояват да получат информации за близките си. Полицията е принудила групата от 200 души да се разотиде.
На 14 юни полицията обяви, че е задържала 170 души, от които 60 са били организаторите на протестите в Техеран.
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" призова иранските власти да започнат веднага разследване за използването на сила при потушаването на протестите.
"Шокиращите сцени на насилие, извършено от силите за сигурност, трябва незабавно да бъдат разследвани и отговорните за това накърняване на правата на човека трябва да бъдат изправени пред съда", каза Хасиба Хадж Сахрауи, помощник-директорка на програмата за Близкия изток и Северна Африка към "Амнести интернешънъл".
Правозащитната организация призова иранските власти да предоставят информация на близките на задържаните за какво точно са обвинени арестуваните.
Германия
Канцлерът Ангела Меркел заяви, че има сигнали за нередности в президентските избори в Иран и призова за прозрачни проверки на резултата от вота, предаде Ройтерс.
Меркел каза също, че Германия е много разтревожена от събитията след изборите и осъди арестите, извършени по време на демонстрациите. "Настояваме арестуваните да бъдат освободени", каза тя. Меркел изрази и тревогата си от ограничаването на свободата на словото в Иран.
Франция
В Париж министерството на външните работи на Франция привика посланика на Иран да даде обяснение за събитията в страната, съобщи говорителят на ведомството Ерик Шевалие. Той изрази надежда посланикът да се вслуша в тревогите на Париж относно вота. По думите му Франция иска ясен отговор на изказаните съмненията за честността на изборите.
Великобритания
Иран трябва да отговори на сериозните въпроси, повдигнати от оспорваното преизбиране на президента Махмуд Ахмадинеджад, заяви британският премиер Гордън Браун в Камарата на общините в Лондон.
Начинът, по който иранският режим отговори на законните демонстрации, ще има последици за отношенията на Иран с останалия свят в бъдеще, добави премиерът.
ЕС
Министрите на външните работи от ЕС поискаха днес от Иран да разследва изборния процес и осъдиха използването на сила срещу мирни демонстранти.
ЕС изрази и силното си безпокойство във връзка с насилията по улиците и използването на сила срещу мирните демонстранти.
"Надявам се да бъдат разследвани всички жалби за нередности", каза комисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер, цитирана от АФП.
"Сериозните съмнения, които бяха изразени относно свободното и справедливо преброяване на гласовете, очевидно са повод за искрено безпокойство. Ще следим ситуацията внимателно, за да съберем колкото се може повече факти", каза британският външен министър Дейвид Милибанд.
"Обезпокоен съм от последните новини от Техеран. Много се надявам, че волята на народа ще бъде зачетена", отбеляза и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Хавиер Солана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!